Connect with us

Infrastrukturë

Skanska nënshkruan çmimin përfundimtar prej 612 milionë dollarësh për përmirësimin e Terminalit Detar të Brooklynit

Published

on

Skanska ka nënshkruar një çmim përfundimtar me vlerë 612 milionë dollarë për përmirësimin e Terminalit Detar të Brooklynit Jugor në Brooklyn, Nju Jork.

Marrëveshja vjen pasi Skanska u emërua nga Equinor dhe firma e naftës BP si menaxher i ndërtimit për projektin në shkurt të vitit të kaluar.

Projekti përfshin përmirësimin e terminalit për të siguruar infrastrukturën thelbësore për ndërtimin e dy projekteve të fermave të erës në det të hapur, të quajtur Empire dhe Beacon, që do të sjellin 3.3 GW energji të erës në det të hapur në Nju Jork.

Terminali Detar i Brooklynit Jugor do të pajiset për të marrë, ruajtur dhe montuar paraprakisht komponentët kryesorë për turbinat me erë në det të hapur, si dhe një bazë operimi dhe mirëmbajtjeje. Ai do të ketë gjithashtu një nënstacion që do të shërbejë si pikë e ndërlidhjes për të lidhur energjinë nga Empire Wind 1 në rrjetin lokal të energjisë.

Skanska kishte nënshkruar tashmë kontrata me vlerë 249 milionë dollarë për projektin, pasi kishte filluar punimet parandërtimit vitin e kaluar.

Çmimi përfundimtar lehtëson prishjen e ndërtesave ekzistuese, gërmimin e shtretërve të rinj dhe ekzistues, përmirësimin e pjesëve kryesore dhe instalimin e objekteve të reja të skelës dhe portave. Ai përfshin gjithashtu përmirësime të infrastrukturës, jastëkë të rinj të vinçave të ngritjes së rëndë dhe ndërtimin e një zone të skenës në det të hapur, si dhe ndërtimin e një ndërtese të re operimi dhe mirëmbajtjeje.

Puna e mbuluar nga çmimi i fundit pritet të shtrihet deri në vitin 2026./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Icon është afër përfundimit të ndërtimit të lagjes më të madhe në Amerikë me beton 3D  

Published

on

Kompania me bazë në SHBA për printimin e betonit 3D, Icon, njoftoi se është afër përfundimit 100% të nënndarjes së saj Wolf Ranch, e cila përfshin 100 shtëpi të printuara me beton pranë Austin, Teksas, SHBA.

Duke përdorur robotin e tyre të printimit Vulcan 3D të stilit të portave, ICON thotë se ka pastruar shenjën e 90 njësive në Georgetown, Teksas, në mes të një bashkëpunimi me ndërtuesin amerikan të shtëpive Lennar. Shtëpitë u koduan nga Icon dhe Bjarke Ingels Group, një firmë shumëkombëshe projektimi.

Padgett tha se qëllimi i shtëpive të printuara me beton të Icon është të ofrojnë çmime konkurruese për shtëpitë e një familjeje; Kursimet në kohë dhe materiale nga procesi i mbajnë çmimet e shtëpive në ose nën mesataren rajonale.

Shtëpitë në Wolf Ranch, të cilat variojnë në madhësi nga rreth 1,850 metra katrorë (172 m2), fillojnë nga rreth 430,000 dollarë amerikanë. Vulcan mund të printojë struktura deri në 3000 sq ft (279m2) brenda kornizës së tij gati 16-ft (4,9m) nga 47-ft (14m).

Duke supozuar se kostot mund të qëndrojnë atje, duhet të jetë një treg produktiv në Teksas – veçanërisht Georgetown jashtë Austin – i cili është një nga rajonet me rritje më të shpejtë në vend./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Me tenderë njëburimorë, këta pronarë do t’i gëzojnë së shpejti shtëpitë e reja në veri

Published

on

Ministria e udhëhequr nga ministri Liburn Aliut, Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, vazhdon të japë tenderë njëburimorë.

Për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive në veri në të dy tenderët ka vazhduar me procedurë të negociuar, shkruan Indeksonline.

Me procedurë të negociuar pa publikim të kontratës për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive në pjesën veriore të Mitrovicës ka shpërblyer dy kompani.

Sipas dosjes së tenderit të publikuar në platformën E-prokurimi për ndërtim të 11 shtëpive e ka shpërblyer me kontratë kompaninë “Limitproject Sh.P.K” me vlerë të kontratës mbi 63 mijë euro.

Lista e pronarëve të cilëve do të iu ndërtohet shtëpia.

Po ashtu edhe për renovimin e 4 shtëpive në veri të vendit me procedurë të negociuar pa publikim të kontratës kjo ministri e ka shpallur fituese kompaninë “Able Group Sh.P.K nga Prishtina me vlerë të kontratës 18 mijë e 255 euro.

Continue Reading

Infrastrukturë

Volvo prezanton një linjë të re të makinerive me naftë dhe elektrike

Published

on

Volvo CE ka prezantuar linjen e re të makinerive të prodhuara, duke shfaqur makineri me naftë dhe elektrike në selinë e saj në Eskilstuna, Suedi.

Kompania prezantoi një linjë të re ekskavatorësh me zvarritës që përfshinte Volvo EC500, EC400 dhe EC230, të cilët kanë peshë maksimale funksionimi përkatësisht 52, 41 dhe 25 ton.

Gama përmban gjithashtu EC210 dhe ECR145, të cilat të gjitha janë përmirësuar me teknologji inteligjente në një sistem të ri elektro-hidraulik. Ndërfaqja e përmirësuar njeri-makinë (HMI) është projektuar për të rritur efikasitetin e karburantit, produktivitetin, sigurinë dhe efektivitetin e përgjithshëm të kostos.

“Ne kemi qenë gjithmonë krenarë që udhëheqim tregun me linjën tonë inovative të ekskavatorëve, dhe tani me këtë gamë të re ne po ndihmojmë klientët tanë të përfitojnë edhe më shumë nga makinat e tyre.”, deklaroi Kurt Deleu, shefi i Ekskavatorëve të Menaxhimit të Produkteve të Volvo CE.

Sipas prodhuesit, makinat e reja “janë një zgjedhje më e pastër dhe më e zgjuar për klientët që kërkojnë të dekarbonizojnë operacionet e tyre”.

Ngarkuesit me rrota dhe ekskavatori me rrota mbështeten nga gamën më të gjerë të zgjidhjeve të karikimit të kompanisë deri më sot, të cilat përfshijnë njësinë e re të lëvizshme të energjisë PU40, për pajisje kompakte./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending