Connect with us

Infrastrukturë

Kontratat e para të Kosovës me Swissbau dhanë një ton inkurajues

Published

on

Narrativa për kosovarët po merr një kthesë të jashtëzakonshme pasi gjithnjë e më shumë biznese po fitojnë qasje dhe po sigurojnë porosi nga tregjet në Evropë me mbështetjen e USAID-it, siç dëshmohet nga numri i konsiderueshëm i marrëveshjeve të realizuara nga ekspozuesit kosovarë në panairin më të madh të ndërtimit në Evropë, Siwssbau.

Jo shumë kohë më parë shumë kosovarë migruan në Zvicër në kërkim të mundësive më të mira të jetës. Një numër i konsiderueshëm prej tyre punonin në sektorin e ndërtimit, duke lënë gjurmë në peizazhin zviceran.

Megjithatë, panairi i ndërtimit të janarit 2024 bashkoi rreth 15 kompani kosovare nën një çati të vetme — fjalë për fjalë. Përmes krijimit të përbashkët të “House of Kosova” në skenën e madhe të Swissbau në Basel Kosova, kompanitë u bashkuan për të ekspozuar mallrat në një shtëpi të parafabrikuar të prodhuar në Kosovë.

E iniciuar nga grupi i shtëpive të parafabrikuara dhe i mbështetur nga Aktiviteti i Konkurrencës i USAID-it, shtëpia e parafabrikuar, e montuar në terren brenda dy ditëve para panairit, ishte një dëshmi e origjinalitetit dhe përkushtimit të kosovarëve, e punuar mirë dhe e mobiluar me produkte me burim ekskluzivisht nga Kosova. Nga dritaret e deri te dyshekët, tregonte thelbin e mjeshtërisë së Kosovës.

Në mesin e 900 ekspozuesve nga e gjithë Evropa, Shtëpia e Kosovës ishte shtëpia e vetme e ndërtuar në panair, duke tërhequr mbi 6000 vizitorë gjatë katër ditëve. Shtëpia e Kosovës do të vazhdojë misionin e promovimit të Kosovës ndërsa nis një udhëtim drejt Kroacisë dhe Greqisë në vitin 2024.

Në margjinat e Swissbau, USAID-i lehtësoi Forumin për Promovimin e Eksportit dhe organizoi takime biznes-me-biznes (B2B) ndërmjet homologëve kosovarë dhe evropianë. Si rezultat, 40 kompani kosovare dhe 20 kompani zvicerane u takuan për të diskutuar bashkëpunimin në sektorin e ndërtimit.

Raportet preliminare të grupit të ndërtimeve të parafabrikuara tregojnë se që nga mesi i janarit, kompanitë kosovare kanë lidhur më shumë se 20 kontrata në vlerë prej 512,465 € me klientë zviceranë dhe aktualisht janë duke negociuar marrëveshje të tjera me vlerë potenciale prej më shumë se 5.5 milion €.

USAID-i ka punuar për të mbështetur kompanitë e përpunimit të drurit që marrin pjesë në Swissbau që nga viti 2016./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Pse markat e makinave luksoze po ndërtojnë rrokaqiej?

Published

on

Në 18 muajt e fundit kemi parë një mori rrokaqiejsh të prezantuar nga prodhuesit e makinave luksoze duke përfshirë Bentley, Mercedes-Benz dhe Aston Martin.

“Tifozët e markës nuk duhet të jenë vetëm në gjendje të ngasin një Porsche, ata duhet të jenë në gjendje të jetojnë në një të tillë”, tha CEO i Porsche Lifestyle Group Stefan Buescher për vendimin e markës për të lëvizur në pasuri të paluajtshme.

Përderisa pronat e paluajtshme janë qartësisht fitimprurëse, kompanitë e makinave kanë motive të tjera për ndërtimin e rezidencave, të cilat janë qartësisht të markës.

Aston Martin Residences – një rrokaqiell 66-katësh në Miami, ka përfunduar së ndërtuari këtë muaj.

Markat luksoze të automobilave nuk e fshehin faktin se gjithnjë e më shumë duan të jenë shumë më tepër për klientët e tyre sesa thjesht prodhues të automjeteve.

Porsche mund të bëjë një pretendim të fortë se ka filluar trendin, duke zbuluar planet për Kullën e Dizajnit Porsche 198 metra të gjatë – e kompletuar me ashensorë makinash – në 2013 dhe duke përfunduar projektin e Miami në 2017. Një projekt i dytë sapo ka përfunduar në Shtutgart.

Markat luksoze të të gjitha llojeve po diversifikohen, por kjo ide për të qenë aspekti përcaktues i jetës së konsumatorit ka peshë të veçantë midis prodhuesve të makinave, sipas ekspertit të industrisë Andrew Graves.

Pavarësisht ngjashmërive të dukshme, ata që qëndrojnë pas rezidencave të markës së makinave janë të prirur të theksojnë veçantinë e projektit të tyre.

Secili është përpjekur të përshkruajë se si arkitektura pasqyron etikën e projektimit të makinave përkatëse, duke përdorur shpesh terma të paqartë si “performancë”, “mjeshtëri” dhe “ADN”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Icon është afër përfundimit të ndërtimit të lagjes më të madhe në Amerikë me beton 3D  

Published

on

Kompania me bazë në SHBA për printimin e betonit 3D, Icon, njoftoi se është afër përfundimit 100% të nënndarjes së saj Wolf Ranch, e cila përfshin 100 shtëpi të printuara me beton pranë Austin, Teksas, SHBA.

Duke përdorur robotin e tyre të printimit Vulcan 3D të stilit të portave, ICON thotë se ka pastruar shenjën e 90 njësive në Georgetown, Teksas, në mes të një bashkëpunimi me ndërtuesin amerikan të shtëpive Lennar. Shtëpitë u koduan nga Icon dhe Bjarke Ingels Group, një firmë shumëkombëshe projektimi.

Padgett tha se qëllimi i shtëpive të printuara me beton të Icon është të ofrojnë çmime konkurruese për shtëpitë e një familjeje; Kursimet në kohë dhe materiale nga procesi i mbajnë çmimet e shtëpive në ose nën mesataren rajonale.

Shtëpitë në Wolf Ranch, të cilat variojnë në madhësi nga rreth 1,850 metra katrorë (172 m2), fillojnë nga rreth 430,000 dollarë amerikanë. Vulcan mund të printojë struktura deri në 3000 sq ft (279m2) brenda kornizës së tij gati 16-ft (4,9m) nga 47-ft (14m).

Duke supozuar se kostot mund të qëndrojnë atje, duhet të jetë një treg produktiv në Teksas – veçanërisht Georgetown jashtë Austin – i cili është një nga rajonet me rritje më të shpejtë në vend./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Me tenderë njëburimorë, këta pronarë do t’i gëzojnë së shpejti shtëpitë e reja në veri

Published

on

Ministria e udhëhequr nga ministri Liburn Aliut, Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, vazhdon të japë tenderë njëburimorë.

Për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive në veri në të dy tenderët ka vazhduar me procedurë të negociuar, shkruan Indeksonline.

Me procedurë të negociuar pa publikim të kontratës për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive në pjesën veriore të Mitrovicës ka shpërblyer dy kompani.

Sipas dosjes së tenderit të publikuar në platformën E-prokurimi për ndërtim të 11 shtëpive e ka shpërblyer me kontratë kompaninë “Limitproject Sh.P.K” me vlerë të kontratës mbi 63 mijë euro.

Lista e pronarëve të cilëve do të iu ndërtohet shtëpia.

Po ashtu edhe për renovimin e 4 shtëpive në veri të vendit me procedurë të negociuar pa publikim të kontratës kjo ministri e ka shpallur fituese kompaninë “Able Group Sh.P.K nga Prishtina me vlerë të kontratës 18 mijë e 255 euro.

Continue Reading

Trending