Connect with us

Auto

Versioni legjendar i Volkswagen vjen edhe me version elektrik

Published

on

Volkswagen po përgatit një version elektrik të një tjetër prej veturave të tij legjendare, e cila u shfaq për herë të parë në mesin e viteve shtatëdhjetë. Golf GTI është një version optimist i Volkswagen-it më të famshëm dhe kompania gjermane duhet ta ringjallë atë në një version modern, ose elektrik.

Modeli i shfaqur tani për tani është vetëm një koncept, por VW ka njoftuar se planifikon ta prezantojë një version të dedikuar për tregun masiv.

Ky version u shfaq para fillimit të Motor Show në Mynih si ID. GTI. Ndërkohë që shkurtesa GTI në Golf i referohet Grand Touring Injection, në versionin elektrik që “I” sigurisht që do të ketë një kuptim tjetër – inteligjencën.

Është interesante, megjithëse VW shpalli modelin e saj elektrik ID.3 si veturën e tretë më të rëndësishme në histori, d.m.th. në tregun e automjeteve elektrike duhet të përfaqësojë atë që Golf përfaqësonte në tregun e benzinës dhe naftës në dekadat e fundit, ata ende vendosën të mos ofrojnë versionin GTI i atij modeli.

Koncepti i automjetit elektrik që ata prezantuan nuk bazohet në modelin ID.3, por në modelin më të vogël të ardhshëm ID.2all që u prezantua në fillim të këtij viti dhe çmimi fillestar i të cilit duhet të jetë nën 25,000 euro.

Nga dizajni i këtij koncepti dhe detajet e ndryshme sportive si spoileri, difuzori i madh i pasmë dhe fundet e zeza anësore, duket qartë se bëhet fjalë për një automjet garash dhe modeli final duhet të duket i ngjashëm.

Çmimi i versionit GTI nuk është bërë i ditur, por duke qenë se është një model që ka në fokus performancën, nuk është e vështirë të konkludohet se do të jetë më i shtrenjtë.

Përveç modelit mbi të cilin do të bazohet, nuk dihen detaje të tjera në lidhje me vetë veturën – nga fuqia e motorit deri te kapaciteti i baterisë dhe të ngjashme.

Duket se do të duhet pak kohë që ky koncept të bëhet realitet, ndaj deri në prezantimin e modelit zyrtar, ndoshta do të dëgjojmë edhe shumë thashetheme për planet e kompanisë lidhur me këtë automjet.

Ajo që mund të supozohet, thonë në Electrek, është se ID. GTI duhet të ketë më pak hapësirë në bagazh, sepse bazohet ende në një model më të vogël, dhe një gjë tjetër që mund të presim është vetëm lëvizja me rrota të përparme. VW përmendi se ky automjet mund të ketë edhe një opsion të quajtur “GTI Experience Control”. Është një sistem i ri që u mundëson ngasësve kontroll më të madh mbi opsionet e ndryshme të dinamikës së ngasjes. Aty përmendet opsioni i pazakontë i shtimit të tingullit për t’i dhënë shoferit përshtypjen se ai po e vozitë një automjet garash të fuqizuar nga një motor benzine./Media Ndërtimi

Auto

Lucid hap fabrikë në Arabinë Saudite

Published

on

Prodhuesi i automjeteve elektrike Lucid Group deklaroi të mërkurën se kishte hapur fabrikën e tij të parë ndërkombëtare të prodhimit në qytetin Jeddah të Arabisë Saudite, sipas një marrëveshjeje të krijuar për të çuar më tej shtytjen e vendit për prodhimin e veturave elektrike.

Lucid njoftoi planet për fabrikën e saj në qytetin Jeddah vitin e kaluar dhe tha se mbretëria kishte nënshkruar një marrëveshje për të blerë deri në 100,000 automjete nga kompania gjatë 10 vjetëve, transmeton Telegrafi.

Në vitin 2022, mbretëria lansoi brendin e saj të parë për vetura elektrike Ceer.

Prodhesi Tesla thuhet se gjithashtu është në diskutime të hershme për të hapur një fabrikë prodhimi në Arabinë Saudite./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Volkswagen pezullon prodhimin e dy modeleve elektrike

Published

on

Volkswagen do të pezullojë prodhimin e dy modeleve elektrike ID.3 dhe Cupra Born në fabrikat e tij në Zwickau dhe Dresden në Gjermani në dy javët e para të tetorit për shkak të kërkesës më të dobët, tha një zëdhënës i prodhuesit të makinave.

Për shkak të situatës aktuale të tregut, prodhimi i automjeteve do të reduktohet gjatë festave të vjeshtës në Saksoni nga 2 tetori deri më 13 tetor në fabrikën e Volkswagen në Zwickau, tha zëdhënësi. Lajmin e raportoi fillimisht agjencia gjermane e lajmeve dpa, transmeton Telegrafi.

Prodhimi i modelit ID.3 në Dresden do të pezullohet nga 2 tetori dhe do të rifillojë nga 16 tetori e tutje.

Volkswagen nuk pranoi të deklarohej lidhur me numrin e punonjësve të prekur. Prodhuesi i makinave tha në fillim të këtij muaji se nuk do të zgjaste kontratat me afat të caktuar të 269 punonjësve në fabrikën e tij të prodhimit tërësisht elektrik në Zwickau.

Prodhuesi gjerman i makinave po përballet me konkurrencë në rritje nga Tesla dhe një grupi në rritje të prodhuesve kinezë të automjeteve, si dhe kërkesën e zbehur në tregun evropian të automjeteve elektrike për shkak të inflacionit të lartë dhe shkurtimeve të subvencioneve./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Nissan tani e tutje do të lansojë vetëm vetura elektrike në Evropë

Published

on

Nissan ka njoftuar se nga tani do të lansojë vetëm automjete plotësisht elektrike në Evropë si pjesë e planeve për të shitur vetëm automjete elektrike në rajon duke filluar nga viti 2030.

“Veturat elektrike janë zgjidhja përfundimtare e lëvizshmërisë. Më shumë se shumë një milion klientë tashmë i janë bashkuar rrugëtimit tonë dhe kanë përjetuar kënaqësinë e një automjeti elektrik Nissan dhe nuk ka kthim prapa tani”, tha presidenti dhe CEO i Nissan, Makoto Uchida, transmeton Telegrafi.

“Automjetet me energji nga burime të rinovueshme janë çelësi për ne që të arrijmë neutralitetin e karbonit, i cili është thelbësor për vizionin tonë Ambition 2030. Nissan do të kalojë në versione tërësisht elektrike deri në vitin 2030 në Evropë – ne besojmë se është gjëja e duhur për të bërë për biznesin tonë, klientët tanë dhe për planetin”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending