Connect with us

Dizajn

Hermès krijon struktura monumentale të kullave të ujit që shkëlqejnë si fenerë

Published

on

Brendi i modës Hermès ka ndërtuar katër struktura të mëdha të modeluara sipas kullave të ujit dhe të mbuluara me fletë të tejdukshme letre me ngjyra brenda hapësirës së ngjarjeve La Pelota në javën e dizajnit në Milano.

Vizitorët mund të hyjnë në kullat, të cilat janë bërë nga druri i hirit dhe letra, për të gjetur koleksionin më të fundit të pajisjeve shtëpiake të markës, të shfaqur në pirgje letre dhe të varura përgjatë binarëve prej druri.

Instalimi është vendosur brenda ndërtesës së gjerë industriale La Pelota, e cila ndodhet në lagjen Brera të Milanos.

Drejtorët artistikë të Hermès, Charlotte Macaux Perelman dhe Alexis Fabry ndërtuan strukturat për të pasqyruar temën e butësisë së markës për vitin 2022.

“Këtë vit ne morëm frymëzim nga tema e Hermes për vitin 2022 – me zemër të lehtë – dhe kullat e ujit”, tha Perelman.

“Lehtësia reflektohet në materialet që kemi përdorur, për shembull, letra,” i tha ajo Dezeen.

“Kjo është edhe në thjeshtësinë e formave dhe mënyrës së dizajnimit të tyre, si dhe në ngjyrat që kemi përzgjedhur, të cilat sjellin një frymë të lehtë në të gjithë skenografinë.

Perelman u motivua t’i bënte strukturat të dukeshin si kulla uji pasi lexoi një libër fotografie të quajtur Kullat e ujit nga Bernd Becher dhe Hilla Becher. Këto struktura industriale vijnë në forma dhe materiale të ndryshme si metali, betoni dhe druri dhe mund të vendosen në gurë apo edhe shtylla të larta.

Në La Pelota, njëra kullë është në formë koni, tjetra është e formuar nga dy kuti kubike të vendosura mbi njëra-tjetrën dhe e treta është piramidike. Kulla e fundit është e veshur me letër të verdhë dhe blu dhe ka një bazë gjashtëkëndore.

Këto pëlhura të lehta janë të endura në modele gjeometrike të krijuara për të evokuar dritare xhami me njolla./Media Ndërtimi.

Dizajn

Meta hap një dyqan që shet veshje dixhitale Prada dhe Balenciaga për avatarë

Published

on

Marka e mediave sociale Meta ka njoftuar planet për të lansuar dyqanin e saj Avatars, ku përdoruesit e platformave të saj të mediave sociale mund të veshin avatarë dixhitalë me veshje Balenciaga, Prada dhe Thom Browne.

Dyqani i Avatars do të jetë një treg dixhital ku veshjet dixhitale do të shiten për përdorim në platformat e mediave sociale të Meta-s, duke përfshirë Instagram, Facebook dhe Messenger.

Përdoruesit do të jenë në gjendje të personalizojnë avatarët nëpër platforma dhe të blejnë veshje dixhitale pixel nga markat luksoze duke përfshirë Balenciaga, Prada dhe Thom Browne, si dhe një numër artikujsh të krijuar nga krijuesi.

CEO i Meta, Mark Zuckerberg dhe nënkryetari i partneriteteve të modës në Instagram njoftuan në Instagram Live se markat e modës do të bashkëpunojnë me Metën për të lançuar versionet dixhitale të veshjeve të tyre.

Kompanitë dhe markat po kërkojnë shpejt mënyra për të depërtuar në metaverse. Markat e modës duke përfshirë Balenciaga dhe Giuseppe Zanotti kanë lëshuar më parë veshje dixhitale për përdorim brenda metaverses.

Më herët në vitin 2022, platforma e realitetit virtual Decntraland lançoi Javën e Modës Metaverse ku markat duke përfshirë The Fabricant dhe Etro shfaqën koleksionet në mënyrë dixhitale./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Inaugurohen kënde të reja për lexim të projektuar nga studentët e Arkitekturës në UP

Published

on

Këndet e reja për lexim janë inauguruar në hapësirat e Fakultetit Juridik të UP-së.

Inaugurimin e hapësirave të reja e përshëndetën rektori i UP-së, prof. dr. Naser Sahiti dhe dekani i Fakultetit Juridik, prof. ass. dr. Avni Puka.

Ky projekt, është ideuar nga studentët e Fakultetit të Arkitekturës, Kosovare Hulaj, Lea Hoxha, Lira Avdiu, Salmir Mujanović, Selim Selimi dhe Valesa Jahmurataj të udhëhequr nga prof. ass. Dr. Arta Xhambazi, të cilët kanë paraparë edhe infrastrukturën e nevojshme për lehtësimin e qasjes për personat me aftësi të kufizuara.

Profesoresha Xhambazi ka deklaruar se kjo nismë do të vijojë edhe me projekte të tjera, të cilat do të rezultojnë me hapësira më të mira për studentët./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Prezantohet jahti i gjelbër i projektuar nga kantieri italian Rossinavi me Zaha Hadid Architects

Published

on

Oneiric, jahti i gjelbër i projektuar nga kantieri italian Rossinavi me Zaha Hadid Architects

Duke kombinuar dizajnin e avancuar me teknologjitë ultramoderne, catamaran është në gjendje të udhëtojë deri në 100% të kohës në modalitetin plotësisht elektrik.

Me Oneiric, katamaran i projektuar nga kantieri italian i anijeve Rossinavi në bashkëpunim me Zaha Hadid Architects (ZHA), është inauguruar epoka e re e gjelbërimit të jahteve.

Duke kombinuar dizajnin e nënshkrimit të vlerësuar me çmime të ZHA me funksionalitetin përfundimtar dhe teknologjinë e fundit, Oneiric është projektuar dhe projektuar për të ofruar një përvojë të pakrahasueshme si për pronarin e jahtit ashtu edhe për mysafirët, duke i dhënë përparësi ruajtjes së oqeanit.

Oneiric është flamuri i teknologjisë së gjelbër Rossinavi. Tre nivele të paneleve diellore integrohen pa probleme në dizajnin e katamaranit Zaha Hadid dhe ngarkojnë vazhdimisht bateritë gjatë orëve të ditës.

Ato janë projektuar gjithashtu për periudha kur jahti nuk është në përdorim dhe, pasi ankorohet, mund të furnizojë edhe një vilë familjare.

Gjatë një udhëtimi ditor Oneiric mund të lundrojë deri në 100% të kohës në modalitetin tërësisht elektrik me zero emisione.

Gjatë kalimeve transatlantike, jahti mund të lëvizë në mënyrë plotësisht elektrike deri në 70% të kohës, duke kursyer rreth 40 ton CO2 në krahasim me një varkë konvencionale.

Ky kërkim për qëndrueshmëri mjedisore drejtohet nga dëshira për të ruajtur mirëqenien e ekosistemeve oqeanike. Inovacionet teknologjike dhe filozofia e qëndrueshmërisë së Rossinavi janë frymëzuar nga fitoplanktoni, një alga e vogël deti që konverton dritën e diellit në energji dhe siguron më shumë se gjysmën e prodhimit vjetor të oksigjenit në Tokë.

Këta miliarda organizma mikroskopikë na kujtojnë se duke punuar së bashku ne të gjithë mund të kontribuojmë për një mjedis më të shëndetshëm./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending