Connect with us

Dizajn

Krijoji koleksion të modës me rrobat që i mori nga lufta në Ukrainë

Published

on

Themeluesja e markës ukrainase të veshjeve Irina Dzhus ka krijuar një koleksion të improvizuar të bazuar në një valixhe të vetme me rroba të shpëtuara kur ajo u detyrua të ikte pasi vendi i saj i banimit u pushtua nga forcat ruse.

Duke pasur parasysh se mund të më duhet të eci në distanca të gjata me tre mace (në dy transportues), mund të marr vetëm aq bagazhe sa do të mund të mbaja akoma,” shpjegoi ajo.

Dizajnerja, e cila tani është refugjate në Varshavë, u largua nga shtëpia e saj në qytetin e Vyshhorod me një valixhe që përmbante “gjysmën e aksioneve” nga koleksioni i markës së saj Pranverë Verë 2022, Physique.

Ashtu si shumë ukrainas, ajo u largua nga vendi pasi situata u përkeqësua pas pushtimit të ushtrisë ruse, i cili filloi më 24 shkurt.

“U ngurtësova nga tmerri. Pas pesë minutash po paketoja një çantë urgjence. Ne thirrëm të afërmit tanë për të parë nëse ishin gjallë,” rrëfen Dzhus.

“Udhëtimi ynë i evakuimit ishte një sfidë mjaft ekstreme,” tha vazhdoi. “Pasi filloi terrori rus, na u desh të prisnim në bodrumin e bllokut tonë [apartamenteve] për katër ditë derisa të ndodhte një shans për të arritur në stacionin qendror hekurudhor, nga i cili u nisën trenat e evakuimit.”

“Ditët e para ishin më të tmerrshmet,” tha ajo. “Isha aq i tronditur sa nuk munda as të flija, as të haja, madje as të merrja frymë siç duhet”.

Irina Dzhus është e njohur për veshjet e saja arkitekturore, të tilla si nga koleksioni i  i mëparshëm i saj të rrobave Nihilism që mund të palosen në forma të ndryshme këndore dhe një koleksion tjetër strukturor që paraqet silueta “kushtuar për evolucionin e tokës”.

Gjatë muajit shkurt, shumë arkitektë dhe dizajnerë kanë sjell rrëfime se si lufta në Ukrainë ka ndikuar në jetën dhe punët e tyre duke i detyruar të largohen nga vendi./Media Ndërtimi.

Dizajn

Shfaqet makina Polyformer, riciklon shishet plastike në filament të printimit 3D

Published

on

Dizajneri industrial me bazë në Kaliforni, Reiten Cheng, ka zhvilluar një makinë riciklimi që mund të printohet 3D duke përdorur udhëzime me burim të hapur dhe të përdoret për të kthyer shishet PET në filament për prodhimin e aditivëve.

Polyformer u krijua për ta bërë më të lirë dhe më të lehtë për prodhuesit e pavarur që të krijojnë produkte nga materiale mbeturinash të ripërdorura në vend që të mbështeten në plastikë të virgjër.

Dizajni është me burim të hapur, që do të thotë se një manual hap pas hapi që detajon ndërtimin e tij është i disponueshëm falas në internet, në mënyrë që të mund të përdoret dhe të përshtatet nga të tjerët.

Pajisja në formë L është bërë nga pjesë të printuara në 3D të kombinuara me disa komponentë jashtë raftit që gjenden në printerët tradicionalë 3D./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Rruga B në Prishtinë transformohet me ngjyrat e ‘Meeting of Styles Kosovo’

Published

on

Takimi i Styles Kosova këtë vit do të sjellë të vërtetën në muret e Prishtinës. Këtë të vërtetë do ta tregojmë përmes tregimit, të treguar me bojë.

Festivali ynë do të sjellë edhe një herë më shumë se 100 artistë dhe krijues nga e gjithë bota, për të transformuar hapësirat e përbashkëta në mrekulli të artit të rrugës.

Edicioni i 6-të i MOS rikthehet aty ku nisi gjithçka, në Rrugën B. Me zhurma gjithnjë e më të bukura dhe ngjyra më të ndezura, festivali më i madh i artit të rrugës në rajon ju fton në një festë shqisash.

Përmes punës sonë ne e kemi kthyer Prishtinën brutaliste në një qytet të gjallë me pamje magjepsëse. Tani kryeqyteti i Kosovës njihet globalisht për artin e rrugës.

Edicioni i 6-të i Meeting of Styles Kosovo’  mbahet nga 29 deri më 31 korrik 2022, në Rrugën B të Prishtinës.

Rreth 500 artistë frymëzues dhe 140 vullnetarë të bukur, të cilët sollën jetë në hapësirat e varfër, dëshmojnë ndryshimin që sollëm në peizazhin urban të qytetit. Këtë vit ju ftojmë të bëheni pjesë e historisë së artit të rrugës!/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Londra hap ekspozitën ku eksploron rishpikjet radikale të arkitektes Zaha Hadid

Published

on

Fondacioni Zaha Hadid (ZHF) ka njoftuar se do të organizojë ekspozitën e parë kushtuar “rishpikjeve radikale” të parashikuara nga arkitektja e ndjerë irako-britanik, fituese e Çmimit Pritzker për shtëpinë e saj prej shumë kohësh.

Duke u hapur më 8 qershor, ekspozita falas, e kuruar nga studentët, e titulluar Zaha Hadid: Riimagjinimi i Londrës, do të prezantohet në ish-selinë e Zaha Hadid Architects (ZHA) në një ndërtesë shkolle viktoriane në Bowling Green Lane në Clerkenwell, Londra qendrore.

Siç u njoftua në nisjen e plotë zyrtare të ZHF marsin e kaluar, gjurma fizike e fondacionit, e cila përfundimisht do të mbikëqyrë një muze të përhershëm, galeri, qendër mësimi, qendër kërkimore dhe institut kërkimi, do të ndahet midis dy tullave dhe vendndodhjet e llaçit: zyrat e vjetra të ZHA ku do të shfaqet ekspozita inauguruese (firma u largua verën e kaluar për shkak të vështirësive në konvertimin e ndërtesës historike në një vend pune pas pandemisë) dhe në hapësirën e ish Muzeut të Dizajnit brenda një magazine të konvertuar të pjekjes së bananeve pranë Tower Bridge që Hadid kishte blerë në 2013.

Mënjanë vendndodhjen, Zaha Hadid: Riimagjinimi i Londrës është një ekzaminim gjithëpërfshirës i arkivave dhe koleksioneve të fondacionit që paraqesin një gamë veprash “të rralla dhe të padukshme” – duke përfshirë skicat personale të Hadid – nga një karrierë e pakompromis, shumë e dekoruar që përfshinte arkitekturën, artin dhe dizajnin.

Hadid pësoi një atak në zemër dhe vdiq në mars 2016 në moshën 65-vjeçare./Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Trending