Connect with us

Arkitekturë

Spanja vendi me popullsinë më të madhe që jeton në banesa

Published

on

Dy të tretat e të gjithë spanjollëve jetojnë në banesa. Si u formësua tregu i banesave dhe, në mes të bllokimit pandemik, a po shikojnë njerëzit shtëpitë e tyre në një dritë të re?

Gjatë javëve të bllokimit të ashpër të Spanjës, imazhet e njerëzve në ballkonet e tyre që duartrokasin punëtorët e kujdesit shëndetësor janë përhapur në të gjithë globin. Pamjet janë përshëndetur si një shfaqje mirënjohjeje për ngrohjen e zemrës, por gjithashtu i ka shërbyer një qëllimi tjetër: forcimi i idesë së banorëve të apartamenteve si thelbi i bashkësive urbane të Spanjës.

Spanja ka ndër përqindjet më të larta të banorëve nëpër apartment në Evropë, sipas Eurostat. Pothuajse dy të tretat e popullsisë jetojnë në banesa, shkalla më e lartë për çdo komb të BE-së përveç Letonisë. Në Itali, përqindja është rreth gjysma, dhe në Francë është pak më shumë se një e treta. Në Mbretërinë e Bashkuar, banorët e apartmenteve përbëjnë vetëm 15% të popullsisë. Rreth 65% e shtëpive për shitje në Spanjë janë banesa, sipas Fernando Encinar të faqes spanjolle të pronave Idealista, krahasuar me vetëm 25% në faqen e Anglisë Rightmove.

Mësimdhënësi Miguel Cobos, 38 vjeç, një banor i një kohe të gjatë në të njëjtën lagje në Madrid, aktualisht jeton në atë që ai e quan një “mini-banesë”, një shtëpi të rinovuar, një ndërtesë tradicionale e shekullit XIX.

Në Madrid, praktikisht i gjithë investimit shkon në banesa – Miguel Cobos

“Spanjollët jetojnë në banesa sepse nuk ka furnizim të shtëpive me çmime të arsyeshme, dhe nëse çmimi është i arsyeshëm, ata janë me të vërtetë larg nga qendra ose nga vendet e punës,” thotë ai. Një ditë, ai do të dëshironte të zotëronte një shtëpi në fshatin malor jashtë Madridit, ku prindërit e tij kanë një shtëpi të dytë. Por nëse ai vërtetë e do këtë, opsionet e tij janë të kufizuara. “Në Madrid, praktikisht e gjithë furnizimi është me banesa.”

Lart, jo jashtë

Bumi i apartamenteve në Spanjë filloi në vitet 1960 dhe 70 nën diktaturën e Francisco Franco, kur njerëzit u larguan nga fshati për të gjetur punë në qytete, duke çuar në një rritje masive të qytetit, thotë historiani Gloria Román, një studiues postdoktoral në Universitetin e Radboud dhe NIOD Instituti në Hollandë. “Ishte urgjentisht e nevojshme të ndërtoheshin masivisht për klasat e punës,” thotë Román.

Ligjet kufizuese të zonimit të Spanjës, që janë ende në përdorim sot, vendosin një premisë në tokat përreth qyteteve.” Rregullimi joefikas, duke përfshirë kodet shumë kufizues të ndërtesave, krijoi stimuj për të kufizuar zhvillimin, kështu që prona vertikale u bë shumë më e efektshme dhe më e lirë për shkak të çmimit të tokës,” thotë ekonomisti Javier Díaz Giménez i Shkollës së Biznesit IESE të Madridit.

Ishte diçka e jashtëzakonshme, e paparë, e padëgjuar… që mund të jetonit në një shtëpi me dy nivele – Javier Díaz Giménez

 

Shumë spanjollë u rritën në banesa; përdorimi i liftit në ndërtesë ishte e natyrshme, dhe shkallët brenda banesës ishin gjëra të fantazisë. “Ishte diçka e jashtëzakonshme, e paparë, e padëgjuar … që mund të jetonit në një shtëpi me dy nivele,” thotë Díaz Giménez, duke rrëfyer habinë e tij kur, gjatë një udhëtimi në Dublin për të ushtruar anglisht në moshën 12 vjeç, ai e gjeti veten të qëndronte në një shtëpi me shkallë.

Zotëroni shtëpinë tuaj

Spanja mund të jetë një komb i banorëve të apartmenteve, por është gjithashtu tradicionalisht një komb i pronarëve të shtëpive.Një arsye tjetër pse banesat – që ishin përgjithësisht më të lira për t’u blerë – u bënë kaq të njohura. Sipas shifrave të Eurostat, 76% e Spanjollëve zotëronin shtëpinë e tyre në vitin 2018, krahasuar me 65% të popullit francez dhe britanik dhe 52% të gjermanëve.

Ligjet e reja të qirave dhe kushtet ekonomike gjatë viteve 1960 nënkuptonin se për herë të parë qëllimi kryesor i shumë spanjollëve ishte të zotëronin pronë, diçka e inkurajuar nga Franco, regjimi i të cilit i kushtonte shumë rëndësi shtëpisë si zemra e shoqërisë katolike. “Apartamenti iu përgjigj mirë nevojës së dyfishtë për të ofruar shumë njësi strehimi – brenda një kohe të shkurtër dhe me një çmim të ulur ” thotë Román. “Në Spanjë në atë kohë, mbajtja e pronës u bë një nga simbolet kryesore të prosperitetit.”

Apartamentet e ndërtuara të reja mbajtën ngjarje të lavdishme të inaugurimit që përfshinin ceremonitë kryesore të dorëzimit dhe bekimin e shtëpive të reja nga një prift – veprime që, thotë Román, “u publikuan me lehtësi nga makina e propagandës së diktaturës”. Pjesërisht për shkak të mesazheve qeveritare, për shumë familje të varfra që zotërojnë një pronë “përbënin një nga aspiratat kryesore të jetës”, thotë ajo.

Ajo gjithashtu kishte kuptim në një vend ku një ekonomi inflacioniste do të thoshte që shumica e njerëzve i futnin paratë e tyre në tulla dhe llaç. “Tregjet financiare nuk ishin shumë të zhvilluara dhe pati një shumë të inflacionit që do të hante nga kursimet tuaja. Mënyra më e mirë për të ruajtur vlerën e tyre ishte pasuria e paluajtshme, ”shton ekonomisti Díaz Giménez.

“Ndjenjë e fortë e komunitetit”

Rrënja e jetesës në apartamente mund të jetë ekonomike, por a duhet të bëhet një transformin që Spanjollët të jetojnë krah për krah? Për shumë njerëz, rritja e rrethuar nga fqinjët ka nxitur një ndjenjë të lulëzuar të komunitetit.

Marc Pradell, 40 vjeç, një ekspert për sociologjinë urbane në Universitetin e Barcelona, ​​thotë se mbizotërimi i apartamenteve “ka krijuar lagje të forta dhe të gjalla në shumicën e qyteteve Spanjolle, gjë që ka forcuar jetën shoqërore lokale”. Në fakt, këto lagje dhe joshja e të jetuarit në zemër të qytetit është ajo që tërheq shumë njerëz për të jetuar në banesa.

Unë doja që fëmijët e mi të lulëzonin me atë ndjenjën e fortë të jetës në bashkësi – Clea House

Jetesa e ngushtë është “një nga gjërat e mrekullueshme për shoqërinë spanjolle” për gazetaren Clea House, 37 vjeç, e cila u transferua në Madridin e saj të lindjes nga Londra për të rritur fëmijët e saj. “Doja që fëmijët e mi të lulëzojnë me atë ndjenjën e ngushtë të afërsisë së komunitetit dhe familjes,” thotë ajo. “Për mua, rritja si e tillë ishte e veçantë dhe unë doja që edhe fëmijët e mi ta ndjejnë këtë gjë.”

Një arsye spanjollët përballen aq mirë duke jetuar në banesa është se ata kalojnë kaq shumë kohë jashtë tyre, duke përfituar nga moti i mirë për t’u takuar në sheshet e qytetit, parqet dhe bar-et e tyre lokale. Një studim i Eurostat i vitit 2018 tregoi se Spanjollët kaluan ndjeshëm më shumë kohë duke ngrënë jashtë shtëpisë sesa banorët e shumë kombeve të tjera evropiane; 15% e konsumit shtëpiak spanjoll ka kaluar në restorante ose bare, krahasuar me mesataren e BE-së prej 9%. Një studim i vitit 2018 nga ofruesi i zgjidhjeve të strehimit Velux gjithashtu zbuloi se Spanjollët kalonin dukshëm më shumë kohë jashtë çdo ditë sesa britanikët.

Cristina Acha, 45 vjeç, bashkëthemeluese e studios së arkitekturës AZAB në Bilbao, thotë se shoqërimi në Spanjë është i lidhur ngushtë me hapësirat publike. “Në përgjithësi, na bën të veçojmë shtëpitë tona nga aktivitete më të shoqërueshme, gjë që i bën shtëpitë tona një vend me më shumë punët e shtëpisë,” thotë ajo.

“Cilësi e kufizuar”

Por jeta në banesa mund të ketë dobësitë e saj. Banesa me cilësi më të dobët do të ketë kuzhina më të vogla dhe dhoma më pak, si dhe do të thithin zhurmën dhe aromat nga banesat ngjitur.

Për Akën, sfida kryesore është krijimi i shtëpive që ndërthurin hapësirën intime të brendshme me “optimizmin maksimal që sjell drita, ajri i pastër dhe pamjet e këndshme”. Ajo beson se perceptimi në rritje i qasjes ndaj natyrës si një e drejtë universale, plus ndryshimi teknologjik, do të reflektohet në shtëpitë e së ardhmes.

Një shembull: rritja të rinjëve të pavarur që punojnë nga shtëpia. “Kjo mund të nënkuptojë nevojën për të përfshirë hapësirat e reja të lidhura me punën,” thotë ajo. Ndarja e zgjatur e Covid-19 i ka detyruar njerëzit të shikojnë shtëpitë e tyre në një dritë të re, shton Acha. “Në një kuptim të caktuar ka qenë si rishqyrtimi i një marrëdhënie të vjetër.”

Marc Pradell thotë se masat e bllokimit që hiqnin mundësinë e përdorimit të hapësirave publike kanë zbuluar “cilësinë e kufizuar” të shumë apartamenteve. Ai thotë se është e vështirë të parashikohet nëse ndonjë gjë do të ndryshojë në Spanjën pas bllokimit, por mendon se çështjet e cilësisë të theksuara gjatë mbylljes do të kombinohen me shqetësimin e përgjithshëm për banesat që ishin në rritje që nga kriza ekonomike e Spanjës.

Po në lidhje me çështjen e përjetshme të fqinjëve të zhurmshëm,- Për Clea House, nuk është punë e madhe. “Më pëlqen të dëgjoj fqinjët e mi dhe të jetoj i zhurmshëm. Është mënyra si kam jetuar gjithmonë – për mua, kjo është jeta. Më pëlqen gumëzhina e qytetit dhe për mua, pjesë e provimit të asaj gumëzhitje po jeton në një banesë, ”thotë ajo.

Por nëse bllokimi është duke zbuluar aspektet më të këqija të jetesës së apartamenteve, ai po tregon edhe më të mirën. Si dhe duartrokitjet e natës për punonjësit e kujdesit shëndetësor, videot e mediave sociale kanë treguar fqinjët duke bërë stërvitje në grup, lojëra bingo dhe duke kënduar “Gëzuar Ditëlindjen” njëri-tjetrit nga ballkonet e tyre.

Për Miguel Cobos bllokimi ka forcuar frymën e komunitetit. “Ndarja na ka bërë pak më njerëzore,” thotë ai. “Pas duartrokitjes, unë qëndroj për një kohë duke biseduar me një fqinj të moshuar, i cili gjithashtu jeton vetëm, atëherë i themi njëri-tjetrit lamtumirë, deri të nesërmen.”

Arkitekturë

Eksplorimi i arkitekturës dhe Inteligjencës Artificiale ​​në mjediset urbane

Published

on

Marco Alfaro është një arkitekt dhe projektues urban me një diplomë March Design Urban nga Laboratori Urban Morphogenesis në Bartlett School of Architecture UCL. Aktualisht, ai punon si Dizajnues Urban në Skidmore, Owings & Merrill (SOM). Puna e tij përfshin kërkimin dhe zhvillimin e metodologjive të projektimit, duke përfshirë mjetet parametrike, Inteligjencën Artificiale dhe Biologjinë në dizajn.

Sipas Marco Alfaro, krijimi i marrëdhënieve simbiotike midis elementëve të përfshirë në një projekt ka qenë prioritet për të, si dhe analiza, interpretimi dhe rikonfigurimi i të dhënave. Ai praktikon Arkitekturën dhe Dizajnin Urban pasi të dy disiplinat po evoluojnë vazhdimisht, dhe po ashtu edhe marrëdhënia e tyre.

Ai po hulumton Inteligjencën Artificiale, Hidroponikën dhe eksploron dizajnin brenda Metaverse.

Përdorimi i AI gjeneruese si një mjet dizajni ka qenë një udhëtim interesant për Marco. Gjithmonë fillon me një vizion: Skenarë të ndryshëm paraqiten në jetën tonë të përditshme, duke na detyruar të pyesim se si e krijojmë arkitekturën. Strukturat e optimizuara në natyrë, sjellja e dritës, karakteristikat e një materiali dhe të gjitha mundësitë që secila krijon si pasojë për dizajn. Disa koncepte rezultojnë më të suksesshme se të tjerat, dhe në fund të fundit, bukuria e përdorimit të A.I. qëndron në shkathtësinë dhe shpejtësinë e tij në procesin e projektimit.

Që nga fillimi i tyre, modelet e difuzionit kanë qenë më shumë të ngjashme me një art sesa një shkencë. Ashtu si në arkitekturë, një ide sigurisht ndryshon gjatë gjithë zhvillimit të saj, pasi shprehja e një koncepti në gjuhën natyrore nuk përputhet me saktësinë e formësimit fizik ose dixhital të një projekti.

Sipas Marcos, kur zhvillohet një koncept, kontrolli është parësor. Është thelbësore të kuptohet se si AI përpunon informacionin, duke siguruar që rezultatet të mbeten të qëndrueshme. Ky kuptim lejon që procesi i projektimit të jetë mjaft eksplorues duke ruajtur një nivel të caktuar kontrolli mbi daljen.

Procesi zakonisht fillon duke testuar një koncept me një prompt të shkurtër (ose një imazh), i cili më pas mund të ndryshohet me modifikues dhe parametra derisa, pas disa përsëritjesh, të arrihet rezultati i dëshiruar. Në Midjourney, mund të përfshihen disa teknika, të tilla si ripërzierja, nxitja e peshës mesatare të imazhit, kompozimi me shumë nivele, etj.

Pas-përpunimi ende luan një rol të rëndësishëm, pasi imazhet e krijuara janë të prirura për gabime dhe gjithmonë mund të përmirësohen.

Ardhja e këtyre mjeteve do të ndikojë në mënyrë të pamohueshme në disiplinë. Ndërsa arkitektët bëhen të rehatshëm duke përdorur mjetet e AI si Midjourney, ata ka të ngjarë ta shohin procesin e tyre të projektimit më të rrjedhshëm dhe dinamik, tha Marco. Shpejtësia dhe shkathtësia e AI lejojnë përsëritjen dhe eksplorimin e shpejtë të koncepteve të dizajnit, duke çuar në dizajne arkitekturore novatore dhe të guximshme që shtyjnë kufijtë e asaj që është e mundur në fushë. Këto mjete demokratizojnë gjithashtu procesin e projektimit, duke i bërë aftësitë e dizajnit të nivelit të lartë të aksesueshme për një gamë më të gjerë njerëzish. Në përgjithësi, integrimi i AI në arkitekturë dhe dizajn është një zhvillim emocionues që premton të sjellë një epokë të re kreativiteti dhe inovacioni./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Rikthehet festivali unik i arkitekturës “Hello Wood”

Published

on

Festivali i arkitekturës Hello Wood do të rikthehet në korrik, duke sjellë stilistë, edukatorë, studentë dhe krijues të rinj nga e gjithë bota.

Këtë vit Festivali Hello Wood po zhvendoset në një vend të ri, magjepsës: krateri “post-apokaliptik” i malit Haláp në Hungari.

Në këtë vend frymëzues, pjesëmarrësit do të ndërtojnë për 8 ditë, të cilat do të pasohen nga një festival muzikor dy-ditor i quajtur Kráter. Leksionet nga projektues dhe arkitektë të njohur të ftuar (Karim Rashid, Arthur Mamou-Mani, kolektivi Numen/For Use) do ta pasurojnë programin.

Festivali më unik (e ardhmja) e ndërtimit në Evropë, Samiti Hello Wood Builder, do t’i japë jetë kraterit të bazaltit nga 6 deri më 15 korrik, me gati 20 instalime të përkohshme specifike për vendndodhjen dhe vepra arti tokësore që do të pushtojnë zonën e mëparshme të minierës. Përveç kësaj, do të krijohet një instalacion i ri Hello Wood, një pjesë spektakolare e artit tokësor që do të funksionojë si një hapësirë ​​qendrore ngjarjesh gjatë festivalit.

Festivali Hello Wood është një përvojë unike e komunitetit që shkon përtej kampeve tradicionale verore, duke i ftuar pjesëmarrësit të mësojnë filozofinë e “të mësuarit duke bërë” dhe të krijojnë dhe të mësojnë së bashku. Ai synon të promovojë procesin e ndërtimit si një platformë për diskutim, inovacion dhe shkëmbim njohurish. Hello Wood është një mundësi demokratike për të lidhur breza të ndryshëm, stilistë dhe artistë me prejardhje të ndryshme kulturore, akademike dhe profesionale.

Veprimtaria e këtij viti eksploron lidhjet midis ndërhyrjes dhe natyralitetit, prishjes dhe ndërtimit, dhe rrit ndërgjegjësimin për marrëdhënien njeri-mjedis-e ardhme.

Samiti i Ndërtuesve dhe festivali muzikor Kráter luajnë gjithashtu një rol kyç në rikuperimin e minierës së braktisur të Zalahalap. Në terma afatgjatë, instalacioni, i cili do të përdoret si një skenë dhe hapësirë ​​qendrore ngjarjesh gjatë festivalit, do të bëhet një atraksion turistik për minierën./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Konferenca “Fortifikimet e Bregdetit Mesdhetar”, organizohet në Tiranë

Published

on

Departamenti i Arkitekturës, Fakulteti i Arkitekturës dhe Urbanistikës (DA-FAU) i Universitetit Politeknik të Tiranës do të presë FORTMED 2024, edicionin e shtatë të Konferencës Ndërkombëtare për Fortifikimet e Bregdetit Mesdhetar.

Konferenca do të mbahet më 18, 19 dhe 20 prill 2024.

Gjashtë edicionet e para të Konferencës FORTMED u mbajtën në:

  • 2015 në Instituto Universitario de Restauración del Patrimonio të Universitat Politècnica de València;
  • 2016 në Departamentin e Arkitekturës të Università degli Studi di Firenze;
  • 2017 në Escuela Técnica Superior de Arquitectura de la Universitat de Alacant;
  • 2018 në Dipartimento di Architettura e Design of Politecnico di Torino, në Kalanë Valentino;
  • 2021 në Escuela de Estudios Árabes në Granada;
  • 2023 në Departamentin DESTeC të Universitetit të Pizës.

Objektivi kryesor i Konferencës është shkëmbimi i njohurive për një kuptim më të mirë, vlerësim, menaxhim dhe shfrytëzim të Kulturës dhe Trashëgimisë së arkitekturës së fortifikuar që u zhvillua në bregdetin e Mesdheut, duke marrë parasysh edhe fenomenet e ndodhura jashtë shtetit.

FORTMED 2024_Tirana ka karakter ndërdisiplinor, ku do të marrin pjesë arkitektë, inxhinierë, arkeologë, historianë, gjeografë, hartografë, menaxherë të trashëgimisë kulturore, profesionistë të sektorit turistik, ekspertë të restaurimit-konservimit dhe promovimit të trashëgimisë kulturore. Ideja është të ofrojmë pamje më gjithëpërfshirëse, reale dhe më të përditësuara, duke na çuar në nivelin më të lartë të hetimeve mbi këtë temë në shekullin e 21-të.

Gjuha zyrtare e Konferencës është anglishtja, por mund të përdoren edhe spanjishtja dhe italishtja, si për punimet ashtu edhe për prezantimet gojore.

Ju mund të merrni informacion të detajuar duke vizituar faqen e internetit të konferencës https://www.fortmed.eu/ e disponueshme në tre gjuhë: anglisht, spanjisht dhe italisht.

Për çdo informacion ose dyshim tjetër, mos hezitoni të dërgoni një e-mail në tirana@fortmed.eu

Ju presim në Tiranë në datat 18, 19 dhe 20 Prill 2024 për Konferencën Ndërkombëtare FORTMED 2024_Tirana, të sigurt që Konferenca do të jetë rasti për një shkëmbim interesant njohurish, kërkimesh dhe eksperiencash mbi trashëgiminë e fortifikimeve./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending