Connect with us

Arkitekturë

Ndërtesat më të vjetra në botë

Published

on

Shtëpitë e dikurshme dhe ato të tanishmet janë krejtësisht të ndryshme njëra me tjetrën.

Shumë vite më parë, shumica e ndërtimeve më të vjetra ishin ndërtuar nga gurët.

Shtëpitë ishin ndërtuar në zona të pabanuara, afër detit, por mjaftueshëm larg lagështisë.

Por disa ndërtimet më të vjetra që janë gjetur përfshijnë; tempujt, shtëpitë dhe sheshet.

Dhamek Stupa, Indi

Dhamek Stupa ndodhet rreth 13 km larg nga Varanasi në shtetin e Uttar Pradeshit në Indi. Ajo u ndërtua në vitin 500 para erës sonë, për të zëvendësuar një strukturë të porositur më parë nga mbreti Mauryan Ashoka.

Sanchi Stupa, Indi

Ajo është ndërtesa më e vjetër prej guri në Indi, daton rreth shekullit të 3-të para erës sonë. Bërthama e saj është një strukturë e thjeshtë e  ndërtuar mbi reliket e Budës. Ajo ka katër porta të dekoruara pa kursim dhe një parmak, që rrethon gjithë ndërtesën. Puna e ndërtimit të saj u mbikëqyr nga gruaja e parë e mbretit Ashoka.

Varri thrakas i Kazanlakut, Bullgari  

Ai ndodhet pranë qytetit të Kazanlakut në Bullgarinë qëndrorre. Varri është pjesë e një varreze të madhe thrakase. Ajo përbëhet nga një korridor i ngushtë dhe një dhomë e rrumbullakët varrimi, të dyja të dekoruara me afreske, të cilat përfaqësojnë një çift thrakas në një ritual për funeral. Monumenti daton në shekullin e 4 para erës sonë dhe është i mbrojtur nga UNESCO që nga viti 1979.

Partenoni, Greqi

 

Partenoni është një tempull në Akropol të Athinës, kushtuar perëndeshës Athena, të cilën vendasit e konsideronin si mbrojtëse të tyre. Ndërtimi i saj filloi në vitin 447 para erës sonë, kur Perandoria e Athinës ka qënë në kulmin e fuqisë së saj. Ajo u përfundua në 438 para erës sonë, edhe pse dekorimi indërtesës vazhdoi deri në vitin 432 para Krishtit. Partenoni është konsideruar si një simbol i të Greqisë së lashtë, demokracisë athinase, qytetërimit perëndimor dhe një nga monumentet më të mëdha kulturore në botë.

Minoan Pallati i Knossos, Greqi

Pallati i Knossos ishte qendra kulturore dhe politike të qytetërimit Minoan. Ai është restauruar pjesërisht nën drejtimin e Arthur Evans në fillim të shekullit të 20. Pallati u braktis për një periudhë kohe në fund të periudhës së bronxit nga viti 1380 deri në vitin 1100 para Krishtit.

Piramida e Madhe e Gizës, Egjipt

Ajo ndryshe njihet edhe si Piramida e Khufut dhe është një nga më të vjetërat në Egjipt. Ajo është një nga shtatë mrekullitë e botës. Egjyptianët besojnë se piramida është ndërtuar si një varr për dinastinë e  katërt të faraonit egjiptian Khufu. Ndërtimi i saj përfundoi rreth vitit 2560 para erës sonë. Ajo ishte 146.5 metër dhe për më shumë se 3800 vjet ishte ndërtesa më e lartë e ndërtuar nga njeriu.

Piramida e Djoser-it, Egjipt

Piramida e Djoser u ndërtua gjatë shekullit të 27 para Krishtit. Kjo është piramida e parë eghyptiane, e cila përbëhej nga gjashtë “mastaba” të  ndërtuara në majë të njëria-tjetrës. Piramida ishtë 62 metra e gjatë, me një bazë prej 109 metër × 125 metër dhe e veshur me gur gëlqeror të bardhë dhe të lëmuar.

Tempujt Tarxien, Maltë

Tempujt Tarxien përbëjnë një kompleks arkeologjik në Tarxien, Maltë. Ato datojnë rreth 3150 para Krishtit. Ky vend është pjesë e UNESC0-s që nga viti 1980. Hyrja kryesore u rindërtua në 1956, kurse pjesa tjetër e vendit u restaurua. Tempulli i parë daton rreth vitit 3100 para Krishtit dhe është i  dekoruar me detaje.

La Hougue Bie, Xhersi

La Hougue Bie është një vend historik, me muzeum, në famullinë e Grouville, Xhersi. Ajo daton rreth vitit 3500 para Krishtit. Për herë të parë është gërmuar në vitin 1925 nga “Societe Jersiaise.” Gjatë Luftës së Dytë Botërore ajo është përdorur si një pikë kyçe vëzhgimi dhe si një bunker nëntokësor.

Tuma e Bougon, Francë

Tuma e Bougon apo Nekropoli i Bougon është një grup prej pesë tunele të periudhës së neolitit të vendosura në Bougon, Francë. zbulimi i tyre në vitin 1840 zgjoi një interes të madh shkencor. Gërmimet rifillouan në fund të viteve 1960. Ky monument daton që nga viti 4800 para Krishtit.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Arkitekturë

Zaha Hadid përqafoi potencialin e arkitekturës dekonstruktive

Published

on

Duke rishikuar arkitekturën dekonstruktiviste, arkitektja e ndjerë, Zaha Hadid, “mbretëresha e kurbës” që projektoi Qendrën Heydar Aliyev dhe Qendrën Ujore në Londër, kishte mendime pozitive për potencialin e këtij lloji të ndërtimit.

Si arkitektja femër më e suksesshme në histori, Hadid i shtyu kufijtë e strukturës në lartësi të reja.

Momenti përcaktues për arkitekten e ndjerë britaniko-irake erdhi kur në vitin 1983, në moshën 32-vjeçare, ajo fitoi konkursin arkitektonik për të projektuar klubin privat The Peak në kodrat e Kowloon, Hong Kong.

Me kënde të guximshme, pamje që nxisin marramendje dhe konsolë që sfidojnë gravitetin, të gjitha të dala nga një “mal i krijuar nga njeriu”, pikturat e Hadid të Majës ishin një shfaqje e fuqishme e mundësive të dekonstruktivizmit.

Megjithëse nuk u ndërtua kurrë, skema ishte dëshmi e asaj që mund të pritej nga arkitekti në të ardhmen.

Ishte ky dizajn që formoi kontributin e Hadid në ekspozitën kryesore të Arkitekturës Dekonstruktiviste në Muzeun e Artit Modern të Nju Jorkut në 1988, ku ajo u shfaq së bashku me Frank Gehry, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Peter Eisenman dhe Coop Himmelb(l)au.

Dekonstruktivizmi është një nga lëvizjet më me ndikim të arkitekturës së shekullit të 20-të. Seria profilizon ndërtesat dhe punën e përkrahësve të saj kryesorë – Eisenman, Koolhaas, Gehry, Hadid, Libeskind, Tschumi dhe Prix./Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Arkitekturë

“Vdekja e George Floyd është bërë një katalizator për ndryshimet sociale dhe rizhvillimin urban”

Published

on

Një e ardhme e re premtuese për Minneapolis po del nga trauma e vrasjes së George Floyd nga një oficer policie dy vjet më parë, shkruan një arkitekt vendas që e njihte atë, James Garrett Jr.

“Kam arritur të kuptoj vuajtjet dhe vdekjen e George Floyd (ose Big Floyd, siç e njihnim ne) si një katalizator dhe përshpejtues për një valë të re ndryshimesh shoqërore dhe rizhvillimit urban në të gjithë rajonin Minneapolis-St Paul. Qytetet janë organizma jashtëzakonisht të qëndrueshëm dhe elastikë, por kompleksiteti i sistemeve dhe strukturave të tyre organizative është i pasigurt edhe në kohët më të mira.”, shkruan arkitekti James Garret.

Mijëra procese të zakonshme duhen të ndodhin çdo ditë për t’i mbajtur gjërat në rregull: ndërtimi dhe mirëmbajtja rutinë e rrugëve publike, trotuareve, parqeve, shërbimeve komunale dhe infrastrukturës. Prodhimi, montimi dhe transporti. Transporti i zinxhirit të furnizimit nga portet e hyrjes në magazina, dyqane, restorante, shtëpi dhe biznese.

Mjekët, infermierët dhe stafi mbështetës i mbajnë spitalet dhe dhomat e urgjencës në punë. Zjarrfikësit dhe oficerët e zbatimit të ligjit u përgjigjen thirrjeve të krizës. Kjo valle e përditshme zhvillohet si orë, pa u vënë re, derisa nuk ndodh.

Hapësira e kontestuar urbane u bë shpejt shprehja më e dukshme e mosmarrëveshjes

Pasojat e menjëhershme të vrasjes së transmetuar globalisht të George Floyd rezultuan në një spirale të shpejtë në rënie të civilizimit dhe rendit në Qytetet Binjake, e vendosur në sfondin e një recesioni ekonomik brenda një pandemie globale.

Hapësira e kontestuar urbane u bë shpejt shprehja më e dukshme e kësaj mosmarrëveshjeje. Dhjetra kampe joformale të FEMA-blu-blu me sa duket lulëzuan brenda natës në lagjet tona.

Mijëra të rinj të privuar nga e drejta pushtuan rrugët e qytetit, trotuaret dhe rrugët e shpejta si një pararojë e rezistencës së unifikuar ndaj klimës së pabarazisë që bëri të mundura vrasje si Big Floyd. Ndërkohë, agjitatorët e bardhë nacionalistë dhe anarkistë të maskuar u fshehën mes protestuesve paqësorë, duke qëlluar, goditur, plaçkitur, djegur dhe shkatërruar pa dallim në çdo rast që paraqitej.

Megjithatë, nga kjo mjegull kaosi dhe përçarjeje, dolën disa iniciativa që sot po na ndihmojnë të rikrijojmë veten dhe t’i transformojmë komunitetet tona në vende më të drejta dhe gjithëpërfshirëse.

Në kohë reale, kushtet e patolerueshme dhe pabarazitë e pandërgjegjshme si në mundësi ashtu edhe në rezultate të vuajtura prej kohësh nga Black Minesotans u përballën me valë shpërthyese të rezistencës nga të rinjtë e pakënaqur në mënyra që rezonuan në të gjithë globin./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Kjo është ndërtesa më dekonsktruktive e projektuar nga Zaha Hadid Architects

Published

on

E projektuar nga Zaha Hadid Architects në vitin 1993, ndërtesa ishte një vepër kyçe në vendosjen e stilit të dekonstruktivizmit dhe tani shërben si një hapësirë ​​ekspozitash dhe ngjarjesh.

Forma dinamike e stacionit ishte përkthimi i ndërtuar i pikturave të hershme, vizionare të Hadid, të cilat portretizonin forma të çrregullta, dinamike “duke shpërthyer në copa të vogla” me një ndjenjë lëvizjeje që do të bëhej karakteristikë e stilit dekonstruktivist.

Në Stacionin e Zjarrfikësve Vitra në Gjermani, kjo ndjenjë lëvizjeje kapet në rrafshet fshirëse prej betoni të ekspozuar që prenë në të gjithë vendin përgjatë shtigjeve të informuara nga rrethina, e demonstruar në një animacion të shkurtër të prodhuar nga praktika.

Hapësirat jashtëzakonisht të ngushta, të pjerrëta të krijuara ku këta avionë përplasen së bashku, synojnë të krijojnë një ndjenjë “tensioni”, duke parashikuar nxitimin e papritur të aktivitetit që mund të ndodhë në çdo kohë nëse bie alarmi i stacionit.

“Kjo ndërtesë është ‘lëvizja e ngrirë’ – një shprehje e gjallë, e qartë e tensioneve të nevojshme për të qëndruar ‘vigjilentë’, për të shpërthyer në veprim siç kërkohet,” thonë nga Zaha Hadid Architects.

Për kritikët e dekonstruktivizmit, raportet se zjarrfikësit dyshohet se e kishin gjetur të vështirë për t’u përdorur ndërtesën shërbyen si provë se stili i jepte përparësi formës mbi funksionit. Sot, Muzeu i Dizajnit Vitra vazhdon të përdorë hapësirat për evente dhe ekspozita të vogla.

Përdorimi i betonit të ekspozuar për të krijuar mure këndore, të pjerrëta dhe skaje të dhëmbëzuara do të bëhej një shenjë dalluese e projekteve të hershme të Zaha Hadid, duke përfshirë Muzeun MAXXI në Romë dhe Qendrën Shkencore Phaeno në Ëolfsburg./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending