Connect with us

Transport

Qeveria gjermane prezanton biletën mujore prej 49 euro për transportin publik

Published

on

Qeveria gjermane ka rënë dakord sot për të prezantuar një biletë mujore të transportit publik prej 49 eurosh më 1 maj, megjithëse Bashkimi Evropian nuk ka dhënë ende nje miratim përfundimtar.

“Ky vendim do të bëhet realitet më 1 maj”, tha sot kryetari i Konferencës së Ministrave të Transportit, Oliver Krischer, pas mbledhjes së grupit të punës.

“Shitjet e biletave mbarëkombëtare për autobusët dhe trenat rajonalë do të nisin më 3 prill”, tha Krischer.

Megjithatë, marrëveshja pritet t’i nënshtrohet miratimit të Komisionit Evropian. Mbikëqyrësi i konkurrencës i BE-së aktualisht po shqyrton propozimin e qeverisë.

Sipas Krischer, qeveria federale dhe ajo shtetërore arritën një marrëveshje për të ashtuquajturën ‘biletë pune’, të cilën punëdhënësit do të mund ta blejnë me një zbritje prej 5%, dhe më pas do t’ua kalojnë punonjësve të tyre me një zbritje prej të paktën 25%.

Nuk është arritur ende një marrëveshje nëse do të ofrohen bileta digjitale./Media Ndërtimi

Transport

Stacioni i Autobusëve në Prizren transferohet nën menaxhimin e Komunës

Published

on

Kryetari i Komunës së Prizrenit Shaqir Totaj, nënshkroi të enjten marrëveshje bashkëpunimi me Agjencinë Kosovare të Privatizimit (AKP) për transferimin e NSH “Kosovatrans” – Stacioni i Autobusëve në Prizren nga AKP-ja në administrimin dhe autorizimin e Komunës së Prizrenit.

Komuna e Prizrenit tashmë ka nën menaxhim NSH “Kosovatrans” me të gjitha asetet dhe detyrimet që përcaktohen me ligjet në fuqi./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Transport

Udhëtimi më i gjatë me autobus në botë do të bëhet për 56 ditë nga Stambolli në Londër

Published

on

Kompania indiane e ekspeditës “Adventures Overland” është gati ta nisë atë që cilësohet si “udhëtimi më i gjatë me autobus në botë”.

Për shkak të nisjes në gusht, udhëtimi 56-ditor, i cili është i disponueshëm për deri në 30 pasagjerë, do të përfshijë 22 vende, duke i çuar udhëtarët nga qyteti më i madh i Turqisë, përmes Ballkanit, Evropës Lindore, Skandinavisë dhe Evropës Perëndimore, në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar.

Një kalim traget në Gjirin e Finlandës, një vizitë në Kepin e Veriut (ose Nordkapp) – pika më veriore në Evropën kontinentale dhe një lundrim përgjatë fiordeve norvegjeze – renditen ndër pikat kryesore të udhëtimit 12,000 kilometra.

E gjithë paketa, e cila është me biletë kthyese prej 24,300 dollarësh, përfshin një mëngjes të përditshëm, së bashku me 30 dreka dhe darka, si dhe të gjitha qëndrimet në hotel (në bazë të ndarjes së dyfishtë).Ndërkohë që udhëtimi me autobus për dy muaj mund të mos tingëllojë shumë tërheqës për disa, automjeti përshkruhet si “një autobus i veçantë luksoz i ndërtuar për udhëtime të rehatshme në distanca të gjata”.

Ata që janë në bord do të jenë në gjendje të pushojnë në sedilje të rregullueshme “me hapësirë të mjaftueshme për këmbët” dhe të përfitojnë nga portat AUX dhe USB, një tabaka e palosshme dhe mbajtëse për shishe dhe filxhanë. Çdo pasagjer lejohet të sjellë me vete dy “valixhet e madhësisë së plotë”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Transport

Luksemburgu feston trevjetorin e transportit publik falas

Published

on

Në rast se keni jetuar në shtetin e vogël të BE-së të Luksemburgut, tashmë do të keni pasur qasje në transport publik falas për tri vitet e fundit.

Çuditërisht në përvjetorin e kësaj novele dhe iniciativës publike në dukje shumë të shtrenjtë, pothuajse të gjithë ata që përdorin tramvaje, autobusë dhe trena në shtetin e vogël të BE-së thonë se janë të kënaqur me të.

“Meqenëse është falas, është më e lehtë të marrësh një vendim shpejt, të zgjedhësh midis transportit publik ose një veture private. Kjo do të thotë se është shumë pozitive për mjedisin dhe praktike”, thotë një burrë ndërkohë që përdorte tramvajin në qytetin e Luksemburgut, raporton Euro News.

Të qenit i pasur dhe të kesh një popullsi të vogël sigurisht që ndihmon. Luksemburgu ka vetëm rreth 640,000 qytetarë dhe secili, për sa i përket PBB-së për frymë, vlen rreth 99,900 euro në vit sipas të dhënave më të fundit të Bankës Botërore nga viti 2021. Krahasoni atë me çdo qytetar në Francën fqinje që ka mesatarisht vetëm 35,200 euro në vit.Siç mund ta keni marrë me mend, transporti falas ka një çmim; Paratë e taksapaguesve në fund e financojnë atë – por kjo e bën atë më të drejtë, shpjegon Ministri Punëve Publike, François Bausch.

“Ka barazi më të madhe në këtë sepse ata që paguajnë pak taksa nuk paguajnë asgjë ose shumë pak në këtë sistem, është me të vërtetë falas. Dhe ata që paguajnë më shumë taksa, padyshim, kanë një çmim që është ndoshta pak më i lartë”, shton François Bausch.Luksemburgu po e promovon këtë transport gratis gjithashtu si një mënyrë për ta luftuar ndotjen dhe ndryshimet klimatike duke i joshur njerëzit larg automjeteve të tyre duke udhëtuar me trena dhe autobusë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending