Connect with us

Aktuale

Arkitektura mund të jetë edhe qesharake, ajo bënë një prapavijë të mirë të shakasë

Published

on

Arkitektura mund të jetë qesharake. Sigurisht, ajo shpesh bën një prapavijë të mirë të shakasë, si kur Frank Gehry është satirizuar mbi Simpsons, por vetë ndërtesat mund të jenë qesharake gjithashtu. Filozofët si Kanti besonin se humori ishte në mospërputhjen midis asaj që pritet dhe asaj që përjetohet.

Ekzistojnë të gjitha llojet e pritjeve të vendosura për ndërtesat dhe një numër i pafund mënyrash që mospërputhja mund të rritet midis atyre pritjeve dhe asaj që një ndërtesë në të vërtetë jep.

Arkitektura me Stewart është një udhëtim në YouTube që eksploron historitë e thella dhe të qëndrueshme të arkitekturës në gjithë lavdinë e tyre befasuese. Videot javore dhe ngjarjet e rastit të drejtpërdrejta zbërthejnë një gamë të gjerë temash që lidhen me mjedisin e ndërtuar në mënyrë që të rrisin kuptueshmërinë e tyre të përgjithshme dhe të mbrojnë rëndësinë e tyre në formësimin e botës ku ne banojmë.

Stewart Hicks është një edukator i dizajnit arkitektonik që drejton studio dhe kurse leksionesh si Profesor i Asociuar në Shkollën e Arkitekturës në Universitetin e Illinois në Çikago. Ai gjithashtu shërben si Dekan i Asociuar në Kolegjin e Arkitekturës, Dizajnit dhe Arteve dhe është bashkëthemelues i praktikës Design With Company.

Puna e tij ka fituar çmime të tilla si Çmimi Architecture Record Design Vanguard ose Çmimi i Forumit të Arkitektit të Rinj dhe është shfaqur në ekspozita të tilla si Bienaleja e Arkitekturës Chicago dhe Design Miami, si dhe në Muzeun V&A dhe Tate Modern në Londër.

Shkrimet e tij mund të gjenden në librin e bashkëautorizuar Taktikat e Gabuara për Kalibrimin e Korrektësisë, të botuar me Fondacionin Graham, si dhe ese në revistën MONU, Manifestin e Gazetës AIA, Regjistrin, kllapa dhe numrin e redaktuar nga MAS Context në tema e arkitekturës së personazheve. /Media Ndërtimi/

Aktuale

Ndërroi jetë arkitekti modernist Zvi Hecker

Published

on

Zvi Hecker, një arkitekt me origjinë polako-izraelite, ndërroi jetë më 25 shtator 2023.

Ai ishte i mirënjohur për qasjen e tij arkitekturore që i kushtoi rëndësi të madhe përdorimit të gjeometrisë dhe asimetrisë.

Nga viti 1955 deri në vitin 1957, Zvi Hecker ndoqi një kurs studimi për pikturë në Institutin e Artit dhe Dizajnit Avni, pasi filloi një kurs profesional si arkitekt. Hecker ishte banor i Berlinit dhe Tel Avivit. Ai mori pjesë aktive në zhvillimin strategjik të iniciativave për komunitetin hebre gjerman, përveç angazhimit në disa projekte ndërkombëtare.

Zvi Hecker ka mbajtur pozicione mësimdhënëse në disa institucione akademike të respektuara në vende të ndryshme, duke përfshirë Kanadanë, Shtetet e Bashkuara, Izraelin dhe Austrinë. Këto institucione përfshijnë Universitetin Laval në Kanada, Universitetin e Teksasit në Arlington dhe Universitetin e Uashingtonit në St./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rritet nafta ne tregjet globale, çmimi arrin gati 100 dollarë për fuçi

Published

on

Çmimi i naftës po i afrohet 100 dollarë për fuçi.

Të hënën kontratat feature te naftës brent u rritën duke arritur ne 93.9 dollarë për fuçi. Ky shtrenjtim në tregjet ndërkombëtare ka ardhur për shkak të shkurtimeve të prodhimit të naftës nga dy prodhuesit kryesore, Rusia dhe Arabia Saudite.

Çmimet janë rritur me rreth 10% në javët e fundit ndërsa pikëpyetjet janë të mëdha se si do të vijojnë më tej, në një kohë që dy vendet kanë zgjatur shkurtimet e furnizimit deri në fund të vitit, transmeton abcnews.al.

Javën e kaluar, Moska ndaloi përkohësisht eksportet e benzinës dhe naftës në shumicën e vendeve me qëllim stabilizimin e tregut të brendshëm, duke nxitur shqetësimet për furnizimin me këto lëndë.

Megjithatë, çmimet e larta të naftës kanë favorizuar Rusinë e cila ka rritur të ardhurat. Kremlini mblodhi 17.1 miliardë dollarë nga eksportet e naftës së papërpunuar gjatë gushtit, nga 15.3 miliardë dollarë që arkëtoi në korrik sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

65 euro një metër dru në tregun e Prishtinës

Published

on

Qytetarët i shohin drutë si alternativë për ngrohje gjatë dimrit.

Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje për shtëpi dhe banesa. Përmes kësaj thirrjeje, qytetarët do të subvencionohen deri në 2 mijë euro. Afati do të jetë i hapur për aplikim deri më 22 nëntor të këtij viti. Ndërkaq, përmes kësaj thirrjeje po synohet që të kursehet energjia elektrike. Por, ka qytetarë që ngrohjen për dimër kanë vendosur ta bëjnë me dru.

Familja Demolli ka vendosur që edhe këtë vit të ngrohet me dru, pavarësisht që brenda në shtëpi i kanë të vendosura edhe nxehëset.

Ngrohjen me dru ata po e shohin si alternativën më të lirë e më të mirë.

Ngrohjen me dru Vesel Demolli e sheh si alternativë edhe për vitet e ardhshme.

Në Prishtinë, një metër dru, aktualisht po kushton 65 euro.

E, prapa kamerave të RTK-së, shitësit kanë treguar se interesimi i qytetarëve për të blerë dru ka qenë shumë i madh. Ndërsa, një metër dru kushton nga 60 deri në 65 euro.

Për të kursyer energjinë elektrike, e për të mos ndotur ajrin, Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje.

Por cilat janë pajisjet që do të subvencionohen?

Pompa termike – 30% e vlerës investive apo deri në 2 mijë euro

Kondicioneri – 40 për qind apo deri në 400 euro Kaldaja me biomasë – 70 për qind, apo deri në 1 mijë e 200 euro

Stufa individuale me biomasë – 70 për qind apo deri në 435 euro

Ministrja e Ekonimise Artane Rizvanolli, dhe Alessandro Bianciardi nga Zyra e BE-së në Kosovë, kanë thënë se janë duke besuar se është duke u ngritur vetëdija e qytetarëve për rëndësinë për të kursyer energjinë që të ketë një të ardhme më të qëndrueshme.

Ndërsa për njohësin e energjetikës, Fatos Aliun, subvencionimet e efiçiencës konsiderohen si të pamjaftueshme.

Në lidhje me këtë, e pyetur nga RTK, ministrja Rizvanolli ka thënë se janë duke investuar edhe në ngritjen e kapaciteteve prodhuese./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending