Connect with us

Video

NEWBORN, bëhet zëri i viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës

Published

on

Shkronjat e monumentit NEWBORN, këtë vit kanë kuptim shtesë. Histori të ditura e të dëgjuara, por që ende u mungon zëri i duhur. Çdo përjetim i dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, dhe jo vetëm, çdo ditë do të jetë i gjallë për të kërkuar drejtësinë e munguar, shkruan Ndërtimi.info.

Në shënimin e 12-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, monumenti NEWBORN, që i bëri të ditur botës lindjen e një shteti të pavarur, mori pamjen që do të ndikojë në vetëdijesimin për krimin seksual që u ushtrua në gra e burra, duke u lënë plagë gjatë tërë jetës. Përveç kësaj, ky monument gjithashtu tani do të “brohoras” në vetëdijesim se kjo kategori janë edhe krenaria e shoqërisë.

Në zyrtarizmin e pamjes së re të NEWBORN, drejtoresha e Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës, Feride Rushiti tha se duhet të ndalet paragjykimi ndaj viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës.

“Mendojmë që një herë e mirë shoqëria kosovare do të ndalet së paragjykuari dhe së anashkaluari ata zëra, klithma, ato vuajtje që i kanë përjetuar viktimat e dhunës seksuale. Unë dua ta falënderoj kryetarin e Kuvendit të Kosovës që i është bashkangjitur fushatës sonë me qëllim që përtej shoqërisë civile dhe shoqërisë kosovare që kanë me i pa dhe lexu rrëfimet e dhunës seksuale, zëri i të mbijetuarve të dëgjohet edhe në Parlamentin e Kosovës edhe në institucionet e Kosovës”, tha ajo.

Ndërsa, kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani tha se zëri i këtyre viktimave do të dëgjohet në institucionet e vendit.

“Njëra prej tyre më bëri përshtypje, thotë ‘Dua që plaga ime të ketë zë’. Dëshiroj edhe një herë të zotohemi që ajo plagë të ketë zë, sot e përgjithmonë. Do të ketë zë në institucionet e Kosovës, do të ketë zë në institucionet ndërkombëtare, ashtu siç i dua zë në Kongresin Amerikan Vasfije Krasniqi-Goodman, ashtu siç i dha zë këtyre dhimbjeve Shyhretja, po ashtu çdo ditë i jep zë zonja Kadire. Prandaj, zotohemi bashkë që në Kuvendin e Kosovës dot ë jetë vendi ku do të kumbojë çdo ditë zëri i plagëve, vendi ku do ti tregojmë botës mbarë dhimbjet e këtyre grave”, tha ajo.

Në anën tjetër, Nafi Krasniqi, vëllai i viktimës së dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, Vasfije Krasniqi – Goodman,  kërkoi mbështetje për këtë kategori të shoqërisë.

“Nëse është dikush që ka vuajtur shumë 20 vjet pas luftës, 12 vjet pas pavarësisë, është pikërisht kjo kategori e grave dhe burrave që kanë fatin e zi, fatin e keq. Ne ju bëjmë thirrje të gjithëve që me i mbështet për shkak se ajo çfarë ju ka ndodhur ajo atyre nuk është turp, është turp për ata, mirëpo më turpi më i madh është se ne që si shoqëri kemi bëre shumë pak”, theksoi Krasniqi.

Ndërkaq, monumenti NEWBORN që u vendos në shpalljen e Pavarësisë së Kosovës – më 17 shkurt 2008, që nga viti 2013 çdo vit ndryshon pamjen, për të përçuar mesazhe në lidhje me procese të ndryshme. /Ndërtimi.info/

Aktuale

Efekti i ajrit të ndotur cenon zhvillimin e fëmijëve- intervistë me pediatren Valbona Stavilevci (VIDEO)

Published

on

Efekti i dëmshëm i ajrit të ndotur manifestohet në mënyra të ndryshme, dhe të gjithë fëmijët cenohen në mënyrë të njëjtë.

Sipas pediatres Valbona Stavileci disa hulumtime që tregojnë se ka ngecje dhe në rritje në lartësi deri në 1.40 cm te fëmijët deri në moshën 7 vjeç.

Por edhe lajmërimi i sëmundjeve kronike dhe zhvillimi i sëmundjeve kronike te fëmijët ndikon që të ngecin në rritje dhe në zhvillim. (BB GREEN KOSOVA)./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Video

Gruaja nga Prishtina që drejton biznesin për përpunimin e vajrave (VIDEO)

Published

on

Edona Demaj, nga Prishtina, qe tre vjet udhëheq një biznes për përpunimin e vajrave të përdorur ushqimorë.

Vajrat e tilla llogariten si një nga ndotësit më të mëdhenj të tokës dhe ujit. Me qëllim mbrojtjen e ambientit, biznesi i Edonës i mbledh ato nga gastronomia dhe i eksporton jashtë vendit.

Përpunimi i mëtejshëm i tyre gjeneron bionaftë, një karburant ky i rinovueshëm që kontribuon në zvogëlimin e dioksidit të karbonit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Prodhuesit kosovar me akciza shtesë depërtojnë me vështirësi në tregun e Shqipërisë (VIDEO)

Published

on

Marrëveshjet Kosovë-Shqipëri mbesin në letër pa u konkretizuar në terren

Nga 139 marrëveshje që janë nënshkruar në shtatë mbledhje të qeverive të përbashkëta të Kosovës e Shqipërisë, shumica prej tyre kanë mbetur veç në letër.

Përtej glamurit e pompozitetit të mbledhjeve, jashtë tyre pak bëhet.

Dokumentari N’Shënjestër i Shqip.com ka hulumtuar rreth marrëveshjeve që janë nënshkruar nga dy qeveritë për tregtinë.

Përkundër këtyre marrëveshjeve, prodhuesit kosovarë vazhdojnë të kenë jashtëzakonisht shumë vështirësi për të depërtuar në tregun e Shqipërisë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending