Connect with us

Auto

Fiat prezanton makinë elektrik 600e

Published

on

Crossover-i i ri i vogël i Fiat-it ndan shumë me Jeep Avenger dhe do të arrijë në tregun evropian pak më vonë këtë vit.

Markat shpesh krijojnë atmosferën përpara prezantimit të një modeli të ri duke publikuar ngacmues dhe duke publikuar detaje, por Fiat zgjodhi një qasje tjetër. Kompania italiane përfshiu pamjet e jashtme dhe të brendshme të Fiat 600e në një video në lidhje me ngjarjen në Vatikan.

Këtë SUV elektrik e pamë edhe në maj, kur u doli pa kamuflazh gjatë xhirimeve promovuese, por videoja zyrtare jep më shumë njohuri për këtë model duke e treguar atë nga këndvështrime të ndryshme dhe duke ofruar një vështrim brenda. Siç mund të pritej, SUV i vogël adoptoi tiparet e njohura të dizajnit të familjes 500, por gjithashtu prezantoi disa elementë të rinj si “qerpikët”.

Në brendësi, ka një pult me dizajn “të pastër” dhe minimalist, në të cilin ka një grup instrumentesh dixhitale të rrumbullakëta dhe një ekran të veçuar info-argëtues.

Pavarësisht shenjave “600” në trup, SUV i vogël nga Fiat quhet në të vërtetë 600e. Ky emër është në përputhje me emrin për hatchback Fiat 500e dhe thekson se është një makinë plotësisht elektrike.

Megjithatë, është e rëndësishme të thuhet se Fiat 600e nuk është menduar si një zëvendësim për modelin pak më të madh 500X. 500X thuhet se do të kalojë në segmentin kompakt kur të arrijë gjenerata e tij e ardhshme, duke treguar një pozicionim të ndryshëm në ofertën e Fiat.

Nuk ka detaje zyrtare për modelin e ardhshëm 600e B-SUV, por spekulohet se do të ndajë një platformë me Jeep Avenger dhe modele të tjera të përmasave të ngjashme nga grupi Stellantis. Fiat 600e pritet të fuqizohet nga një motor elektrik, i cili do të japë 154 kuaj fuqi dhe 260 Nm çift rrotullues dhe do të ketë një bateri 54 kWh.

Raportet sugjerojnë se 600, ashtu si kushëriri i tij Jeep Avenger, do të jetë i disponueshëm me një motor benzine në tregje të caktuara, përfshirë Italinë. Ky version do të fuqizohet nga një motor 1.2-litërsh turbo benzinë me tre cilindra, i cili do të zhvillojë 100 HP dhe do të shoqërohet me një transmetim manual.

Nuk ka asnjë fjalë nga kompania se kur Fiat 600e do të bëjë debutimin e tij zyrtar, por kjo mund të ndodhë më 4 korrik në 65-vjetorin e 500./Media Ndërtimi

Auto

Danimarka bëhet shembull se si “i disiplinon” shoferët arrogantë

Published

on

Në rast shkeljesh të rënda është e mundur edhe sekuestrimi i veturës.

Disa vende evropiane janë shumë strikte kur bëhet fjalë për shkelje të rënda të trafikut.

Danimarka është një nga vendet që parashikon masën e konfiskimit të automjeteve dhe gjithçka bazohet në ligjin që dënon “ngasjen e çmendur”.

Konfiskimi i makinës është i mundur në Danimarkë në rast të shkeljeve të rënda, transmeton Telegrafi.com

Nëse vozitni më shumë se 100 km/h dhe e kaloni kufirin e shpejtësisë më shumë se dy herë (për shembull 110 km/h në vend të shpejtësisë së kufizuar prej 50 km/h).

Gjithashtu, makina juaj do të konfiskohet menjëherë nëse vozitni mbi 200 km/h.

Ka edhe kundërvajtje të tjera trafiku që mund të dërgojnë në konfiskim, përkatësisht: drejtimi i mjetit nën ndikimin e alkoolit, vozitje e pakujdesshme, dëmtim të konsiderueshëm të shëndetit personal në rrethana veçanërisht të vështira./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Opel po përgatit një model të lirë për vitin 2026

Published

on

Një nga temat më të rëndësishme në botën e automobilave në vitin 2023 është lufta e çmimeve, e cila aktualisht po shkakton probleme të shumta për disa prodhues.

Lufta e çmimeve po shkaktohet nga prodhuesit e veturave elektrike nga Kina, si dhe nga Tesla. Korporatat evropiane i qasen të gjithë fenomenit në mënyra të ndryshme. Disa luftojnë për çmime më të ulëta, të tjerë kritikojnë praktika të tilla dhe disa thjesht nuk mund ta përballojnë atë.

Pra, a do të thotë kjo se nëse duam të blejmë një veturë elektrike të lirë, por të besueshme, do të duhet të zgjedhim markat kineze? Në fund të fundit, rezulton se blerësit evropianë nuk duhet të dënohen me një të ardhme të tillë.

Vitin e ardhshëm, Citroën w-C3 duhet të jetë në dispozicion në Evropë, si një hatchback më i vogël elektrik, versioni bazë i të cilit pritet të jetë me çmim nën pragun magjik prej 25,000 euro.

Duket se tani në lojë po hyn edhe Opel. Demonstrimi publik i konceptit të tij Eksperimental dhe premiera e versioneve të reja elektrike të Astra dhe Corsa janë vetëm disa nga informacionet interesante. Florian Huettl, drejtor menaxhues i markave Opel dhe Vauxhall, pranoi se zhvillimi i grupit Stellantis hap perspektiva krejtësisht të reja për automjetet e tyre elektrike./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

2 milionë automjete elektrike prodhoi Tesla në fabrikën e saj në Shanghai

Published

on

Tesla ka njoftuar se fabrika e saj në Shanghai ka prodhuar 2 milionë automjete – duke e bërë atë fabrikën më produktive të veturave elektrike.

Fabrika në Shanghai është një histori e rëndësishme suksesi për Tesla-n, raporton Electrek, transmeton Telegrafi.

Në vitin 2021, CEO i kompanisë Tesla, Elon Musk tha se fabrika në Shanghait tani e ka kaluar Fabrikën Fremont në kapacitetin e prodhimit dhe kompania e ka bërë fabrikën kineze qendrën e saj të re kryesore të eksportit; kjo pavarësisht se fabrika është mjaft e re./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending