Connect with us

Aktuale

Kalimtarët mahniten me piramiden e pjerrët në Korenë e Jugut

Published

on

Hongdae, së bashku me Gangnam, është zona më aktive tregtare në Seul. Një rreth komercial i gjerë shtrihet në të gjithë vendndodhjen me një katalog të gjerë të bizneseve që zënë ndërtesa të shumë llojeve duke përfshirë shtëpitë një dhe shumë-familjare, komplekset tregtare, ndërtesat e zyrave, komplekset e banimit me përdorim të përzier dhe galeritë, në mes të rrugëve nga çdo fazë e evolucioni i një qyteti, nga rrugët kryesore të gjera në rrugicat e ngushta.

Pjesa më e madhe e veprimtarisë tregtare të Hongdae përqendrohet rreth skenës së saj të gjallë të arteve, të drejtuar nga artistë të rinj dhe muzikantë të pavarur; një sërë aktivitetesh kulturore, nga shfaqjet në rrugë e deri tek pikturat murale, zhvillohen në harmoni me rezidencat dhe bizneset.

Kjo hapje, fleksibilitet dhe mbivendosje e ideve karakteristike për artin modern po fillon të shfaqet edhe në hapësirat rezidenciale dhe komerciale, ripërdorimi i vendeve të ndryshme nga bodrumet në çatitë si vende të shfaqjeve dhe ekspozitave tregon se si modifikimi, shumëllojshmëria dhe modelet e zgjuara janë vendosur krejtësisht si tipare arkitektonike unike për Hongdae.

Areuke Spa ndodhet në një rrugicë në një zonë të vjetër banimi në zemër të Hongdae. Vendi fqinj me rezidencat e mëparshme të modifikuara në sallone flokësh, restorante dhe kafene.

Në përputhje me ligjet e rrepta të dritës që vijnë nga dendësia e madhe e shtëpive, ndërtesa, e formuar si një piramidë e pjerrët, përfiton plotësisht nga hapësira e kufizuar e dhënë brenda kufizimeve të lartësisë.

Duke qenë një qendër kryesore SPA e një kompanie kozmetike, ndërtesa u konceptua para së gjithash me qëllime tregtare, nga skajet e rrugëve që rrethojnë vendin, tërheq vëmendjen e kalimtarëve dhe tërheqë këmbësorët në ndërtesë me një nivel tokësor që ka një pamje të hapur, tërheqëse.

Në kontrast me nivelet më të ulëta të përdorura për ekspozitat e produkteve dhe konsultimet e lëkurës, nivelet e sipërme, të cilat janë për shërbimet e personalizuara të kujdesit të banjës, kanë hapësira më të vogla.

Tavani i lartë i nivelit të bodrumit bën të mundur mbajtjen e një larmie të gjerë ngjarjesh dhe ekspozitash, me një sallë që përmbushë funksionet e kafenesë dhe banjës. Në përgjithësi, nivelet u rregulluan në një progres vertikal nga hapësirat publike në fund në ato private në krye.

Muret e jashtme mbajtëse të ngarkesës u ndërtuan me beton të ekspozuar, duke shërbyer si strukturë dhe zarf dhe duke i dhënë ndërtesës një pamje të papërpunuar dhe të zhveshur, duke imituar pastërtinë e lëkurës natyrale.

Përballë rrugës, cepi i fasadës së ndërtesës shfrytëzon shkathtësinë e materialit të saj prej betoni për të përsëritur lakimet e një fytyre, ndërkohë që mburret edhe me një shfaqje me stil të ngjyrave me drita të vendosura brenda brazdave.

Ndërtesa u ndërtua në formën e një mase të vetme betoni. Mund të duket se shtresa e saj e trashë e jashtme ka për qëllim të fshehë çdo ndryshim që ndodh brenda, sikur të pohojë pavarësinë nga punët e biznesit, megjithatë, në detajet dhe drejtimin e saj, pjesa e jashtme u skalit me një vëmendje të madhe ndaj faktorëve tregtarë.

Shumë ndërtesa në rrethet e biznesit përjetojnë ndryshime në më shumë se vetëm në shenjat e tyre kur banorët e rinj hyjnë: ata humbasin themelin e tyre poetik fillestar dhe ndërveprimin e tyre të krijuar me kujdes me sfondin e tyre urban.

Fillojnë të shfaqen ndërtesat që nuk kanë dizajne të fuqishme të jashtme, duke i siguruar bizneseve jo më shumë se një skelet shtyllash dhe pllaka. Në një qytet ndërtesash të dizajnuara për t’u përshtatur me të gjitha llojet e bizneseve, arkitektura nuk arrin të mbajë veten nën hijen e tregtisë.

Sigurisht, në dhjetë vjet, Areuke Spa mund të zëvendësohet fare mirë, të themi, nga një sallon flokësh, sushi bar ose kafene, duke pasur parasysh përgjegjësinë e vazhdueshme të Seulit për të ndryshuar; dhe për shkak se arkitektura nuk mund të vazhdojë me zhvillimet kaq të shpejta tregtare, është e vërtetë që ndërtesat tani kërkojnë rregullim më fleksibël të hapësirës dhe rrjedhë të trafikut në mënyrë që të merren me këto ndryshime.

Sidoqoftë, fleksibiliteti nuk garanton ndonjë kompromis në formën fizike të ndërtesës; ka akoma vend për kreativitet në mënyrën se si ndërtesa ndërvepron vizualisht me rrethinën e saj.

Arkitektura e formuar nga nevojat komerciale dhe të markës duhet, dhe mund, të përshtatet dhe të përqafojë ndryshimin pa humbur rrugën e saj mes ndryshimeve të shpejta të një qyteti. /Media Ndërtimi/

Aktuale

Shtatorja e Adem Jasharit vitin e ardhshëm vendoset në Prishtinë

Published

on

Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Donjeta Sahatçiu, ka bërë të ditur sot se shtatorja e Adem Jasharit do të vendoset në kryeqytet në vitin 2023.

Sahatçiu ka bërë të ditur se vitin tjetër, komuna e Prishtinës ka futur në buxhetim edhe shtatoren për Adem Jasharin.

“Edhe në Prishtinë, tash, në buxhetin 2023, e kemi edhe shtatoren e Adem Jasharit. Një memorie kolektive edhe në Kryeqytet, përveç komunave të tjera”, ka thënë Sahatçiu.

Kjo do të jetë hera e parë, në 23 vite pas luftës, që shtatorja e Komandantit Adem Jashari do të vijë në Prishtinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

9 persona humbën jetën në vendin e punës, kërkohet angazhimi i 100 inspektorëve të punës

Published

on

Siguria në punë vazhdon të jetë problem për punëtorët kosovarë. Si rezultat i saj, gjatë vitit të kaluar nëntë persona kanë humbur jetën në vendin e punës e 188 kanë pësuar aksidente, thotë kryeinspektori i punës, Hekuran Nikçi.

Në rastet e aksidenteve në vendpune, kur inspektorët kanë konstatuar se është shkelur ligji nga ana e punëdhënësve, ndaj tyre janë shqiptuar masa ndëshkimore.

Në një intervistë për Ekonomia Online, kryeinspektori i punës, thotë se inspektimet po bëhen në bashkëpunim me Policinë e Kosovës.

“Gjatë vitit 2021, Inspektorati i Punës ka evidentuar 188 aksidente në vendin e punës, nga të cilat 139 kanë rezultuar me lëndime të lehta, 40 prej tyre me lëndime më të rënda dhe nëntë prej tyre kanë rezultuar me fatalitet në vendin e punës. Në fakt kur e kam marrë këtë pozitë institucioni tjetër që kemi pasur bashkëpunim ka qenë vetëm Policia e Kosovës, kështu që me Policinë kam trashëguar një bashkëpunim ku Inspektorati i Punës ka ndërmarrë aksione në biznese të ndryshme, si në gastronomi, ndërtimtari dhe këtu operacione kanë rezultuar shpesh të suksesshme”, thotë Nikçi.

Përkundër paralajmërimeve për rritjen e numrit të tyre, numri i inspektorëve të punës në nivel vendi vazhdon të jetë i njëjtë. Nikçi, tregon numrin e inspektorëve që janë aktualisht dhe që planifikohet të shtohen.

“Sfidat që i kam gjetur dhe i kam konstatuar me marrjen e mandatit janë të shumta, fillimisht duke u nisur me numrin e vogël i inspektorëve të punës. Me 1 qershor të këtij viti, Inspektoratin e Punës e kam gjetur me 31 inspektorë, duke u përballur nga ky realitet, unë kam vërejtur se mbikëqyrja e zbatimit të ligjeve, është tejet i mangët me këtë numër të inspektorëve, dhe si rezultat unë kam shpallur një konkurs të brendshëm në shërbimin civil për 27 pozita për inspektorë dhe nga ky konkurs kemi arritur t’i rekrutojmë vetëm katër inspektorë, dy në regjionin e Prishtinës dhe dy në regjionin e Gjakovës. Sido që të jetë me 35 inspektorë prapë numri është i vogël për mbikëqyrjen e zbatimit të ligjeve. Për vitin 2023 kemi planifikuar dhe buxhetuar edhe për 100 inspektorë të ri të punës, të cilët përgjatë vitit 2023 në faza të ndryshme do të shpallim konkursin dhe me angazhimin e këtyre 100 inspektorëve të ri, mbikëqyrja e ligjit do të jetë në një nivel më të mirë sesa që është tani. Në fakt Inspektorati i Punës ka nevojë edhe për më shumë se aq, por për vitin e ardhshëm i kemi të buxhetuar edhe 100 inspektorë të ri”, u shpreh ai./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Çmimi i naftës në nivelin më të ulët që nga fillimi i këtij viti

Published

on

Çmimet e naftës kanë rënë për rreth 5%, në nivelin më të ulët për tetë muajt e fundit, përderisa dollari ka arritur fuqinë më të madhe në dy dekadat e fundit.

Çmimet po bien mes frikës së inflacioni në rritje do t’i shtyjë ekonomitë e mëdha drejt një recesioni, kështu duke e shkaktuar uljen e kërkesës për naftë.

Sipas Reuters çmimet e naftës së papërpunuar në Teksasin Perëndimor kanë rënë në 78.4 dollarë, rreth 7% më pak se në fillimjavë.

Rënia e naftës është shënuar për katër javët e fundit radhazi, hera e parë që ndodh nga shtatori./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending