Connect with us

Aktuale

“Makina Pinball Urbane” e Seoul që u dizajnua nga Studio Heech, siguron një emocion të ri në qytet

Published

on

“Makina Pinball Urbane e Seulit” është një vend dhe peizazh i ri publik i përjetuar vizualisht dhe fizikisht përmes materialeve dhe teksturave të gjera të qytetit. Makina pinball në natyrë që përdor shpatin e muzeut së bashku me objektet e bëra nga materiale eko-miqësore siguron një emocion të ri në qytet.

Objektet e propozuara janë bërë duke përdorur materiale të ricikluara të ricikluara që zakonisht përbëjnë qytetin. Materialet që ne propozojmë si druri i vjetër i ripërdorur, bioplastik, MDF miqësor ndaj mjedisit rezistent ndaj prishjes etj. Janë konfrontime të prekshme kundër krizës klimatike që po përballon qyteti pas pandemisë.

Seoul Maru, kulmi i pjerrët i Sallës së Arkitekturës dhe Urbanizmit në Seul, ishte planifikuar të ringjallte kontekstin historik urban të rrethit më të vjetër të Seulit pas Sejong-daero. Pjerrësia arkitekturore e zbrazët kishte për qëllim të lejonte futjen e strukturës urbane përreth.

Sidoqoftë, kjo pjerrësi arkitektonike nuk mund të “lexohej” qartë për shkak të mobiljeve të planifikuara në mënyrë të paqartë dhe diferencës së papritur të nivelit me zonën e parkimit të Katedrales Anglikane ngjitur në Seul.

Ky projekt është një eksperiment për të eksploruar lloje të reja të hapësirës publike, si dhe një peizazh që mund të përjetojë qartë planin ekzistues të pjerrët fizik, në vend që të ngrejë një formë ose vëllim arkitektonik të shkëlqyer në zonën historike të Seulit.

Modeli fizik “Machine Pinball Architectural” u prodhua gjatë fazës së konkurrimit si një mjet eksperimentimi për krijimin e një hapësire të re publike dhe shesh lojërash urbane në shpat. Një top i lëshuar udhëton lart e poshtë nëpër fushën e prirur të lojës me grafikë të shtypur dhe objekte të vendosura mbi të, duke shprehur vende dhe ndërtesa simbolike të Seulit.

Lojtari që lëshon një top bëhet interpretuesi i ngjarjes udhëtuese të pinballit, dhe kolegët që e shikojnë atë bëhen auditor dhe marrin pjesë në këtë shfaqje. Për më tepër, në makinën gjigande 9mx18m, përdoruesit dalin drejtpërdrejt në fushën e lojës, pastaj luajnë dhe bashkëveprojnë me objektet që zbulojnë lëvizjen e njerëzve.

Projekti u përfundua përmes bashkëpunimit me artizanë krijues, inxhinierë, krijues, studiues materiali, prodhues mobiljesh. Dizajni, prodhimi dhe instalimi u zhvilluan në një periudhë të shkurtër më pak se dy muaj, dhe krijuesit e Studio Heech morën pjesë në të gjithë procesin e fabrikimit. Që në fazën fillestare të projektimit, qëndrueshmëria u konsiderua si një çështje vendimtare.

Njerëzit dalin në hapësirën e jashtme për të shijuar lojërat e pinballit në mënyrën e tyre, bëjnë një shëtitje dhe përjetojnë dhe takojnë objekte të bëra nga materiale eko-miqësore. Kjo është një përpjekje për të përfaqësuar një perspektivë të re të qytetit tonë pas pandemisë dhe e shndërron Seul Maru në një vend ku komuniteti qytetar ndan besimin e tij në elasticitetin urban.

Makina Pinball Urbane e Seulit, e cila do të çmontohet, lëvizë dhe riinstalohet tre muaj më vonë, si projekti Masques, në të cilin objektet dhe pajisjet arkitektonike të karakterizuara të krijuara nga John Hejduck vazhdojnë narracionin ndërsa udhëtojnë nëpër qytete si Berlini, Hanoveri , dhe Lancaster. /Media Ndërtimi/

Aktuale

Si të bëheni arkitekt në Inteligjencën Artificiale?

Published

on

Inteligjenca artificiale është larg të qenit një koncept i huaj dhe i ri. Arkitektët kanë eksploruar AI që nga vitet 1960, duke u thelluar në koncepte të tilla si shkrimi, arkitektura parametrike, algoritmet evolucionare, automata celulare, fraktale dhe sistemet L. Skriptimi është i ngjashëm me krijimin e një ekuacioni që gjeneron rezultate të projektimit në vend të vlerave numerike.

Në arkitekturë, një arkitekt i AI është përgjegjës për zhvillimin e skripteve, studimin e algoritmeve, sigurimin që rezultatet e projektimit plotësojnë nevojat e projektit dhe krijimin e algoritmeve kur është e nevojshme. Me fjalë të thjeshta, AI Architects janë projektues që ndërtojnë sisteme të inteligjencës artificiale për të zgjidhur problemet. Kompanitë në ditët e sotme varen nga arkitektura gjeneruese dhe mjetet e AI për të përfunduar projektet e tyre komplekse; Këtu nevojiten arkitektë të AI që kanë një kuptim të qartë në teknologjinë e informacionit dhe inteligjencën artificiale për të kontrolluar zgjidhjet e AI brenda organizatës duke siguruar që projekti të funksionojë pa probleme.

Roli i përgjithshëm i AI Architects është të përmirësojë operacionet e biznesit duke hartuar plane të detajuara për sistemet e AI, duke bashkëpunuar me anëtarët e ekipit si inxhinierë dhe shkencëtarë kompjuterikë për të siguruar një proces të qetë dhe për të mbikëqyrur zbatimin duke siguruar që zgjidhjet e AI që ata ofrojnë janë në përputhje me projekti duhet të prodhojë rezultate të sakta dhe të dobishme.

Është e rëndësishme të pranohet se inteligjenca artificiale nuk mund të zëvendësojë kurrë intuitën dhe ndjeshmërinë njerëzore në arkitekturë. Gjithmonë mbani mend se ju e kontrolloni mjetin, jo anasjelltas. Prandaj, është e nevojshme të shfrytëzojmë përparimet e vazhdueshme në teknologji, e cila ka qenë e vazhdueshme për 70 vitet e fundit, në dobinë tonë duke krijuar asistentë robotikë që na ndihmojnë të arrijmë të pamundurën duke ndikuar pozitivisht në mjedis, i cili ka nevojë të dëshpëruar për t’u marrë në konsideratë. dhe kujdesi./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rritja e kërkesës për rrymë do t’i mbajë gjallë termocentralet me thëngjill

Published

on

Kërkesa për rrymë në botë është duke shënuar rritjen më të shpejtë në gati 20 vjet, për shkak të përdorimit të kondicionerëve, si pasojë e rritjes së temperaturave, ka thënë Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë, në një raport të publikuar të premten.

Sipas gjetjeve, ky trend, që pritet të vazhdojë edhe më 2025, nënkupton vazhdimësinë e përdorimit të energjisë me thëngjill, ndonëse do të rriten kapacitetet e energjisë së ripërtrishme.Shumë vende në botë janë duke regjistruar temperature rekorde dhe valë të të nxehtit, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Rritja e konsumit global të energjisë pritet të shkojë në gati 4 për qind më 2024 – më e madhja prej vitit 2007.

Rritje e njëjtë është parashikuar edhe për vitin 2025, në krahasim me 2.5 për qind të rritjes së kërkesës më 2023.India pritet të jetë lidere në këtë aspekt, e pasuar nga Kina.Në gjetjet e raportit është përmendur që në këtë periudhë do të rriten edhe kapacitetet për energji të ripërtrishme dhe që kjo energji të tejkalojë atë me thëngjill më 2025.

Megjithatë, mënyrat për prodhim të energjisë që shkaktojnë më shumë ndotje, siç është ajo me thëngjill, do të vazhdojnë të jenë të qëndrueshme, sidomos në Kinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Pas freskimit të motit, shfuqizohet ndalimi i qarkullimit të kamionëve mbi 7.5T

Published

on

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi, ka njoftuar se është shfuqizuar vendimi i datës 13 korrik 2024, për ndalimin e qarkullimit në Autoudhë, Rrugë Nacionale dhe Rajonale të automjeteve për transportin e mallrave me peshë më të madhe se 7.5T, shkruan Ekonomia Online.

“Duke marrë parasysh parashikimin e motit nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, sipas të cilit parashihen rënie të ndjeshme të temperaturave ditëve në vijim, kemi marrë vendim për shfuqizimin e vendimit të datës 13 korrik 2024, për ndalimin e qarkullimit në Autoudhë, Rrugë Nacionale dhe Rajonale të automjeteve për transportin e mallrave me peshë më të madhe se 7.5T”, ka njoftuar Durmishi.

“Faleminderit për mirëkuptimin tuaj gjatë këtyre ditëve me temperatura të larta”, ka shkruar ai./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Trending