Connect with us

Infrastrukturë

Shtetet europiane që ‘kanë mbyllur një sy’ dhe po blejnë ende gaz rus ‘nën zë‘

Published

on

Duket se disa shtetet europiane po e ‘mbyllin një sy’ ndaj luftës në Ukrainë, duke vazhduar blerjet e tyre të gazit rus – pavarësisht sanksioneve.

Sanksionet kanë qenë një formë kundërpërgjigjeje e Perëndimit ndaj agresionit rus në Ukrainë, por ato nuk duket se po aplikohen për të gjithë njësoj.

Evropa mund të jetë më afër se kurrë për të thyer varësinë e saj energjetike nga Moska, por ajo ende nuk mund të jetojë pa një lloj të caktuar gazi natyror rus.

Ndërsa eksportet ruse të qymyrit, naftës dhe gazit natyror të transportuar përmes tubacioneve të Evropës kanë rënë ndjeshëm duke u eliminuar tërësisht në disa vende, importet e LNG-së ruse – një formë e ftohtë dhe e lëngshme e gazit që mund të transportohet përmes cisternave detare – vetëm sa janë rritur.

Importet e gazit natyror të lëngshëm rus (LNG) në Evropë dhe në Mbretërinë e Bashkuar u rritën me gati 20% midis marsit dhe tetorit të këtij viti krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2021, sipas konsulencës Rystad Energy.

Importet evropiane të LNG-së ruse filluan të përshpejtohen vjeshtën e kaluar pasi vendet u përballën me mungesë gazi.

Sipas ekspertëve, këto dërgesa mund të vlerësohen nga $1 miliardë deri në 2 miliardë dollarë.

Shumica e importeve ruse të LNG-së vijnë nga Novatek në pronësi private, prodhuesi i dytë më i madh i gazit natyror në vend pas Gazprom. Novatek operon projektin Yamal LNG në Arktikun veriperëndimor.

Rusia, prodhuesi i katërt më i madh në botë i LNG-së, aktualisht përbën rreth 15% të furnizimit total të LNG-së në Evropë.

Por, si me gazin e tubacionit të Rusisë, oreksi i Evropës për LNG-në e saj mund ta lërë atë të prekshme ndaj shkurtimeve të papritura të furnizimit nga Moska. Rritja e importeve bie ndesh gjithashtu me ambicien përfundimtare të bllokut për të shkëputur tërësisht lidhjet me energjinë ruse dhe për të eliminuar fondet për përpjekjet luftarake të Kremlinit.

Sanksionet evropiane nuk kanë synuar ende asnjërën nga format e gazit natyror për shkak të rëndësisë së tij për sigurinë energjetike të disa vendeve.

“BE-ja ka nevojë për LNG”, tha Anne-Sophie Corbeau, studiuese kërkimore globale në Qendrën për Politikat Globale të Energjisë (CGEP), për CNN Business./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Kompania franceze merr shumicën e aksioneve të autostradës braziliane

Published

on

Vinci Highways, një filial i Vinci Concessions, ka njoftuar një marrëveshje për të blerë 55% të shumicës së aksioneve nga Fondi Patria në koncesionin e autostradës Entrevias në Brazil.

Koncesioni, i cili përshkon shtetin e São Paulo nga veriu në jug, përfshin dy seksione me një gjatësi totale prej 570 km. Koncesioni i autostradës thuhet se ka regjistruar rreth 30 milionë transaksione në vitin 2021.

Kontrata do të përfshijë funksionimin dhe mirëmbajtjen e një seksioni 299 km në veri të São Paulo dhe një seksion tjetër 271 km në jug për të zgjeruar seksionin nga korsitë 2×1 në 2×2 mbi 210 km. Punimet tashmë kanë nisur dhe janë planifikuar të përfundojnë në fund të vitit 2025.

Mbyllja financiare për të blerë aksionet pritet në vitin 2023 pas heqjes dorë nga kushtet precedent./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Në Rakinicë të Skënderajt fillon projekti për asfaltimin e një prej rrugëve kryesore

Published

on

Në Rakinicë të Skënderajt kanë nisur punimet e realizimit të projektit të ri, për asfaltimin e njërës prej rrugëve kryesore të fshatit.

Gjatë fillimit të punimeve, prezent ishin Kryetari i Komunës së Skënderajt, Fadil Nura, së bashku me Drejtorin për Urbanizëm dhe Mbrojtje të Ambientit, Driton Mulaj.

Gjatë bashkëbisedimit me banorë, Nura u ka thënë se qeverisja e udhëhequr nga ai do të vazhdojë edhe me projekte tjera, duke e theksuar projekti për sistemin e kanalizimit, me të cilin kanë probleme disa lagje të këtij fshati./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Stats Group lidh kontratën e gazsjellësit me mega-diametër në Lindjen e Mesme

Published

on

Kompania Kombëtare e Ndërtimit të Naftës me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe (NPCC) ka emëruar specialistin e teknologjisë së tubacioneve Stats Group për të ofruar shërbime të izolimit të tubacioneve, hot-tapping dhe mbylljes për projektin e ndërhyrjes së tubacioneve nënujore me diametër më të madh në botë.

Fusha e punës do të përfshijë bllokimin e dyfishtë dhe izolimin e dyfishtë të tubacioneve me diametra që variojnë nga 42 inç (1,067 mm) deri në 56 inç (1,422 mm) në rajonin e Lindjes së Mesme, duke përdorur makineritë e përgjimit të nxehtë të Stats’s SureTap dhe teknologjinë e saj të patentuar BISEP.

Stats tha se kontrata është produkt i angazhimit të saj afatgjatë për të mbështetur lokalizimin në rajonin e Gjirit. Kompania punëson më shumë se 80 njerëz dhe ka objekte në Abu Dhabi, Oman dhe Katar.

Menaxheri i përgjithshëm i Stats Group në Lindjen e Mesme, Mark Gault, tha se besojnë se ky projekt është i pari në botë, transmeton Ndërtimi.info.

“Me sa jemi në dijeni, nuk ka pasur projekte të tjera ndërhyrjeje nënujore të këtij kompleksiteti apo përmasash që përfshijnë izolime nënujore në tubacione me diametër 56 inç.

Ne kemi bërë një investim të rëndësishëm për zhvillimin e produktit me tre makineri të reja me diametër të madh dhe mjetet izoluese të lidhura me to, të afta për të përballuar këtë fushë unike të punës. Në lidhje me këtë, ne jemi të kënaqur që kemi rritur statusin tonë të miratimit të tipit BISEP DNV deri në 56 inç.”, tha Gault.

Ai shtoi se ky është një projekt historik për Stats Group dhe përforcon kredencialet tona për ofrimin e zgjidhjeve inovative të përgjimit të nxehtë nënujor dhe izolimit me integritet të lartë, të cilat mund të adresojnë sfida të ndryshme dhe teknike.

“Strategjia jonë për të vendosur në oborre të vështira në drejtim të investimit në bazën tonë të aseteve në Lindjen e Mesme dhe në punësimin dhe trajnimin e stafit me bazë në vend na ka vënë në një pozicion të fortë për t’u zgjeruar më tej në rajon. Ne po vazhdojmë të rekrutojmë më shumë staf, jo vetëm për të mbështetur këtë projekt emocionues me NPCC, por edhe në përgjigje të një rritjeje më të gjerë të punës së projektit rajonal pas pasigurive të bllokimeve të lidhura me Covid-in.”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending