Connect with us

Dizajn

Shënohet 60 vjetori i  ‘Salone del Mobile 2022’ në Milano, njihet si katalizator për kreativitetin  

Published

on

Salone del Mobile 2022 dhe Fuorisalone 2022 hapën dyert e tyre sot, me një program të pasur ngjarjesh, instalimesh dhe prezantimesh.

Panairi që do të mbahet deri më 12 qershor 2022, feston 60 vjetorin e tij me një program të pasur të fokusuar në krijimtarinë dhe inovacionin.

Ndërkohë, në qytet, Fuorisalone (emërtimi zyrtar i Javës së Dizajnit në Milano) popullon pallatet, galeritë dhe hapësirat industriale të qytetit me kreativitet të freskët, prezantime dhe instalacione të produkteve të reja.

Edicioni i vitit 2022 i Salone del Mobile feston 60-vjetorin e panairit me një instalacion nga arkitekti i Mario Cucinella, i cili paraqet një hapësirë ​​prej 1400 m2 të vendosur brenda Pavijonit 15.

Duke reflektuar mbi ngjarjet e viteve të fundit, arkitekti krijoi një hapësirë ​​të fokusuar në çështjet sociale lidhjet dhe ndarja.

Bazuar në vëmendjen e Cucinella-s ndaj qarkullimit rrethor, ndenjësja është bërë nga materiale të ricikluara dhe pasurohet nga gjelbërimi.

Një peizazh dhe pikë takimi brenda panairit, instalacioni bazohet në temat e tranzicionit ekologjik, shtëpinë si elementi kryesor urban dhe qytetin si minierë.

Pas panairit, strukturat do të ripërdoren në të gjithë Milanon, me përdorime që përfshijnë një bibliotekë të vogël për një shkollë, një klasë, një karrige për një hapësirë ​​publike, një tavolinë për një laborator dhe më shumë.

Në panair, vizitorët do të ecin brenda stendave që do të jenë njëkohësisht elemente arkitekturore dhe komunikuese. Hapësirat që do të mirëpresin vizitorët për të treguar koleksionet e reja të markave individuale dhe konceptet e stilit të jetesës.

Projekti i ekspozitës së këtij viti do të mbajë edhe firmën e arkitektit Mario Cucinella.

Ai ka projektuar instalimin Design with Nature, i vendosur në S.Project Hall 15, 1400 metra katrorë që do të rrëfejë një ekosistem të virtytshëm që do të përfaqësonte, në mënyrë ideale, të ardhmen e jetesës.

“Nëse ngjarjet e viteve të fundit na kanë bërë të rizbulojmë vlerën e socializimit dhe ndarjes nga njerëzit,” reflekton arkitekti, “kjo ndjenjë e jona duhet të gjejë ende një ekuilibër me atë që na rrethon, si me hapësirat ku jetojmë ashtu edhe me territoret që pushtojmë dhe me burimet që kemi”. Nga ky reflektim, degëzohen tre tezat e të cilave instalacioni bëhet përforcues: urgjenca e tranzicionit ekologjik, shtëpia si pjesa e parë urbane dhe qyteti si minierë.

Salone Del Mobile ka qenë gjithmonë një katalizator për kreativitetin dhe energjinë. është një gjenerues i bukurisë, përfshirjes, mundësive të reja. (Pikark.com)/Media Ndërtimi.

Dizajn

Nike po zhvillon modelin e AI si pjesë e “ndryshimit të hapave” të dizajnit

Published

on

Marka e veshjeve sportive Nike po zhvillon modelin e saj gjenerues të inteligjencës artificiale për të dizajnuar produkte duke përdorur bankën e saj të madhe të të dhënave të sportistëve, mund të zbulojë Dezeen.

Sipas shefit të inovacionit të Nike, John Hoke, kompania po kërkon të përfitojë nga të dhënat e saj ekskluzive për performancën e atletëve me një model të madh gjuhësor të porositur (LLM).

LLM-të janë një formë e bazuar në tekst të inteligjencës artificiale (AI) e trajnuar për të njohur modelet gjuhësore. Shembulli më i njohur është ChatGPT i OpenAI.

Nike ndërton AI “kopsht privat”

“Ne përdorim të gjitha LLM-të që janë atje dhe ne kemi një model që po e ndërtojmë në shtëpi,” i tha Hoke Dezeen.

“Është pak të mendosh për zhvillimin e një kopshti privat, të shikosh grupet tona të të dhënave që janë ekskluzive për Nike – pra të dhënat e performancës nga një atlet, nga laboratorët tanë, etj. Dhe pastaj disi ta përziejmë atë me disa gjëra nga kopsht publik, por duke u siguruar që e gjithë kjo të përfshihet në atë që ne po e trajnojmë modelin.”

Emri i modelit të AI të Nike ende nuk është finalizuar.

Mbrojtës të tjerë të shquar të përdorimit të AI gjeneruese në dizajn janë drejtori i Zaha Hadid Architects, Patrik Schumacher dhe bashkëthemeluesi i Airbnb, Brian Chesky.

Ndërkohë, praktika australiane e dizajnit Studio Snoop vitin e kaluar zbuloi Tilly Talbot, një LLM të specializuar që e quajti “dizenjuesi i parë në botë i AI”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Dizajn

Java e Dizajnit në Milano hapet me ngjarje dhe ekspozita

Published

on

Përderisa Java e Dizajnit të Milanos fillon, qyteti italian shndërrohet në terrenin e një prej festimeve më të gjera të dizajnit global, me rrugët dhe vendet e tij të mbushura me ngjarje kulturore, ekspozita, instalime në shkallë të gjerë, bisedime dhe konferenca. Në Rho Fiera, edicioni i 62-të i Salone del Mobile.Milano mbledh së bashku stilistë, arkitektë, prodhues dhe figura kryesore të botës së dizajnit, duke shfaqur mbi 1950 ekspozues të cilët do të qëndrojnë të hapur për 6 ditët e ardhshme. Për më tepër, në të gjithë qytetin Fuorisalone hap vendndodhje në të gjithë qytetin me një program kulturor tërheqës dhe të larmishëm.

Për këtë edicion të Salone del Mobile, programi përfshin ekspozita të fokusuara si EuroCucina së bashku me mbi 1900 ekspozues. Panairi fokusohet në rehatinë, mirëqenien dhe qëndrueshmërinë, duke shfaqur instalime zhytëse si “Dhomat e të menduarit” të David Lynch. Paraqitjet i japin përparësi rrugëve me në qendër njeriun, duke integruar neuroshkencën për të përmirësuar përvojën e vizitorëve. Instalimet nga Formafantasma dhe të tjerë provokojnë reflektim, ndërsa bisedat e kuruara nga Annalisa Rosso shfaqin figura të njohura si Francis Kéré dhe Jeanne Gang, duke diskutuar mbi inteligjencën artificiale dhe dizajnin e mikpritjes.

Ndërsa Java e Dizajnit në Milano 2024 shpaloset, ajo ofron një konvergjencë të gjallë të kreativitetit dhe inovacionit. Nga Salone del Mobile deri te vendet e vendosura dhe xhevahiret e fshehura në të gjithë qytetin, ai shërben si një mundësi për arkitektët që të eksplorojnë zëra të ndryshëm dhe dialog ndërdisiplinor. Gjeni udhëzuesin tonë të Javës së Dizajnit të Milanos për vendndodhjet dhe ngjarjet kryesore, eksploroni udhëzuesin tonë të qytetit të arkitekturës së Milanos për të eksploruar arkitekturën e kryeqytetit të modës të Italisë dhe qëndroni të informuar për ngjarje të tjera të rëndësishme të arkitekturës në 2024./Media Ndërtimi

Continue Reading

Dizajn

Nike prezanton mbathjet e dizajnuara nga Inteligjenca Artificiale për Lojërat Olimpike të Parisit

Published

on

Nike së fundmi zbuloi koleksionin e saj të ri për Lojërat e ardhshme Olimpike të Parisit 2024, të cilat do të zhvillohen midis 26 korrikut dhe 11 gushtit 2024. Ajo që është interesante për këto këpucë është se ato janë dizajnuar me inteligjencë artificiale.

Koleksioni quhet “Nike Blueprint Pack” dhe përbëhet nga pesë modele: Alphafly 3, Pegasus 41, Air Zoom Maxfly 2, G.T. Hustle 3, dhe Mercurial Superfly.

Teknologjia më e fundit e kompanisë synon të ofrojë zgjidhje më të mira, më të shpejta dhe më efikase për atletët. Ai përfshin gjithashtu njësinë e tyre të parë të skalitur dhe të dukshme Air Zoom në këpucën e re të vrapimit Pegasus Premium. Paketa do të jetë në dispozicion më 3 korrik 2024.

Continue Reading

Trending