Connect with us

Aktuale

Balkan Monumental Trail – shtegu turistik që po i bashkon vendet e rajonit

Published

on

Balkan Monumental Trail është një projekt turistik që mbulon tërë Ballkanin Perëndimor dhe përfshinë tërë produktet e turizmit të rajonit.

Në këtë shteg turistik janë të përfshira të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Balkan Monumental Trail është një produkt i ri turistik që mbulon tërë Ballkanin Perëndimor dhe përfshinë tërë produktet e turizmit të rajonit. Ne si RCC po përpiqemi që të krijojmë disa rrugë kulturore në rajon dhe Balkan Monumental Trail është njëra nga këto, që është e bazuar nga monumentet e Luftës së Dytë Botërore që janë ndërtuar ndërmjet viteve 1950 dhe 1990”, tha për Telegrafin, Nikola Gaon nga Këshilli Rajonal për Bashkëpunim (RCC).

Ai thekson se është në dorën e agjencive turistike që t’i sjellin turistët në këto pjesë.

“Është një listë prej 40 monumenteve që mund të vizitohen dhe që janë pjesë e ofertave turistike. Ajo se çfarë mund të theksojmë është se ekonomitë e të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor janë të përfshira në këtë pjesë. Me ndërtimin e këtij brendi, ne do të ofrojmë diçka të re në tregun e turizmit. Tashmë kjo është në dorën e operatorëve turistikë që ta ofrojnë këtë që t’i marrin vizitorët në këto pjesë”, thekson ai.

I pyetur për ndikimin ekonomik, Gaon nga RCC tregon se, turizmi është mjaftë i rëndësishëm për Ballkanin Perëndimor dhe se përbënë 25 për qind të eksporteve në Prodhimin e Brendshëm Bruto.

“Turizmi është shumë i rëndësishëm në Ballkanin Perëndimor. Ne kemi të dhëna që në vitin 2018, këtë pjesë e kanë vizituar mbi 12 milionë persona. Turizmi përbën 25 për qind të eksporteve në Prodhimin e Brendshëm Bruto”, tregon Gaon.

Sipas tij, ky projekt do ta rris këtë vlerë, me qëllim që të arrihet në nivelin evropian.

“Me ofrimin e produkteve të reja të turizmit, ne mendojmë që ta rrisim këtë numër. Turizmi kulturor në Evropë përbënë 40 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto dhe me ofrimin e kësaj ne pretendojmë që ta arrijmë këtë vlerë edhe në Ballkanin Perëndimor dhe për këtë neve na duhet një produkt si ky”, përfundon ai.

Nga 40 vendet që janë të përfshira për t’u vizituar në këtë shteg, në Kosovë gjenden 4 monumente.

Ndërsa, në Shqipëri janë 7 monumente, në Maqedoni të Veriut dhe Mal të Zi janë nga 5, në Serbi janë 8 dhe Bosnjë e Hercegovinë janë 11. /Telegrafi/

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Skanska shet aksionet për 115 milionë dollarë

Published

on

Gjigandi suedez i ndërtimit Skanska ka shitur aksionet e tij të pronësisë në Terminalin B të Aeroportit LaGuardia në Nju Jork për 115 milionë dollarë.

Skanska drejtoi projektimin dhe ndërtimin e ndërtesës së terminalit si pjesë e një partneriteti publik-privat (PPP) me Autoritetin Portual të Nju Jorkut dhe Nju Xhersit për të rizhvilluar aeroportin, i përfunduar në 2022.

Ishte gjithashtu projekti i parë i aeroportit në botë që mori certifikatën LEED v4 Gold për projektimin dhe ndërtimin e ndërtesave.

Partnerët e LaGuardia Gateway fillimisht ranë dakord të marrin përsipër operacionet e Ndërtesës së Terminalit Qendror në aeroport, e hapur në vitin 1964, dhe të projektojnë, ndërtojnë, financojnë, operojnë dhe mirëmbajnë një terminal zëvendësues me qira deri në vitin 2050.

Projekti u financua duke përdorur kapitalin e vet, borxhin, tarifat e objekteve të pasagjerëve, shitjet me pakicë dhe të ardhurat e linjave ajrore.

Tani Skanska ka shitur të gjithë aksionin e saj 32% në LaGuardia Gateway Partners partnerëve të tjerë ekzistues, MI LaGuardia CTB dhe Vantage Airport Group (Nju Jork).

Kjo është shitja e dytë e një aksioni në një aeroport ndërkombëtar të profilit të lartë në pak më shumë se një javë, pasi Ferrovial shiti 25% të interesit të saj në Heathrow të Londrës në MB Fondit të Investimeve Publike Saudite për 3 miliardë dollarë. Të dyja vijnë në një kohë kur financimi i borxhit është bërë më i shtrenjtë për shkak të rritjes së normave të interesit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

“Open House Tirana” organizohet më 8 dhjetor në Tiranë

Published

on

“Open House Tirana” është iniciuar nga Fondi i Arkitekturës në Shqipëri në bashkëpunim me Shoqatën e Arkitektëve të Shqipërisë (SHASH), dhe me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës.

Kjo ngjarje do të organizohet më datën 8 dhjetor nga ora 16:00, në Villa Ekrem Bardha, Rruga Papa Gjon Pali II, Tiranë.

Kjo nismë synon të vlerësojë diversitetin arkitektonik dhe trashëgiminë kulturore të qytetit të Tiranës, duke hapur dyert e një numri të gjerë institucionesh, banesash, monumentesh kulturore dhe strukturash./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Disa shtete premtojnë të mbyllin termocentralet me qymyr

Published

on

Disa vende u zotuan në COP28 në Dubai, për të hequr gradualisht impiantet e qymyrit të cilat identifikohen se kontribuojnë kaq shumë në ngrohjen globale. Shtetet e Bashkuara gjithashtu u angazhuan në fundjavë ndaj idesë për të hequr gradualisht termocentralet e qymyrit, duke u bashkuar me 56 vende të tjera në shuarjen e zakonit të qymyrit që është një faktor i madh në ngrohjen globale.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së, John Kerry, njoftoi se Amerika po i bashkohej Aleancës Fuqizimi të së kaluarës së Qymyrit, që do të thotë se Administrata e Biden angazhohet të mos ndërtojë impiante të reja qymyri dhe të heqë gradualisht termocentralet ekzistuese. Asnjë datë nuk u dha se kur do të duhej të dilnin termocentralet ekzistuese, por veprimet e tjera rregullatore të Bidenit dhe angazhimet ndërkombëtare tashmë në punë kishin nënkuptuar mungesën e qymyrit deri në vitin 2035. “Ne do të punojmë për të përshpejtuar largimin e pandërprerë të qymyrit në të gjithë botën, duke ndërtuar ekonomi më të forta dhe komunitete më elastike,” tha Kerry në një deklaratë, duke shtuar se, “Hapi i parë është të ndalojmë së përkeqësuari problemin: ndaloni ndërtimin e ri të pandërprerë. termocentralet e qymyrit.’

Aleanca Powering Past Coal filloi gjashtë vjet më parë dhe kishte 50 vende anëtare deri të shtunën kur Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë të tjerë u bashkuan, tha zëdhënësja e aleancës Anna Drazkiewicz. Të tjerë që bashkohen të shtunën përfshijnë Republikën Çeke dhe Republikën Domenikane. “Tranzicioni i energjisë nuk është një detyrë e lehtë dhe si e tillë kërkon bashkëpunim dhe mbështetje të fortë”, tha ministrja Artane Rizvanolli. “Bashkimi në Aleancën Powering Past Coal rithekson përkushtimin e qartë të Kosovës dhe përpjekjet e vazhdueshme drejt një sektori të energjisë shoqërore të drejtë dhe të pastër.”/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending