Connect with us

Infrastrukturë

Pse duhet të filloni ta trajtoni Inteligjencën Artificiale si një koleg të ri?

Published

on

Inteligjenca artificiale (AI) nuk po zhduket dhe profesionistët e ndërtimit duhet ta përqafojnë atë dhe të fillojnë të punojnë me të sikur të ishte një koleg i ri.

Ky ishte konsensusi nga një grup ekspertësh në fushën e teknologjisë së ndërtimit dixhital në një konferencë të fundit të mbajtur nga Nima (ish-Aleanca BIM në Mbretërinë e Bashkuar).

Duke diskutuar AI për mjedisin e ndërtuar dhe të menaxhuar, paneli ra dakord që pavarësisht konsideratave rreth një kuadri rregullator për teknologjinë, etikën dhe ndikimin e tij në punësimin njerëzor (shih më shumë më poshtë), adoptimi i AI tashmë ka filluar të ecë me ritëm në të gjitha industritë. duke përfshirë ndërtimin.

Bashkimi Evropian ka miratuar tashmë Aktin e Inteligjencës Artificiale i cili synon të krijojë një kuadër të përbashkët rregullator dhe ligjor për AI, ndërsa një standard ndërkombëtar, ISO 42001 është krijuar për të vendosur kërkesat tona për krijimin, zbatimin, mirëmbajtjen dhe përmirësimin e sistemeve të menaxhimit të inteligjencës artificiale.

Panelistët shprehën disa shqetësime se AI mund të ndikojë në punët në këtë sektor, si dhe ngritjen e çështjeve rreth etikës së përdorimit të AI në procesin e projektimit dhe ndërtimit.

Dr Saleeb pyeti, “Nëse filloj me etikën, kush konsiderohet përgjegjës nëse ndodh diçka? Po sikur një fatkeqësi të ndodhë si rezultat i rezultateve të AI? Kush konsiderohet përgjegjës për këtë? Kjo është një çështje e rëndësishme ligjore dhe etike që duhet të shqyrtojmë.”

Për sa i përket rrezikut ndaj vendeve të punës, ajo pretendoi se teknologjia “nuk ishte domosdoshmërisht aq e frikshme” sepse punët do të evoluonin organikisht pasi AI u prezantua pak nga pak me rolet, në të njëjtën kohë që u shfaqën karriera të reja të lidhura me teknologjinë në zhvillim. . “Si e koordinoni midis AI, robotikës dhe të dhënave të mëdha, për shembull? Dhe si mund të rreshtoheni midis AI dhe diçka si 17 qëllimet e zhvillimit të qëndrueshëm të OKB-së, të cilat janë të gjitha përkatëse për industrinë e ndërtimit? pyeti ajo, duke sugjeruar se kjo punë do të kërkonte ndërhyrje njerëzore./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Pse markat e makinave luksoze po ndërtojnë rrokaqiej?

Published

on

Në 18 muajt e fundit kemi parë një mori rrokaqiejsh të prezantuar nga prodhuesit e makinave luksoze duke përfshirë Bentley, Mercedes-Benz dhe Aston Martin.

“Tifozët e markës nuk duhet të jenë vetëm në gjendje të ngasin një Porsche, ata duhet të jenë në gjendje të jetojnë në një të tillë”, tha CEO i Porsche Lifestyle Group Stefan Buescher për vendimin e markës për të lëvizur në pasuri të paluajtshme.

Përderisa pronat e paluajtshme janë qartësisht fitimprurëse, kompanitë e makinave kanë motive të tjera për ndërtimin e rezidencave, të cilat janë qartësisht të markës.

Aston Martin Residences – një rrokaqiell 66-katësh në Miami, ka përfunduar së ndërtuari këtë muaj.

Markat luksoze të automobilave nuk e fshehin faktin se gjithnjë e më shumë duan të jenë shumë më tepër për klientët e tyre sesa thjesht prodhues të automjeteve.

Porsche mund të bëjë një pretendim të fortë se ka filluar trendin, duke zbuluar planet për Kullën e Dizajnit Porsche 198 metra të gjatë – e kompletuar me ashensorë makinash – në 2013 dhe duke përfunduar projektin e Miami në 2017. Një projekt i dytë sapo ka përfunduar në Shtutgart.

Markat luksoze të të gjitha llojeve po diversifikohen, por kjo ide për të qenë aspekti përcaktues i jetës së konsumatorit ka peshë të veçantë midis prodhuesve të makinave, sipas ekspertit të industrisë Andrew Graves.

Pavarësisht ngjashmërive të dukshme, ata që qëndrojnë pas rezidencave të markës së makinave janë të prirur të theksojnë veçantinë e projektit të tyre.

Secili është përpjekur të përshkruajë se si arkitektura pasqyron etikën e projektimit të makinave përkatëse, duke përdorur shpesh terma të paqartë si “performancë”, “mjeshtëri” dhe “ADN”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Icon është afër përfundimit të ndërtimit të lagjes më të madhe në Amerikë me beton 3D  

Published

on

Kompania me bazë në SHBA për printimin e betonit 3D, Icon, njoftoi se është afër përfundimit 100% të nënndarjes së saj Wolf Ranch, e cila përfshin 100 shtëpi të printuara me beton pranë Austin, Teksas, SHBA.

Duke përdorur robotin e tyre të printimit Vulcan 3D të stilit të portave, ICON thotë se ka pastruar shenjën e 90 njësive në Georgetown, Teksas, në mes të një bashkëpunimi me ndërtuesin amerikan të shtëpive Lennar. Shtëpitë u koduan nga Icon dhe Bjarke Ingels Group, një firmë shumëkombëshe projektimi.

Padgett tha se qëllimi i shtëpive të printuara me beton të Icon është të ofrojnë çmime konkurruese për shtëpitë e një familjeje; Kursimet në kohë dhe materiale nga procesi i mbajnë çmimet e shtëpive në ose nën mesataren rajonale.

Shtëpitë në Wolf Ranch, të cilat variojnë në madhësi nga rreth 1,850 metra katrorë (172 m2), fillojnë nga rreth 430,000 dollarë amerikanë. Vulcan mund të printojë struktura deri në 3000 sq ft (279m2) brenda kornizës së tij gati 16-ft (4,9m) nga 47-ft (14m).

Duke supozuar se kostot mund të qëndrojnë atje, duhet të jetë një treg produktiv në Teksas – veçanërisht Georgetown jashtë Austin – i cili është një nga rajonet me rritje më të shpejtë në vend./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Me tenderë njëburimorë, këta pronarë do t’i gëzojnë së shpejti shtëpitë e reja në veri

Published

on

Ministria e udhëhequr nga ministri Liburn Aliut, Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, vazhdon të japë tenderë njëburimorë.

Për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive në veri në të dy tenderët ka vazhduar me procedurë të negociuar, shkruan Indeksonline.

Me procedurë të negociuar pa publikim të kontratës për ndërtimin dhe renovimin e shtëpive në pjesën veriore të Mitrovicës ka shpërblyer dy kompani.

Sipas dosjes së tenderit të publikuar në platformën E-prokurimi për ndërtim të 11 shtëpive e ka shpërblyer me kontratë kompaninë “Limitproject Sh.P.K” me vlerë të kontratës mbi 63 mijë euro.

Lista e pronarëve të cilëve do të iu ndërtohet shtëpia.

Po ashtu edhe për renovimin e 4 shtëpive në veri të vendit me procedurë të negociuar pa publikim të kontratës kjo ministri e ka shpallur fituese kompaninë “Able Group Sh.P.K nga Prishtina me vlerë të kontratës 18 mijë e 255 euro.

Continue Reading

Trending