Aktualitet

Sylejmani: Gjatë ndërtimit të objekteve në Kosovë, hekuri po përdoret vend...

Përdorimi i hekurit në ndërtimin e objekteve të ndryshme po vendoset vend e pa vend. Krejt kjo po vie si shkak i mungesës të...

Kosto e 1km autostrade në Kosovë e rajon

kosto_autostrade

Prokurimi Publik

Ndërtimtari

Kompania ruse merr të drejtën për të ndërtuar termocentralin e parë...

Tre kompanitë turke në partneritet me Rusinë, Rosatom, për ndërtimin e impiantit të parë nuklear të Turqisë, “Akkuyu Nuclear Power Plant” (NPP), janë tërhequr...

Thënja e Javës

FOLLOW US

12,278FansaPëlqeje
892NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

OP/ED

A do të shfaqim emancipim institucional dhe kulturor në ndërtimin e...

Me realizimin e këtyre tri projekteve, institucionet e Kosovës e kanë mundësinë ideale që të shfaqin zotimin që këto projekte publike do të shprehin...

Kursi Valutor

EUR - Krahasuar me EURO
USD
0.8023
CHF
0.8680
GBP
1.1261
HRK
0.1344
NOK
0.1033
TRY
0.2137

Arkitekturë

Anijen e vjetër për transportim mallrash e shndërrojnë në shtëpi luksoze lundruese [foto]

Kanë filluar të qarkullojnë në internet imazhe të një anije që dikur shërbente për transportimin e mallrave, kurse sot është shndërruar në një shtëpi...

Vinçi që u kthye në apartament luksoz

Përderisa kriza e strehimit në Amsterdam po rritet, njerëzit po kërkojnë mënyra gjithnjë e më inteligjente për të krijuar një shtëpi. Koncepti i fundit i...

Intervistë

Beqaj kërkon nga Maqedonia të nis ndërtimin e autostradës që lidhet me Kosovën

Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj gjatë një vizite zyrtare në Shkup është takuar me Ministrin e Ekonomisë së Maqedonisë Kreshnik...

Sylejmani: Po mendohet se kompjuteri projekton, tek ne projektantët me “bachelor”

Një nga emrat më eminent në vendin tonë për “statikë” në ndërtim, Hamdi Sylejmani në intervistë për Ndertimi.info ka folur rreth punës që po...

Trashëgimi

Shtëpia 88-vjeçare e ish-ministrit, që bëri kthesë në arkitekturën e Mitrovicës

Ata që kalojnë në qendër të Mitrovicës, saktësisht në bërthamën e vjetër të qytetit, e shohin një shtëpi të lartë e të vjetër. E...

Kompleksi i Karabashit, pjesë e veçantë e historisë arkitektonike të Prizrenit

Është i vendosur në pjesën jugperëndimore të Prizrenit, në anën e majtë të lumit Lumbardhi. Kompleksi i Karabashit ka rëndësi të madhe historike, shpirtërore...

IDE

Si të krijoni një luhatëse vetë për oborrin tuaj

Një koleksion i ri i projekteve “Bëje vetë” nga Architecture Art Design paraqet 17 ide briliante të krevateve luhatës të cilat duhet t’i keni...

Katër stereotipet e dizajnit të enterierit që ka ardhur koha t’i harrojmë

Të gjithë jemi mësuar të blejmë tavolina dhe karrige nga i njëjti koleksion. Nëse blini një krevat, patjetër se duhet të jetë pjesë e setit...