Connect with us

Aktuale

Projekti i bërë nga kërpudhat u bë fituese e TAB 2022 në Estoni

Published

on

Dyshja australiane Simulaa dhe Natalie Alima kanë fituar konkursin për Bienalen e Arkitekturës Tallinn 2022 në Estoni me një instalim të bërë nga kërpudha. E titulluar Burlasite, baza e strukturës do të përdorë teknologjinë e printimit 3D që do të merret përsipër nga miceli me kalimin e kohës.

Propozimi nxjerr në pah ripërdorimin dhe ripërdorimin e materialeve lokale, dhe se si njerëzit mund të krijojnë modele të qëndrueshme me shpikje dhe përshtatje mjedisore. Bienaleja e Arkitekturës në Talin do të hapet për publikun më 7 shtator 2022 dhe instalimi do të jetë i ekspozuar deri në vitin 2024 para Muzeut të Arkitekturës Estoneze.

Dizajni i tyre u bazua në kasollen arketipale, duke marrë strukturën bazë të kasolles së braktisur të Martin Heidegger si një themel dhe duke ndërtuar mbi kornizën e saj prej druri.

Materiali i mbeturinave nga industria lokale e drurit do të kombinohet me një polimer të biodegradueshëm, i cili më pas do të printohet 3D për të formuar themelin. Korniza bazë do të “injektohet” me fibra kërpudhash, të cilat përfundimisht do të mbulojnë kornizën dhe do të marrin formën e saj përfundimtare.

Tema e Bienales së Arkitekturës Tallin 2022 “E ngrënshme, ose Arkitektura e Metabolizmit” thekson marrëdhënien midis botës natyrore dhe fushës së qyteteve dhe ndërtesave.

Objektivi kryesor është të rishikojë dhe të imagjinojë logjikën e ekonomisë rrethore dhe mënyrat në të cilat ajo migron në fushat e projektimit, arkitekturës dhe prodhimit të mjediseve urbane.

Qëllimi i kuratorëve ishte të ushqejnë mjeshtërinë vendase, të përdorë më mirë materialet në dispozicion, t’i përgjigjet mjediseve në shkallë të gjata dhe të përmirësojë shprehjen e dizajnit me porosi.

Qendra Estoneze për Arkitekturë kishte njoftuar vitin e kaluar se edicioni i 6 -të i Bienales së Arkitekturës në Talin (TAB), është shtyrë deri në vitin 2022 për shkak të shtyrjes së Bienaleve të Arkitekturës në Venecia, si dhe kohëve të pasigurta me të cilat po përballen ngjarjet kulturore ndërkombëtare për shkak të shpërthimi i koronavirusit.

Kuratorët e zgjedhur janë arkitektët Lydia Kallipoliti dhe Areti Markopoulou në bashkëpunim me bashkë-kuratorin Ivan Sergejev, i cili sipas organizatorëve, synon të fuqizojë arkitektët, planifikuesit dhe praktikuesit e mjedisit për të zhvilluar një qëndrim proaktiv mbi aftësinë ekspresive të arkitekturës për të kryer operacione rrethore, për të prodhuar burime- për të gjeneruar ushqim dhe energji- si dhe për të dekompozuar veten.

Duke krijuar sinergji midis arkitektëve estonezë dhe të huaj, si dhe midis arkitektëve dhe publikut të gjerë, Bienaleja e Arkitekturës Tallinn promovon kryesisht kulturën arkitektonike.

Përmes pesë ngjarjeve kryesore, të gjitha të kuruara nga Kuratori i TAB, i përbërë nga një Ekspozitë Kuratoriale, një Simpozium dhe Konkursi i Vizionit në Tallinn, një Ekspozitë e Shkollave Ndërkombëtare të Arkitekturës dhe Programi i Instalimit, Bienale inkurajon shkëmbimin e ideve përtej kufijve. /Media Ndërtimi/

 

Aktuale

Gjeologu italian për tërmetin në Turqi: Toka lëvizi tri metra në disa dhjetëra sekonda

Published

on

Carlo Doglioni, kreu i Institutit Kombëtar Italian të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë, ka bërë disa deklarata befasuese në lidhje me tërmetin me magnitudë 7.7 që goditi Turqinë dhe epiqendra e të cilit ishte Kahramanmaraş.

Dhe duke folur për mediat italiane, Carlo Doglioni raportoi se “toka u zhvendos 3 metra”, pas tërmetit në Turqi, deklaratë që është publikuar edhe nga mediat turke, përcjell Telegrafi.

Deklarata vjen nga Italia, nga ku, pas tërmetit është lëshuar edhe paralajmërimi për cunami ndërsa në jug të Italisë është bërë deklarata “mos iu afroni plazheve” – por që autoritetet italiane e hoqën pas pak kohësh, transmeton Telegrafi.

I njohur si numri një i institucionit dhe një nga figurat më të njohura në vend, shkencëtari tha: “Ky rajon është një rajon me aktivitet shumë të lartë sizmik. Turqia lëvizi 3 metra në pak sekonda në vijën e thyerjes prej 150 kilometrash”.

“Ndodhi që ajo që ne e quajmë pllaka arabe të lëvizte rreth 3 metra përgjatë një drejtimi verilindje-jugperëndim në lidhje me pllakën e Anadollit”, ka thënë ndër tjerash ai.

Edhe Carlo Doglioni konfirmoi pamundësinë për të bërë parashikime.

“Për fat të keq, ne ende nuk jemi në gjendje të parashikojmë tërmetet”, shpjegoi gjeologu për Sky TG24.

Dhe më pas ai shtoi: “Por këto imazhe dramatike, të tmerrshme na kujtojnë se është thelbësore të jemi të vetëdijshëm se mund të ketë një tërmet dhe se prandaj duhet të ndërtojmë në një mënyrë antisizmike. Parandalimi është arma e parë kundër tërmeteve. Edhe nëse një ditë do të mund t’i parashikojmë, gjëja më e rëndësishme do të jetë të kemi shtëpi të sigurta”.

Continue Reading

Aktuale

ZRRE paralajmëron shqyrtimin e tarifave të energjisë elektrike

Published

on

Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE) ka paralajmëruar shqyrtim të tarifave të reja të energjisë elektrike për vitin 2023.

Kryetari i Bordit të ZRRE-së, Ymer Fejzullahu para Komisionit parlamentar për Ekonomi tha se janë plotësuar të gjitha kushtet ligjore për këtë shqyrtim të tarifave.

Mirëpo, ai nuk dha detaje se sa mund të shtrenjtohet energjia elektrike.

“Aktivitet për të cilën shumicën e vëmendjes e merr ZRRE-ja për çdo vit, është paraparë që të bëhet shqyrtimi i tarifave të energjisë elektrike dhe termike për vitin 2023, si një proces i rregullt, për të cilën ZRRE-ja e bën për çdo vit, për dy operatorët dhe për furnizuesin e rregullt që është KESCO”, tha Zejnullahu.

Duke paraqitur planin e punës për vitin 2023, ai është shprehur se prioritet gjatë këtij viti është edhe rritja e konkurrencës në sektorin e energjisë , por edhe tregu i përbashkët me Shqipërinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Murati njofton procedimin e ligjit që mundëson faljen e tatimit në pronë

Published

on

Ministri i Financave dhe Transfereve Hekuran Murati, ka thënë se janë shumë shpejt do të procedohet ligji që do të mundësoj që të zbritjen e tatimit në pronë prej 100 euro. Ai ka treguar edhe për ndryshimet që po bëhen në funksionimin e Doganave dhe Administratës Tatimorë të Kosovës (ATK).

Janë deklaratat e Muratit ku flet për mënyrën se si do të falet tatimi në pronë dhe ndryshimet e kodit të akcizës dhe ligjin për ATK dhe doganave.

“Sa i përket kësaj çështje, unë prej ditës së parë e kamë thënë. Ka vullnet nga ana e Komunave, ne do ta procedojmë ligjin e ri i cili do të përmbaj edhe dispozitën, pra që të zbritet nga faturat tatimet tatimore e sivjetshme shuma deri në 100 euro. Pra kjo gjë është thënë dhe po bëhet. Shumë shpejt do ta dërgojmë edhe për konsultime të brendshme fillimisht e pastaj edhe për konsultime publike , projektligjin e ri që do të mundësoj këtë gjë  dhe është me rëndësi që të gjinden sa më shumë mënyra që të lehtësohet jeta e qytetarëve”, ka thënë Murati.

“Ne çka kemi bërë është kodi akcizave dhe ligji për ATK-në. Këto janë ligje që e rregullojnë funksionimi i doganave dhe funksionimin e ATK-së , nuk kanë të bëjnë me politikat fiskale, siç edhe kam parë që është raportua në disa media . Këto janë ligje të cilat rregullojnë funksionimin e dy institucioneve që janë dogana dhe ATK. Nuk ka ndryshim të ligjit për TVSH. TVSH-ja rregullohet me ligjin për TVSH ne çka po bëjmë është ligji për procedurat dhe ATK dhe ligji për Doganave. Pra që rregullon funksionimin e këtyre dy institucioneve”, ka thënë Murati./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending