Connect with us

Infrastrukturë

“Aksident i rëndë pune” në kantierin e ndërtimit të tunelit Fehmarnbelt në Gjermani

Published

on

Pas asaj që u përshkrua si një “aksident i rëndë pune” në kantierin e ndërtimit të tunelit Fehmarnbelt në Puttgarden, Gjermani, një punëtor u shpall i vdekur të hënën, më 29 prill, sipas Femern A/S, kompania daneze e ndërtimit që menaxhon projektin.

I ndjeri u njoftua si një punëtor ndërtimi polak 41-vjeçar.

Raportet thanë se burri u godit në kokë nga një kovë ekskavatori gjatë punës në bosht. Shërbimet e urgjencës ndoqën vendin e ngjarjes, “por lëndimet ishin aq të rënda sa burri ndërroi jetë në kantier”, tha Femern (përkthyer nga gjermanishtja në anglisht).

Pas aksidentit, punonjësve në vendngjarje iu ofruan shërbime emergjente psikosociale.

Raporti thoshte se sekuenca e saktë e ngjarjeve po hetohet nga autoritetet gjermane, Femern dhe kompanitë e përfshira në ndërtim.

“Mendimet tona janë me familjen e të ndjerit gjatë kësaj kohe të vështirë,” tha Henrik Vincentsen, CEO i Femern. “Siguria në punë merret shumë seriozisht gjatë ndërtimit të tunelit Fehmarnbelt. Tani duhet të presim rezultatet e hetimeve të autoriteteve dhe çdo rekomandim.”

Rreth tunelit Fehmarnbelt

Tuneli Fehmarnbelt, i quajtur edhe Lidhja Fikse Fehmarnbelt, është një tunel rrugor dhe hekurudhor 17.6 km (10.9 milje) që do të lidhë ishullin danez të Lolland me ishullin gjerman të Fehmarn. Tuneli do të përshkojë nën ujë përmes Brezit Fehmarn në Detin Baltik.

Pasi të lidhet, linja do të shkojë në ishullin Zelandë të Danimarkës dhe përfundimisht në Kopenhagë në kontinentin danez. Pasi të përfundojë, do të jetë tuneli rrugor dhe hekurudhor më i gjatë në botë dhe do të shkurtojë udhëtimin nga Lolland në Fehmarn nga 45 minuta (me anije) në dhjetë minuta me makinë dhe shtatë minuta me hekurudhë.

Ndërtimi i tunelit Fehmarnbelt pranë Puttgarden filloi më 15 prill të këtij viti.

Tuneli pritet të kushtojë 7 miliardë euro (8.2 miliardë dollarë) dhe të hapet në vitin 2029./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending