Connect with us

Aktuale

Dy punëtorë humbën jetën dhe një tjetër u aksidentua javën e fundit në sektorin e ndërtimit

Published

on

Tre punëtorë u aksidentuan vetëm javën e fundit në sektorin e ndërtimit, nga ku dy persona humbën jetën.

Aksidenti i parë ndodhi në Vlorë, në zonën e Ujit të Ftohtë, ku një punonjës 60 vjeçar ra nga skela dhe humbi jetën.

Sipas njoftimit të policisë së Vlorës, për këtë aksident u arrestuan bashkëpronari i pallatit që po ndërtohej, administratori dhe drejtuesi teknik i firmës që po ndërtonte pallatin.

Pak ditë më pas, në Tiranë, në rrugën “Besa” një 50 vjeçar humbi jetën pasi ra nga skela e një pallati në ndërtim. Dje, në rrugën “Besnik Hidri”, një 26 vjeçar ra nga një pallat në ndërtim e sipër, ndërsa ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve.

Megjithatë numrit të lartë të aksidenteve në punë, veçanërisht në sektorin e ndërtimin, nuk ka një reagim zyrtar nga institucionet shtetërore.

Përfaqësues të Lëvizjes Bashkë, e cila denoncon vazhdimisht neglizhencën shtetërore ndaj rasteve të tilla, shprehen se kushtet e punës vijojnë të jenë të mjerueshme.

“Sektori i ndërtimit prej disa vitesh ia ka kaluar edhe minierave për aksidentet dhe vrasjet në vendin e punës, çka na thekson nevojën jetike për organizim sindikal dhe mbrojtje kolektive të të drejtave në punë. Disa herë kemi tentuar të ndihmojmë për të organizuar punëtorët e ndërtimit, por vështirësitë janë të shumta”, tha për Citizens Channel Xhuliano Bregasi, aktivist pranë Lëvizjes Bashkë.

Bregasi tregon se një nga pengesat për organizimin sindikal është fragmentarizimi i vendeve të punës.

“Nëse për ndërtimin e një pallati mund të punojnë qindra punëtorë, ata gjithmonë punojnë në grupe të vogla, procese dhe periudha të ndryshme, duke iu pamundësuar njohjen dhe organizimin. Në anën tjetër, presioni prej pronarit dhe institucioneve shtetërore po ashtu është faktor pengues.

Edhe raporti i treguesve të inspektimit në punë për vitin 2022, kryer nga Inspektoriati i Punës, konfirmon se në vitit 2022 sektori i ndërtimit ka numrin më të lartë të vdekjeve në punë krahasuar me fushat e tjera të punësimit.

Inspektoriati i Punës ka inspektuar 38 subjekte ndërtimi gjatë 2022, në të cilat janë aksidentuar 29 persona dhe 10 kanë humbur jetën. Kjo vjen si pasojë e kushteve të vështira të punës, sikurse mospërdorimi i pajisjeve mbrojtëse dhe moszbatimi i sinjalistikës së duhur në vendet e punës.

Sipas Xhuliano Bregasit, vetë qeverisja këto vite nuk ka pasur në vëmendje punëtorët.

“Me të ardhur në pushtet në vitin 2013, shkriu Ministrinë e Punës dhe e zëvendësoi me atë të sipërmarrjes. Pas kësaj, me thirrjen “hajdeni se këtu nuk ka sindikata”, iu dha dorë të lirë pronarëve për të bërë ç’të donin me punëtorët. “Punë ka, por nuk ka profesionistë” ishte goditja e radhës për punëtorët, të cilët nuk qenkan në lartësinë e tregut shqiptar por ai gjerman i mirëpret krahëhapur”-,thekson Bregasi./Media Ndërtimi

Aktuale

Era Thaqi do ta përfaqësojë Kosovën në Olimpiadën Ndërkombëtare të Fizikës

Published

on

Era Thaqi ka vizituar NASA-n në vitin 2022, ndërsa këtë vit është pranuar në dy universitete amerikane. Së shpejti ajo do ta përfaqësojë Kosovën edhe në Olimpiadën Ndërkombëtare të Fizikës, në Japoni.

Në fund të klasës së nëntë, Era kishte filluar të interesohej për kodimin dhe mbajtjen e kurseve të ndryshme.  Me këtë rast i janë ofruar disa mundësi.

Prej këtyre mundësive ajo ka veçuar vizitën në Amerikë, në Virginia Tech University dhe në Agjencinë amerikane të hapësirës – NASA.

Mirëpo, ky nuk është suksesi i vetëm i saj, pasi ajo është pranuar në dy universitete amerikane, me bursë të plotë.Studimi në Amerikë është një realizim ëndrre për të, pasi ajo që e vogël e kishte menduar që të studionte atje.Aplikimi në universitetet amerikane ka filluar që prej gushtit të vitit 2022, ku ajo ka treguar procedurat nëpër të cilat ka kaluar, duke u testuar në ese, dhe teste të standardizume.

18-vjeçarja ka aplikuar në 7 universitete amerikane (4 prej tyre bëjnë pjesë në grupin ‘Ivy League Universities’) dhe është pranuar në dy prej tyre, në Universitetin e Princeton dhe Brown. Si rezultat, ajo ka treguar se cila është fusha që ka zgjedhur ta studiojë në Princeton.

“Studioj në fushën e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike, edhe kam vendos me bë një kombinim me neruo-shkencën, për shkak se po du me gjet lidhjen ndërmjet këtyre dy fushave që mundet me pas efekt në zgjidhjen e problemeve” – ka thënë Thaqi për Kallxo.com.

Lajmin se është pranuar në këto univeristete e kishte marrë më 30 prill, dhe kjo e ka emocionar atë, duke u ndjerë jashtëzakonisht e lumtur pasi që ia ka arritur qëllimit dhe i është shpërblyer puna që ka bërë për një kohë të gjatë.Se a mendon që do t’i ndihmojnë mësimet e deritanishme nga shkollimi në Kosovë, Era ka thënë se për nga pjesa teorike mendon që do t’i ndihmojnë, mirëpo në pjesën praktike ajo është dashur vet të interesohet./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Ekspozita “Vizione të aktivizimit të potencialeve të lumit Vjosa” mbahet në Tiranë

Published

on

Në sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë, të mërkurën më 7 qershor 2023, në ora 10:30, do të mbahet ekspozita “Vizione të aktivizimit të potencialeve të lumit Vjosa”

Kjo ekspozitë vjen si rezultat i punës studimore të bërë nga një grup profesorësh dhe studentësh nga Fakulteti i Arkitekturës e Urbanistikës së Universitetit Politeknik të Tiranës dhe nga Departamenti i Arkitekturës në Pescara, të Universitetit “G. d’Annunzio” të Chieti-Pescara, Itali., në bashkëpunim me Agjensinë Kombëtare të Planifikimit të Territorit, AKPT në Shqipëri./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Ambasadori suedez: Nuk kam informacione se diaspora kosovare po i shpërlan paratë në blerjen e banesave

Published

on

Ambasadori suedez në Kosovë, Jonas Westerlund, ka thënë se ka shumë persona nga diaspora kosovare në Suedi që blejnë banesa në Kosovë. Ai mohoi se ka informacione se në këtë mënyrë mërgimtarët po shpëlajnë paratë.

Ambasadori në emisionin “Kallxo Përnime” ka thënë se do të ishte shumë më mirë nëse ata mund të mbështesin investimet.

“Unë mendoj se vërtetë po i mbështes disa prej ideve të qeverisë aktuale për të krijuar një lloj fondi, një fond sovran, i cili do të mund të kontribuojë me këtë. Por unë jam me fat në kuptimin që diaspora në Suedi nuk më ka pyetur të paktën për këtë” – tha ai.

Ai ka shtuar se ka shumë njerëz që po pyesin se si mund të investojnë në Kosovë.

“Sa i përket korrupsionit, unë nuk kam informacion, unë e di që po financojmë aktivitete kundër korrupsionit në vend, por nuk kam asnjë informacion më të detajuar për këtë” – tha Westerlund

Continue Reading

Trending