Connect with us

Auto

Opel zbuloi se çfarë planifikon me Corsan

Published

on

Opel Corsa ka lindur dy herë në gjeneratën e fundit, dhe tani është zbuluar se çfarë i pret e ardhmja.

Corsa aktuale supozohej të ishte modeli i fundit nën kapakun e General Motors, dhe më pas erdhi Stellantis.

Shefi i ri prezantoi rregulla të reja dhe Corsa më pas mori bazën e modeleve të tjera në shqetësim.

Dhe një e ardhme e tillë mund t’i atribuohet pikërisht ndarjes së kostove ndërmjet kompanive brenda koncernit.

Corsa, 208, C3 dhe Ypsilon janë emrat që do të përfaqësojnë supermini me të njëjtën teknologji, por dizajne të ndryshme.

Corsa debuton me modele të përditësuara ICE dhe EV

Supermini merr motorë hibridë të butë, një makinë të re me dy tufë dhe më shumë energji elektrike.

Corsa F ka një histori interesante pasi fillimisht supozohej të ishte një produkt i General Motors, por planet ndryshuan kur Grupi PSA bleu Opel dhe Vauxhall. Të dy markat tani janë ulur nën ombrellën masive të korporatës së Stellantis dhe për vitin e modelit 2024, supermini i bazuar në CMP po merr një ndryshim të rëndësishëm në fytyrë. Të dy versionet ICE dhe EV janë përditësuar në mes të ciklit me grilën “Vizor” të përdorur tashmë në makinat më të mëdha.

Fenerët e matricës jo vetëm që kanë një dizajn të ri, por janë përmirësuar teknikisht duke përfshirë 14 (në vend të tetë) elementë LED të kontrollueshëm individualisht. shkon aq larg sa të thotë se fenerët “sigurojnë një përvojë drejtimi me shkëlqim të stadiumit” ndërsa ofrojnë një përvojë edhe më të mirë pa shkëlqim për shoferët që vijnë.

Opel/Vauxhall do të instalojë motorë hibrid të butë 1.2 litra me 99 ose 134 kf dhe do të ofrohen me një transmetim automatik me dy tufë të sapo zhvilluar. Motorët turbo jo të elektrizuar me 98 dhe 128 kuaj fuqi do të barten, së bashku me njësinë 1.2 litra me aspirim natyral që jep një fuqi të madhe 74 kuajfuqi.

Risia më e madhe e sjellë nga ndërrimi i fytyrës është një Corsa Electric e përmirësuar për të zëvendësuar Corsa-e. Në formën e tij bazë, hatchback-i nënkompakt me emetim zero vazhdon të ofrojë 134 kf dhe 357 kilometra (222 milje) rreze WLTP. Në vazhdim, Opel/Vauxhall do t’ju shesë gjithashtu një variant më të fortë me 154 kf (115 kW), 260 Njuton-metra (192 paund-feet) çift rrotullues dhe 402 kilometra (250 milje) rreze. Ai përdor të njëjtin konfigurim si Peugeot e-208 i rishikuar.

Çmimet dhe specifikimet e plota në Mbretërinë e Bashkuar do të shpallen në verë me dërgesat e para për klientët që do të ndodhin në tremujorin e katërt të 2023./Media Ndërtimi

Auto

Lucid hap fabrikë në Arabinë Saudite

Published

on

Prodhuesi i automjeteve elektrike Lucid Group deklaroi të mërkurën se kishte hapur fabrikën e tij të parë ndërkombëtare të prodhimit në qytetin Jeddah të Arabisë Saudite, sipas një marrëveshjeje të krijuar për të çuar më tej shtytjen e vendit për prodhimin e veturave elektrike.

Lucid njoftoi planet për fabrikën e saj në qytetin Jeddah vitin e kaluar dhe tha se mbretëria kishte nënshkruar një marrëveshje për të blerë deri në 100,000 automjete nga kompania gjatë 10 vjetëve, transmeton Telegrafi.

Në vitin 2022, mbretëria lansoi brendin e saj të parë për vetura elektrike Ceer.

Prodhesi Tesla thuhet se gjithashtu është në diskutime të hershme për të hapur një fabrikë prodhimi në Arabinë Saudite./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Volkswagen pezullon prodhimin e dy modeleve elektrike

Published

on

Volkswagen do të pezullojë prodhimin e dy modeleve elektrike ID.3 dhe Cupra Born në fabrikat e tij në Zwickau dhe Dresden në Gjermani në dy javët e para të tetorit për shkak të kërkesës më të dobët, tha një zëdhënës i prodhuesit të makinave.

Për shkak të situatës aktuale të tregut, prodhimi i automjeteve do të reduktohet gjatë festave të vjeshtës në Saksoni nga 2 tetori deri më 13 tetor në fabrikën e Volkswagen në Zwickau, tha zëdhënësi. Lajmin e raportoi fillimisht agjencia gjermane e lajmeve dpa, transmeton Telegrafi.

Prodhimi i modelit ID.3 në Dresden do të pezullohet nga 2 tetori dhe do të rifillojë nga 16 tetori e tutje.

Volkswagen nuk pranoi të deklarohej lidhur me numrin e punonjësve të prekur. Prodhuesi i makinave tha në fillim të këtij muaji se nuk do të zgjaste kontratat me afat të caktuar të 269 punonjësve në fabrikën e tij të prodhimit tërësisht elektrik në Zwickau.

Prodhuesi gjerman i makinave po përballet me konkurrencë në rritje nga Tesla dhe një grupi në rritje të prodhuesve kinezë të automjeteve, si dhe kërkesën e zbehur në tregun evropian të automjeteve elektrike për shkak të inflacionit të lartë dhe shkurtimeve të subvencioneve./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Nissan tani e tutje do të lansojë vetëm vetura elektrike në Evropë

Published

on

Nissan ka njoftuar se nga tani do të lansojë vetëm automjete plotësisht elektrike në Evropë si pjesë e planeve për të shitur vetëm automjete elektrike në rajon duke filluar nga viti 2030.

“Veturat elektrike janë zgjidhja përfundimtare e lëvizshmërisë. Më shumë se shumë një milion klientë tashmë i janë bashkuar rrugëtimit tonë dhe kanë përjetuar kënaqësinë e një automjeti elektrik Nissan dhe nuk ka kthim prapa tani”, tha presidenti dhe CEO i Nissan, Makoto Uchida, transmeton Telegrafi.

“Automjetet me energji nga burime të rinovueshme janë çelësi për ne që të arrijmë neutralitetin e karbonit, i cili është thelbësor për vizionin tonë Ambition 2030. Nissan do të kalojë në versione tërësisht elektrike deri në vitin 2030 në Evropë – ne besojmë se është gjëja e duhur për të bërë për biznesin tonë, klientët tanë dhe për planetin”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending