Connect with us

Ndërtim

Ndërtuesi thotë se i përfundoi punët sipas kontratës te ‘Prishtina e Re’, 40 familje të një kompleksi mohojnë këtë, mbesin pa kushte jetese  

Published

on

Në pamje të planit gjithçka dukej moderne. Që nga parku para ndërtesave e deri të detajet më të vogla brenda apartamenteve në kompleksin ‘Prishtina e Re’ që ndodhet lagjen Emishir në Prishtinë.

Por, pritjet e 40 familjeve të këtij kompleksi u kthyen në makth që në ditë e para të jetesës.

Ani pse paguan hiq më pak se nga 700 euro për metër katrorë, tash e 14 muaj përballen me mungesë elementare për jetesë, raporton magazina televizive KiKS Kosova.

Furnizimi me ujë dhe energji elektrike u instaluan në mënyrë ilegale dhe rrjedhimisht kohë pas kohe mbesin pa të për shkak të ndërprejrjes nga KEK-u dhe Ujësjellësi.

Telashe të mëdha kanë edhe me ashendorin dhe pasigurinë e hyrjes, pasi që kompani ndërtuese nuk i përfundoi punët sipas kontratës.

Madje as gjelbërimi dhe parku për fëmijë nuk u realizua kurrë. E gjitha mbeti në maketën e prezantuar për shitje.

“Po e thërrasim pronarin e kompanisë në telefon, mirëpo ai po thotë që obligimet tona (në kontratë) i kemi kry, mirëpo sic po e vëreni punimet nuk janë realizuar”, shprehet një banorë i kësaj ndërtese.

Dy komplekset u ndërtuan nga kompani ‘Prishtina e Re’, e cila posedonte leje ndërtimi, mirëpo banesat nuk morën pranimin teknik nga ana e Komunës dhe rrjedhimisht, pronarët e banesave nuk posedojnë fletën e pronësisë.

Madje, parkingu nëntokësor sa herë që ka reshje të mëdha të shiut përmbytet nga sasia e madhe e ujit.

Emisioni Kiks Kosova ka kontaktuar pronarin e kompanisë Liridon Bytyçin i cili përmes telefonit ka mohuar të gjitha problemet me banorët e këtij kompleksi duke insistuar se të gjitha punët aty tashmë kanë përfunduar./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Mobilizohet industria turke e ndërtimit në misionin e shpëtimit, pas tërmetit

Published

on

Shoqata e Kontraktorëve Turk (TMB) u ka bërë thirrje anëtarëve të saj që të mobilizojnë pajisjet e tyre të ndërtimit dhe të ndihmojnë misionin e shpëtimit, pas shkatërrimit të shkaktuar nga dy tërmete të mëdha që goditën Turqinë dhe Sirinë veriore të hënën.

Shoqata theksoi se nevoja për të rikuperuar viktimat ishte edhe më urgjente, duke pasur parasysh kushtet e këqija atmosferike, me borë dhe shi të dendur që pengojnë misionet e ndryshme të shpëtimit.

Në të dy vendet, më shumë se 5,000 njerëz janë konfirmuar tani të vdekur, me shumë të tjerë të bllokuar potencialisht nën rrënojat e ndërtesave të shembura në dhjetë provincat e prekura turke.

Tërmeti i parë ishte me magnitudë 7.8 ballë dhe raportohet se është ndjerë deri në Britaninë e Madhe.

Tërmeti i dytë ishte pothuajse po aq i fortë, me magnitudë 7.5 ballë dhe kombinimi shkaktoi shembjen e rreth 3500 ndërtesave./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

10 metrot më të mira për fillimin e ndërtimi

Published

on

Zona metropolitane e qytetit të Nju Jorkut përfundoi si tregu kryesor për fillimet tregtare dhe shumëfamiljare në 2022 me 37.1 miliardë dollarë, një rritje prej 37% nga viti 2021, sipas një raporti të fundit të Dodge Construction Network.

Zona metropolitane e Dallasit u rendit e dyta, duke arritur në 16.7 miliardë dollarë në 2022, një rritje prej 51% nga viti 2021, ndërsa zona e metrosë së Uashingtonit, DC u rendit e treta gjatë vitit 2022 me 11.4 miliardë dollarë në fillime, një fitim 38% krahasuar me 2021, sipas Dodge.

“2022 do të jetë një vit flamur për fillimin e ndërtimit,” tha Richard Branch, kryeekonomist për Dodge Construction Network. “Edhe kur u rregulluan për inflacionin, fillimet komerciale dhe shumëfamiljare ishin mbresëlënëse pasi aktiviteti i ndërtimit filloi të kthehej drejt qendrave urbane në rënie.”

Sipas raportit, 10 zonat kryesore metropolitane përbënin 40% të të gjitha ndërmarrjeve tregtare dhe shumëfamiljare në SHBA, nga 37% në 2021. Fillimet komerciale dhe shumëfamiljare përbëhen nga zyra, dyqane, hotele, magazina, garazhe komerciale dhe banesa shumëfamiljare.

Rritja e kërkesës për qendrat e të dhënave dhe projektet e shitjes me pakicë ushqeu kryesisht rritjen në anën komerciale. Ndërkohë, kërkesa e fortë për apartamente dhe apartamente nxiti fillimin e aktivitetit në sektorin e shumëfamiljeve, sipas Dodge.

Më poshtë janë 10 zonat kryesore metropolitane në 2022 për fillimet e ndërtimit komercial dhe shumëfamiljar, sipas Dodge:

Continue Reading

Ndërtim

Punëtorët e ndërtimit në Maqedoni zëvendësohen me ata nga Azia

Published

on

Afaristët në Maqedoninë e Veriut thonë se mungesa e punëtorëve po bëhet problem gjithnjë e më serioz për funksionimin e shumë bizneseve.

Hazbi Ibrahimi, i cili udhëheq një kompani ndërtimi thotë për Radion Evropa e Lirë se mungesa e punëtorëve në vend, veçanërisht të atyre të cilët punojnë në profile të caktuara si hidraulik, saldues etj., e ka detyruar të sjellë punëtorë nga Turqia dhe Shqipëria.

Ibrahimi kërkon lehtësimin e proceduarave për prurjen e punëtorëve të huaj pasi ai personalisht është përballur me shumë telashe administrative gjatë marrjes së lejes së qëndrimit dhe asaj për punë për punëtorët e huaj në Maqedoninë e Veriut.

“Në bazë të Ligjit për marrëdhënie pune, një punëtor i huaj mund të sillet vetëm nëse kompania gjegjëse nuk ka arritur të sigurojë punëtorë pas tri shpalljeve publike”, tregon Ibrahimi. Ai thotë se kjo procedurë e shpalljeve për gjetjen e punëtorëve kërkon shumë kohë, kurse procesi i ndërtimit është i pandalshëm dhe duhet vepruar shpejt.

Angell Dimitrov nga Organizata e Punëdhënësve në një bisedë për Radion Evropa e Lirë thotë se pothuajse nuk ka sektor që nuk ka probleme me sigurimin e punëtorëve. Dimitrov thotë se situata më alarmuese shfaqet në sektorin e përpunimit të ushqimit, atë të tekstilit, metalurgjisë, hotelerisë dhe ndërtimtarisë.

Sipas tij, përpos migrimit, në mungesën e punëtorëve ka ndikuar dhe nataliteti i cili është në rënie, përkatësisht plakja e popullsisë.

“Ky problem, jo vetëm që është i pranishëm, por në të ardhmen do të jetë gjithnjë e më i madh, kështu që nuk shoh ndonjë zgjidhje tjetër përpos që vendi të sigurojë forcë punëtore nga jashtë vendit”, thotë Dimitrov.

Ai shton se Maqedonia e Veriut, për shkak të standardit, përkatësisht pagave të ulëta, punëtorë mund të sigurojë vetëm nga vendet e Lindjes së largët.

“Pagat këtu sado të vogla të jenë, janë shumë më të larta se ato në disa vende të Lindjes së largët. Këtu nuk bëhet fjalë vetëm për pagat po është dhe infrastruktura, standardi dhe siguria sociale, e cila është në nivel më të lartë se në ato vende.

Sa për ilustrim, paga minimale te ne është 350 euro neto, kurse paga mesatare bruto në Bangladesh është 200 euro, pra ne si shtet ofrojmë më shumë kundrejt asaj çka ofrojnë vendet e këtyre punëtorëve”, thotë Dimitrov./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending