Connect with us

Ndërtim

Kanada do të ndërtojë impiantin për të furnizuar mbi 300,000 shtëpi me energji elektrike

Published

on

Kompania e infrastrukturës Aecon dhe inxhinieri SNC-Lavalin kanë nënshkruar një marrëveshje për të ofruar atë që ata pretendojnë se do të jetë reaktori i parë i vogël modular i shkallës së rrjetit të Amerikës së Veriut (SMR).

Filiali i SNC Lavalin, Candu Energy, ka hyrë në një marrëveshje me Ontario Power Generation (OPG) për Projektin e Ri Bërthamor Darlington.

Projekti synon të vendosë BWRX-300 SMR të General Electric Hitachi (GEH) Energy përpara fundit të dekadës.

Aecon, SNC-Lavalin dhe GEH kanë nënshkruar një marrëveshje gjashtëvjeçare me OPG dhe do të punojnë sipas një modeli të ofrimit të projektit të integruar (IPD). Sipas marrëveshjes, GEH do të zhvillojë teknologjinë për centralin e vogël bërthamor, duke projektuar dhe furnizuar komponentët kryesorë. SNC-Lavalin do të shërbejë si arkitekt dhe inxhinier, transmeton Ndërtimi.info

Aecon do të ofrojë të gjitha shërbimet e ndërtimit, duke përfshirë menaxhimin e projektit dhe planifikimin e ndërtimit.

Impianti i ri 330 MWe do të prodhojë mjaftueshëm energji elektrike për të furnizuar mbi 300,000 shtëpi.

Në tetor 2022, Banka shtetërore e Infrastrukturës së Kanadasë (CIB) ra dakord të angazhojë 970 milionë dollarë kanadezë (715 milionë dollarë amerikanë) për projektin./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Projekti i shëtitores së Durrësit ngre shqetësime për dëmtimin e plazhit

Published

on

Qeveria e Shqipërisë premton se projekti i shëtitores do t’i japë një vlerë të re zonës bregdetare të Durrësit, por urbanistë dhe qytetarë ngrenë pikëpyetje për efektshmërinë e saj dhe shqetësohen për ngushtimin e hapësirës së rërës në dispozicion të pushuesve.

Në fillim të janarit, kryeministri Edi Rama postoi në faqen e tij në Facebook foto nga ai që e quajti “kantieri i lungomares së Durrësit” dhe premtoi se ky projekt do t’i jepte një vlerë të re “krejt zonës bregdetare të qytetit turistik”.

Projekti i lungomares së Durrësit shtrihet nga Ura e Dajlanit deri te godina e Kavalishencës së Ministrisë së Brendshme dhe pritet t’u kushtojë taksapaguesve rreth 284.9 milionë lekë. Ajo parashikon ndërtimin e një shëtitoreje për këmbësorë, një piste vrapimi si dhe korsi për biçikletat, por jo të gjithë duken të kënaqur me këtë projekt.

Inxhinieri urbanist, Agim Koçi i tha BIRN se shëtitorja që po ndërtohet është e panevojshme dhe se zëvendësimi i rërës me betonin do ta komplikojë edhe më shumë situatën për pushuesit e plazhit të Durrësit.

“Mjafton të riparohej trotuari i ngushtë që ishte ndërtuar para pallateve në mesin e viteve 2000, si dhe të hiqej bordura prej tulle në krah,” tha Koçi.

“Lëvizja e kalimtarëve mund të bëhej si më parë në trotuarin që ndan rërën nga bar-restorantet,” shtoi ai.Ndërsa makineritë e rënda po vazhdojnë punën për ndërtimin e lungomares, operatorët turistikë në qytetin e Durrësit janë të shqetësuar se ndërhyrjet në infrastrukturë do të zvogëlojnë hapësirën e rërës si dhe do t’i ndryshojnë fytyrën plazhit.

Eksperti i turizmit, Edmond Basho thotë se bazuar në kontratat e deritanishme të hoteleve të mëdha të Durrësit dhe Kavajës pritet një rritje me 10-15 e numrit të turistëve të huaj krahasuar me vitin 2022./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Kush po ndërton reaktorë të vegjël modularë dhe sa kohë do të zgjasë?

Published

on

Energjia bërthamore po kthehet në mes të krizës globale të energjisë dhe lëvizjes drejt zeros neto.

Një gjeneratë e re e reaktorëve të vegjël modularë me bazë tokësore (SMR), zakonisht prodhojnë 300 MWe ose më pak.

Fillimisht të përshtatura nga teknologjia në nëndetëset bërthamore dhe aeroplanmbajtëset bërthamore, SMR-të për gjenerimin e energjisë civile premtojnë kohë më të shkurtra ndërtimi falë fabrikimit në fabrikë të komponentëve të standardizuar, jashtë raftit.

Ato janë gjithashtu tërheqëse sepse gjurmët e tyre më të vogla do të thotë se ato mund të përshtaten në vendin e termocentraleve të çaktivizuara me qymyr dhe zonave të tjera në fushë kafe.

Në fund të vitit 2022, Balfour Beatty nënshkroi një aleancë të re për të ndërtuar SMR në Mbretërinë e Bashkuar për Holtec me bazë në SHBA.

Por deri më tani, vetëm një ose dy SMR me bazë tokësore janë në ndërtim e sipër, megjithëse disa kompani janë duke punuar në zhvillimin dhe vendosjen e tyre në këto shtete: SHBA, Kinë, Britani, Kanadë, Koreja e Jugut  dhe Argjentina.

Continue Reading

Ndërtim

Në Prishtinë do të ndërtohen edhe tri shkolla të reja në vlerë 12 milionë euro

Published

on

Komuna e Prishtinës me buxhetin e vitit 2023, ka planifikuar ndërtimin e tri shkollave të reja, në vlerë prej mbi 12 milionë eurosh. Drejtues të shkollave dhe njohës të arsimit, vlerësojnë se është shumë e nevojshme ngritja e kapaciteteve infrastrukturore në kryeqytet pasi që shumë shkolla po përballen me numër të madh të nxënësve në paralele.

Mbi 12 milionë euro do t’i kushtojë Komunës së Prishtinës ndërtimi i tri shkollave të reja, që është planifikuar të ndërtohen në kryeqytet me buxhetin e vitit 2023. Se kryeqyteti ka nevojë për ndërtimin e objekteve të reja shkollore, e thonë edhe drejtues të shkollave, pasi shumica e tyre përballen me numër të madh të nxënësve. Njëra  prej tyre është Shkolla fillore “Pavarësia” për të cilën komuna ka ndarë buxhet për ndërtimin e një aneksi. Drejtori i kësaj shkolle, Shefki Rusinovci, i tha Radio Kosovës se ka vite që kjo shkollë përballet me mungesë të hapësirës shkollore dhe numër të madh të nxënësve nëpër klasa.

“Këtë sfidë nuk e kemi vetëm këtë vit, por së paku për gjashtë vite. Kemi bërë kërkese për ndërtimin e një aneksi për të krijuar hapësirë të mjaftueshme që në kushte normale të zhvillojmë procesin edukativo  arsimor.  Ky vit është më i ngarkuari dhe na ka detyruar që të nxjerrim një kalendar me tri ndërrime. Edhe pse kështu me tri ndërrime, prapë se prapë paralelet janë të ngarkuar me nxënës”, tha Rusinovci,

Edhe njohës të arsimit vlerësojnë se është i nevojshëm ndërtimi i objekteve të reja shkollore. Rinor Qehaja, nga Instituti “ Edguard” në një përgjigje për Radio Kosovën, tha se investimet në infrastrukturë shkollore duhet të bëhen në mënyrë që të garantojnë që numri i nxënësve të mos ta tejkalojë numrin e lejuar pasi ndikon në mësimdhënie.

“Mbipopullimi i disa shkollave në qendra të mëdha vjen si rezultat i migrimit të brendshëm dhe si i tillë kërkon përgjigje institucionale. Dhe kjo nënkupton që të kemi një rialokim të nxënësve në këto lagje por edhe ndërtim dhe investim në infrastrukturë që do të na garantojë që numri i nxënësve të mos tejkalonte atë të lejuarin në institucionet tona shkollore”, tha Qehaja.

Ndërtimi i shkollave të reja është planifikuar të bëhet në lagjet Sofali, Mat dhe Veternik. Projekti do të jetë dy vjeçar ndërsa vlera e tij  mbi 12 milionë euro. Ndërtimi i këtyre shkollave, do të mundësojë që 2 mijë e 500 nxënës të vijojnë mësimin në lagjet e tyre ku jetojnë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending