Connect with us

Infrastrukturë

Webuild prezanton dizajnin e ri për rindërtimin e urës së shembur të Baltimores

Published

on

Grupi italian i ndërtimit Webuild dhe filiali i tij në SHBA Lane kanë prezantuar projektin për një urë të re me kabllo për të zëvendësuar urën e shembur Francis Scott Key në Baltimore, SHBA.

Ura u shemb pasi u godit nga një anije me kontejnerë në mars të këtij viti. Pesë punëtorë ndërtimi që kishin punuar në urë në momentin e shembjes së saj tani janë konfirmuar me një të zhdukur, që supozohet se ka vdekur.

Webuild tha se kishte ofruar një propozim për projektimin dhe planifikimin e rindërtimit të urës mbi baza pro bono.

Propozimi paraprak është hartuar në bashkëpunim me arkitektin Carlo Ratti, profesor në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts (MIT) dhe inxhinierin strukturor francez Michel Virlogeux.

Webuild rindërtoi urën e re të Genovas në Itali në rreth një vit, pas shembjes së urës origjinale në vitin 2018, e cila rezultoi në vdekjen e 43 njerëzve.

Propozimi i saj për Baltimoren përfshin një urë me kabllo që synon të përmirësojë sigurinë, qëndrueshmërinë dhe përshtatshmërinë, tha ai.

Dizajni i urës do të rriste hapësirën e lundrueshme, hapësirën që një anije mund të zërë për të kaluar nën urë, në 213 këmbë (65 m). Hapësira e urës do të zgjerohet gjithashtu në rreth 2,300 këmbë (700 m), me shtyllat kryesore të pozicionuara në ujë më të cekët dhe larg kanalit të lundrimit.

Plani përfshin gjithashtu një karrexhatë më të gjerë, me rritjen e një korsie në çdo drejtim dhe zgjerimin e korsive të emergjencës, në përgjigje të rritjes së niveleve të trafikut në urë, si dhe materialeve të qëndrueshme./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending