Infrastrukturë

Vendimi i Kinës për të ndaluar rrokaqiejt super të lartë nuk e sfidon potencialin e arkitekturës

Published

on

Pasi qeveria kineze njoftoi se ka ndaluar plotësisht rrokaqiejt më të gjatë se 500 metra tetorin e kaluar, firmave të arkitekturës që punojnë në vend u është dashur të rregullojnë qasjen e tyre.

Ndërtesat më të larta se 250 metra tani janë gjithashtu “të kufizuara rreptësishtë” pasi qendra e vëmendjes kthehet në qëndrueshmërinë dhe rëndësinë kulturore të arkitekturës së Kinës.

Ndërsa Kina renditet në krye për sa i përket numrit total dhe normës vjetore të rritjes së ndërtesave super të larta, çështje të tilla si kostot, konsumi i energjisë, siguria dhe ndikimi mjedisor janë bërë një shqetësim në rritje”, tha zëvendësministri i Ministrisë së Strehimit dhe Zhvillimit Urban-Rural. MOHURD) tha Yan Huang në një konferencë për shtyp pas shpalljes së ndalimit.

Por larg nga drejtshkrimi i fundit të ndërtesave të larta në Kinë, rregulloret dhe ndjeshmëritë e reja po çojnë në një valë të re të inovacionit arkitektonik, kanë thënë arkitektët për Dezeen.

Përkufizimi standard global për lartësitë e larta është 300 metra, megjithëse në Kinë termi ndonjëherë përdoret për ndërtesat 100 metra e lart./Media Ndërtimi.

Trending

Exit mobile version