Connect with us

Dizajn

Industria e modës vuan efektet e krizës së konfliktit Rusi-Ukrainë

Published

on

Nuk ka pasur kurrë një luftë të mirë, apo një paqe të keqe. Ndërsa pushtimi rus i Ukrainës vijon, tregjet globale vazhdojnë të dalin nga “binarët” – duke krijuar kaos dhe pasiguri në botën e biznesit.

Pikërisht kur bota po dilte nga kriza e COVID, konflikti Rusi-Ukrainë krijoi trazira të reja në tregje, si rezultat i të cilave, çmimi i gazit tani është rritur deri në 40%, kurse nafta e papërpunuar tregtohet në SHBA 118 dollarë për fuçi (rritja më e madhe që nga viti 2014), rrjedhimisht duke bërë që tregjet e aksioneve të shënojnë humbje në të gjithë globin.

Kriza pritet të përmbysë më tej zinxhirin global të furnizimit. Dhe do të përkeqësohet kur Evropa dhe SHBA të vazhdojnë të marrin sanksione të reja ndaj Rusisë, shkruan Monitor.al.

Shqetësimi është se rritja e çmimeve dhe rënia e tregjeve të aksioneve me siguri do të ndikojë në psikikën e konsumatorëve dhe fuqinë e tyre blerëse, e cila është pjesë përbërëse e rritjes së çdo biznesi, duke përfshirë tregun e tekstileve dhe veshjeve.

Kërkesa dhe çmimet e tekstilit nuk varen vetëm nga çmimet e pambukut dhe lëndëve të para, por edhe nga faktorë si paqja dhe siguria rajonale, që ndikojnë në interesin e konsumatorëve për të blerë artikuj si veshjet, të cilat nuk konsiderohen domosdoshmëri.

Rritja e inflacionit dhe tensionet globale të zinxhirit të furnizimit mbeten mendimi kryesor për shitësit me pakicë, teksa lundrojnë në një sezon të ri, pas fitimeve që korrën në fundvitit.

Shqetësimi më i madh për shumë shitës me pakicë është kohëzgjatja e krizës. Kështu shprehen shumë tregtarë në rrugën “Myslym Shyri” në Tiranë. Edhe shitësit me pakicë në rrugën që njihet me emrin Tregu Çam pohojnë se, situata aktuale e rritjes së çmimeve dhe konfliktit ka shtuar pasigurinë te njerëzit, të cilët rezervohen për blerje., raporton Monitor.al.

“Kemi nisur të shohim efektet e para” – pohojnë disa tregtarë, të cilët thonë se këtë muaj kanë pasur xhiro minimale, thuajse në nivelet e fillimit të pandemisë.

Shitësit me pakicë po përpiqen të vlerësojnë kërkesën në të ardhmen, ende të paparashikueshme dhe t’i mbajnë raftet të mbushura, por pa porositur shumë mallra.

“Nuk kemi marrë shumë furnizime, në një nivel mesatar që të xhirojmë çfarë kemi për momentin”-pohojnë tregtarët, të cilët shtojnë se nuk presin problematika në furnizime, siç ndodhi nga mbyllja në pandemi.

SIpas Monitor.al.  ajo që vihet re në rrugët e kryeqytetit si “Myslym Shyri”, Rruga e Kavajës, rruga “Ismail Qemali” dhe Rruga Bardhyl, me një numër të konsiderueshëm biznesesh të shitjeve me pakicë, bizneset po përpiqen të joshin konsumatorët në forma të ndryshme si: uljet, oferta momentale bli 2 merr 3, kanalizimi edhe në rrjetet sociale si formë shitjeje ose kthimi në dyqan etj.

Një tjetër panoramë na shfaqet nga sektori i veshjeve të përdorura. Një operator në treg thotë për “Monitor” se, kanë pasur rritje dyshifrore të shitjeve që para fundvitit. Menaxherja e shitjeve të “Berlintexx” thotë se, “gjithnjë e më shumë, sektori i veshjeve dhe tekstileve ka ecuri të mirë dhe kemi 20% rritje nga e njëjta periudhë e vitit të mëparshëm”.

Kjo tendencë përqafimi, sipas saj, i atribuohet cilësisë së mallit, ndonëse të përdorur, dhe çmimit të favorshëm, përkundrejt atij të lartë në treg për produkte të reja. Grupmoshat që blejnë janë të ndryshme, ku mbizotërojnë femrat 20 -45 vjeç. /Media Ndërtimi.

Dizajn

Eksplorimi i modelit të kurrizit të peshkut në arkitekturë

Published

on

E krijuar nga një seri vijash paralele me kënd që formojnë një zigzag magjepsës, modeli i kurrizit të peshkut i ka rezistuar provës së kohës dhe mbetet i pranishëm në stile të ndryshme dizajni.

I emëruar pas ngjashmërisë me kockat e peshkut, ky model klasik në formë V-je rregullon blloqe drejtkëndëshe në përmasa të ndryshme.

Me raporte të ndryshme të gjatësisë së skajeve të bllokut, të tilla si 2:1 ose ndonjëherë 3:1, dizajni i gjithanshëm përshtatet me një gamë të gjerë përdorimesh, dimensionesh dhe materialesh.

Rregullimi i blloqeve, edhe kur përdoren me ngjyra të vetme, krijon një strukturë delikate dhe shton interesin vizual. Ndërsa rregullimi i kurrizit të peshkut mund të duket i thjeshtë në shikim të parë, cilësia e fortë e drejtimit të linjave tipike të këndit 45 gradë kërkon një proces të kujdesshëm projektimi për një pamje të qetë dhe të qëndrueshme. Modeli mund të gjendet në mure dhe dysheme, nga pëlhura te druri dhe pllakat. Duke luajtur me format gjeometrike, ai vazhdon të jetë një trend që fut stilin dhe strukturën në dizajnin e brendshëm duke plotësuar estetikën e përgjithshme të një hapësire. Më poshtë ne zhytemi në katalogun e Architonic për të paraqitur mënyra të ndryshme për ta aplikuar atë, duke eksploruar modele qeramike, druri dhe sintetike kurriz peshku.

Pllaka qeramike në kurriz peshku: Kombinimi i ngjyrave dhe materialeve

Përtej mundësive të shumta krijuese të dyshemesë prej qeramike, popullariteti i tyre në dizajnin e brendshëm ka vazhduar për shkak të shkathtësisë së tyre, qëndrueshmërisë afatgjatë dhe tërheqjes estetike. Me një gamë të gjerë ngjyrash – qofshin të përdorura individualisht ose në kombinime të ndryshme – si dhe me modele dhe tekstura, pllakat qeramike janë një zgjedhje ideale për dysheme, mure dhe spërkatje, duke plotësuar strategjinë e përgjithshme të projektimit të dhomës. Shkathtësia e materialeve qeramike u lejon atyre të imitojnë pamjen e teksturave natyrore si guri ose druri, duke i bërë ato të përshtatshme për përdorime të ndryshme si kuzhina, banjo, zona ndenjeje dhe më shumë. Ndër këto materiale, pamja e mermerit shquhet për ngjyrat e tij klasike, ndikimin vizual dhe madje edhe ndjesitë prekëse. Prandaj, integrimi i tij në dizajnin bashkëkohor krijon një atmosferë natyrale dhe të këndshme.

Dizajni me pllaka qeramike në një model kurriz peshku përshtatet pa probleme me stile të shumta të dizajnit të brendshëm. Qoftë i integruar në hapësira të mbushura me dizajn ose duke ofruar një prekje të veçantë për strategjitë minimaliste, ajo sjell një tërheqje unike estetike. Duke shtuar thellësi, teksturë dhe ngjyrë në një dhomë, rregullimi i qeramikës në këtë mënyrë krijon interes vizual me pika të ndryshme qendrore.

Continue Reading

Dizajn

Kuzhinat me sipërfaqe betoni, trendi i dizajnit në gastronomi

Published

on

Betoni është një material i kudogjendur në arkitekturë, por përdoret më rrallë në ambiente të brendshme – veçanërisht në hapësirat e banimit si kuzhina.

Megjithatë, qëndrueshmëria dhe papërshkueshmëria e tij e bëjnë atë një material sipërfaqësor ideal për gatimin dhe përgatitjen e ushqimit, ndërsa estetika e tij e papërpunuar mund të krijojë një sfond të mrekullueshëm për ngrënie dhe argëtim.

Airhouse Design Office krijoi këtë kuzhinë si pjesë e rinovimit të një apartamenti për një fanatik të modës në Nagoya, Japoi.

Ashtu si pjesa tjetër e shtëpisë, muret, dyshemeja dhe tavani i kuzhinës janë zhveshur për të ekspozuar betonin poshtë. Ndërsa disa zona u lanë me skaje të copëtuara dhe suva, të tjerat janë lëmuar për një përfundim të qetë.

Kjo kuzhinë dhe dhomë ngrënie me plan të hapur ndodhet në katin e parë të një shtëpie pushimi nga arkitekti Luciano Kruk në Mar Azul.

Duke u përzier pa probleme me strukturën e betonit të shtëpisë, ajo përmban rafte gjeometrike dhe banakë kuzhine që shtrihen nga muret dhe dyshemeja. Pamja e saj industriale plotësohet nga një dritë varëse me smalt dhe një palë karrige me kornizë teli.

Pllakat e betonit të kësaj kuzhine të fundosur dyfishohen si një dysheme e lëmuar për dhomën e ngrënies në Flower House, një banesë e rinovuar në Porto.

Dollapët me ballë druri janë të vendosura poshtë dyshemesë, e cila është derdhur me dorë në vend dhe është mbuluar me një shtresë të papërshkueshme nga uji për t’i dhënë një pamje të lëmuar.

Një kuzhinë tjetër prej betoni nga arkitekti Luciano Kruk gjendet në Casa Golf, një shtëpi pushimi në bregdetin argjentinas.

E kombinuar me dollapët e zinj dhe kanalet e nxjerrjes, sipërfaqet e saj gri të errët i shtojnë strukturë hapësirës pa u shkëputur nga pamjet e jashtme të përshtatura nga shumëllojshmëria e dritareve që rreshtojnë hapësirën./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Si mund të përfitojnë ambientet e brendshme nga ndriçimi indirekt

Published

on

Rëndësia e ndriçimit në dizajnin e brendshëm nuk mund të mbivlerësohet: e bërë siç duhet, ai jo vetëm që thekson tiparet arkitekturore të një hapësire, por gjithashtu i bën banorët të ndihen të qetë. Siç shpjegon Carmelo Zappulla nga Lighting Studio External Reference në një intervistë me Architonic, drita është një mjet vendimtar për të shtuar një element emocional dhe për të ‘animuar një hapësirë’.

Ka një mori opsionesh të ndriçimit artificial për të zgjedhur. Cila funksionon më mirë zakonisht përcaktohet nga natyra e brendshme në të cilën ndodhen dhe efekti i dëshiruar hapësinor. Një nga më të zakonshmet është ndriçimi indirekt. Kjo teknikë përdor pajisje për të drejtuar dritën në sipërfaqe që veprojnë si reflektues, duke zbutur rrezet e emetuara për të parandaluar rrezet e mëdha të ngjashme me shtylla në favor të një shkëlqimi më të shpërndarë në mënyrë të barabartë.

Ndriçimi indirekt minimizon hijet dhe shkëlqimin e reflektuar, duke e bërë atë veçanërisht të përshtatshëm për dhoma me sipërfaqe reflektuese si kompjuterët, pasqyrat ose televizorët.

Për të ilustruar efektivitetin e ndriçimit indirekt, ne kemi përmbledhur shembuj në pesë tipologji të ndryshme të brendshme që tregojnë se si kjo formë ndriçimi mund të ngrejë një sërë hapësirash përtej katër mureve të tyre.

Maíra Acayaba

Në hapësirat publike, kulturore si muzetë, bibliotekat ose galeritë e artit, drita indirekte është po aq e dobishme. Duke i pozicionuar burimet e dritës në mënyrë që rrezet e tyre të reflektojnë nga një sipërfaqe mbi objektet e ekranit ose të ndriçojnë sfondin e tyre, projektuesit e dritës mund të tërheqin sytë e shikuesve në një mënyrë që është më delikate se dritat e drejtpërdrejta të vëmendjes. Efekti që rezulton e mbush subjektin e tij të dedikuar me një cilësi misterioze ideale për nënvizimin e pjesëve me ndikim të artit ose librave të vjetër pa rrezikuar dëmtimin e nxehtësisë ose ngjitjen e dukshme.

Në hapësirat publike, kulturore si muzetë, bibliotekat ose galeritë e artit, drita indirekte është po aq e dobishme. Duke i pozicionuar burimet e dritës në mënyrë që rrezet e tyre të reflektojnë nga një sipërfaqe mbi objektet e ekranit ose të ndriçojnë sfondin e tyre, projektuesit e dritës mund të tërheqin sytë e shikuesve në një mënyrë që është më delikate se dritat e drejtpërdrejta të vëmendjes. Efekti që rezulton e mbush subjektin e tij të dedikuar me një cilësi misterioze ideale për nënvizimin e pjesëve me ndikim të artit ose librave të vjetër pa rrezikuar dëmtimin e nxehtësisë ose ngjitjen e dukshme./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending