Connect with us

Infrastrukturë

Kryeministri i Tajlandës premton ndërtimin e objektit më të lartë në botë

Published

on

Kryeministri i Tajlandës ka zhvilluar diskutime paraprake me një konsorcium investitorësh për ndërtimin e asaj që mund të jetë ndërtesa më e lartë në botë.

Kryeministri Srettha Thavisin u takua me konsorciumin e udhëhequr nga themeluesi i Emaar Group të Dubait, Mohammed Alabbar, në bashkëpunim me firmat e Lindjes së Mesme dhe kineze, sipas Byrosë Kombëtare të Lajmeve të Tajlandës.

Masa do të ishte pjesë e një përpjekjeje për të rinovuar ekonominë e Tajlandës dhe propozimi synon të përfshijë një dyqan të madh, hapësira për zyra, një qendër financiare, një hotel dhe një qendër argëtimi.

“Projekti potencial i kullës shihet si një mundësi e madhe për të krijuar një atraksion të ri turistik të krijuar nga njeriu që mund të rrisë numrin e vizitorëve në Tajlandë,” tha një deklaratë e lëshuar përmes Byrosë Kombëtare të Lajmeve të Tajlandës.

Turizmi përbën rreth 12% të PBB-së së Tajlandës dhe vendi ka parë që mbërritjet të rriten afër niveleve para pandemisë pasi lehtëson politikat e vizave dhe rregulloret e udhëtimit.

Ndërtesa më e lartë në botë është aktualisht Burj Khalifa në Dubai, e cili qëndron në 828 m.

Megjithatë, thuhet se puna ka rifilluar në Kullën Jeddah në Arabinë Saudite, e cila do ta kalonte atë në 1 km të lartë. Edhe firma britanike e arkitekturës Foster + Partners thuhet se po projekton një kullë super të lartë 2 km në Riad, Arabinë Saudite./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending