Connect with us

Ndërtim

Këto janë 5 kompanitë ndërtimore më të mëdha në Prishtinë, prinë Marigona Hill

Published

on

Instituti GAP ka publikuar një hulumtim me të dhëna për ndërtimin që është realizuar në Prishtinës.

Marigona Hill është kompania që ka ndërtuar më së shumti në zonën e kryeqytetit.

Sipas statistikave nga ky hulumtim rezulton që kjo kompani ka ndërtuar afër 300 mijë metra katrorë.

Në vendin e dytë renditet Kompania Tregtia me 283 mijë metra katrorë, kursë në të tretin “Isaman” më 222 mijë.

“Arti Gropu” sh.p.k. radhitet si e kompania e katërt me 183 mijë metra të ndërtuar në Prishtinë, kurse “Royal” është në top 5 e kësaj renditje me 148 mijë metra katrorë.

Hulumtimi i GAP, tregon tutje se sa leje ndërtimore janë aprovuar dhe kosto e tyre nga viti 2012 deri në prill 2022 në Komunën e Prishtinës?

Cilat kompani kanë ndërtuar më së shumti në periudhën 2012-prill 2022? dhe

Në cilat lagje është ndërtuar më së shumti në Prishtinë?/Media Ndërtimi.

Ndërtim

Mobilizohet industria turke e ndërtimit në misionin e shpëtimit, pas tërmetit

Published

on

Shoqata e Kontraktorëve Turk (TMB) u ka bërë thirrje anëtarëve të saj që të mobilizojnë pajisjet e tyre të ndërtimit dhe të ndihmojnë misionin e shpëtimit, pas shkatërrimit të shkaktuar nga dy tërmete të mëdha që goditën Turqinë dhe Sirinë veriore të hënën.

Shoqata theksoi se nevoja për të rikuperuar viktimat ishte edhe më urgjente, duke pasur parasysh kushtet e këqija atmosferike, me borë dhe shi të dendur që pengojnë misionet e ndryshme të shpëtimit.

Në të dy vendet, më shumë se 5,000 njerëz janë konfirmuar tani të vdekur, me shumë të tjerë të bllokuar potencialisht nën rrënojat e ndërtesave të shembura në dhjetë provincat e prekura turke.

Tërmeti i parë ishte me magnitudë 7.8 ballë dhe raportohet se është ndjerë deri në Britaninë e Madhe.

Tërmeti i dytë ishte pothuajse po aq i fortë, me magnitudë 7.5 ballë dhe kombinimi shkaktoi shembjen e rreth 3500 ndërtesave./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

10 metrot më të mira për fillimin e ndërtimi

Published

on

Zona metropolitane e qytetit të Nju Jorkut përfundoi si tregu kryesor për fillimet tregtare dhe shumëfamiljare në 2022 me 37.1 miliardë dollarë, një rritje prej 37% nga viti 2021, sipas një raporti të fundit të Dodge Construction Network.

Zona metropolitane e Dallasit u rendit e dyta, duke arritur në 16.7 miliardë dollarë në 2022, një rritje prej 51% nga viti 2021, ndërsa zona e metrosë së Uashingtonit, DC u rendit e treta gjatë vitit 2022 me 11.4 miliardë dollarë në fillime, një fitim 38% krahasuar me 2021, sipas Dodge.

“2022 do të jetë një vit flamur për fillimin e ndërtimit,” tha Richard Branch, kryeekonomist për Dodge Construction Network. “Edhe kur u rregulluan për inflacionin, fillimet komerciale dhe shumëfamiljare ishin mbresëlënëse pasi aktiviteti i ndërtimit filloi të kthehej drejt qendrave urbane në rënie.”

Sipas raportit, 10 zonat kryesore metropolitane përbënin 40% të të gjitha ndërmarrjeve tregtare dhe shumëfamiljare në SHBA, nga 37% në 2021. Fillimet komerciale dhe shumëfamiljare përbëhen nga zyra, dyqane, hotele, magazina, garazhe komerciale dhe banesa shumëfamiljare.

Rritja e kërkesës për qendrat e të dhënave dhe projektet e shitjes me pakicë ushqeu kryesisht rritjen në anën komerciale. Ndërkohë, kërkesa e fortë për apartamente dhe apartamente nxiti fillimin e aktivitetit në sektorin e shumëfamiljeve, sipas Dodge.

Më poshtë janë 10 zonat kryesore metropolitane në 2022 për fillimet e ndërtimit komercial dhe shumëfamiljar, sipas Dodge:

Continue Reading

Ndërtim

Punëtorët e ndërtimit në Maqedoni zëvendësohen me ata nga Azia

Published

on

Afaristët në Maqedoninë e Veriut thonë se mungesa e punëtorëve po bëhet problem gjithnjë e më serioz për funksionimin e shumë bizneseve.

Hazbi Ibrahimi, i cili udhëheq një kompani ndërtimi thotë për Radion Evropa e Lirë se mungesa e punëtorëve në vend, veçanërisht të atyre të cilët punojnë në profile të caktuara si hidraulik, saldues etj., e ka detyruar të sjellë punëtorë nga Turqia dhe Shqipëria.

Ibrahimi kërkon lehtësimin e proceduarave për prurjen e punëtorëve të huaj pasi ai personalisht është përballur me shumë telashe administrative gjatë marrjes së lejes së qëndrimit dhe asaj për punë për punëtorët e huaj në Maqedoninë e Veriut.

“Në bazë të Ligjit për marrëdhënie pune, një punëtor i huaj mund të sillet vetëm nëse kompania gjegjëse nuk ka arritur të sigurojë punëtorë pas tri shpalljeve publike”, tregon Ibrahimi. Ai thotë se kjo procedurë e shpalljeve për gjetjen e punëtorëve kërkon shumë kohë, kurse procesi i ndërtimit është i pandalshëm dhe duhet vepruar shpejt.

Angell Dimitrov nga Organizata e Punëdhënësve në një bisedë për Radion Evropa e Lirë thotë se pothuajse nuk ka sektor që nuk ka probleme me sigurimin e punëtorëve. Dimitrov thotë se situata më alarmuese shfaqet në sektorin e përpunimit të ushqimit, atë të tekstilit, metalurgjisë, hotelerisë dhe ndërtimtarisë.

Sipas tij, përpos migrimit, në mungesën e punëtorëve ka ndikuar dhe nataliteti i cili është në rënie, përkatësisht plakja e popullsisë.

“Ky problem, jo vetëm që është i pranishëm, por në të ardhmen do të jetë gjithnjë e më i madh, kështu që nuk shoh ndonjë zgjidhje tjetër përpos që vendi të sigurojë forcë punëtore nga jashtë vendit”, thotë Dimitrov.

Ai shton se Maqedonia e Veriut, për shkak të standardit, përkatësisht pagave të ulëta, punëtorë mund të sigurojë vetëm nga vendet e Lindjes së largët.

“Pagat këtu sado të vogla të jenë, janë shumë më të larta se ato në disa vende të Lindjes së largët. Këtu nuk bëhet fjalë vetëm për pagat po është dhe infrastruktura, standardi dhe siguria sociale, e cila është në nivel më të lartë se në ato vende.

Sa për ilustrim, paga minimale te ne është 350 euro neto, kurse paga mesatare bruto në Bangladesh është 200 euro, pra ne si shtet ofrojmë më shumë kundrejt asaj çka ofrojnë vendet e këtyre punëtorëve”, thotë Dimitrov./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending