Connect with us

Infrastrukturë

Në Begracë të Kaçanikut vazhdon vendosja e kanalizimit me gjatësi prej 16 kilometra

Published

on

Në fshatin Begracë të Komunës së Kaçanikut po vazhdojnë punimet për rregullimin e mbi 16 kilometra të kanalizimit, në kuadër të projektit dy vjeçar për ndërtimin e rrjetit të kanalizimit.

Punimet nga afër i kanë përcjellur nënkryetari i kësaj komune Sabedin Vishi dhe drejtori i Shërbimeve publike Ramadush Osmani.

Vishi tha se projekte të tilla ndikojnë në mbrojtjen e ambientit, e arritja e këtij qëllimi është ndër top prioritetet e komunës së Kaçanikut.

Projekti parashihet të përfundojë në vitin 2023, ndërsa këtë vit pritet të ekzekutohen punime në vlerë prej 100 mijë euro, ndërsa vlera e përgjithshme e kontratës është 295,121.43 euro./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Çmimet e materialeve të ndërtimit shënojnë përsëri ngritje

Published

on

Çmimet e përgjithshme të inputeve të ndërtimit mbetën 2.6% më të larta se një vit më parë, ndërsa çmimet e inputeve jorezidenciale u rritën me 2.8% gjatë të njëjtës periudhë. Që nga shkurti 2020, çmimet e përgjithshme të ndërtimit dhe të inputeve jorezidenciale u rritën përkatësisht me 38.8% dhe 39.1%.

Kjo është kryesisht për shkak të rritjeve në mallra të tilla si materialet e betonit, me 14% në vitin e kaluar dhe produktet e pajisjeve komutuese, me 11.7% në vitin e kaluar. Ndërkohë, në baza mujore, çmimet për tullat dhe pllakat strukturore prej balte u rritën me 3.4%, telat e bakrit dhe kabllot u rritën me 3.3% dhe çmimet e hekurit dhe çelikut u rritën me 2.9% në shkurt.

Çmimet e gazit natyror ranë ndjeshëm në shkurt, duke rënë me 41.4%, ndërsa çmimi i materialeve energjetike të papërpunuara si nafta e papërpunuar dhe qymyri ra me 9.1% për muajin.

Megjithatë, çmimet e gazit natyror mbeten rreth 68.9% në rritje që nga shkurti 2020, ndërsa materialet e papërpunuara të energjisë mbeten gjithashtu në rritje me 76.3% gjatë së njëjtës periudhë.

Këto rënie masive të çmimeve të energjisë maskojnë sfidat e zinxhirit të furnizimit dhe inflacionin e vazhdueshëm të çmimeve të materialeve./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Nisin punimet për rehabilitimin e lumit Llukac në Gjakovë me vlerë financiare 387 mijë euro

Published

on

Të hënën, kanë filluar punimet për fazën e dytë të rehabilitimit të lumit Llukac dhe njëkohësisht ndërtimin e shëtitores përreth tij.

Ky projekt i gjatë 640 metra me vlerë financiare 387 mijë euro, do të marrë formën e tij brenda këtij viti.

Gjatë nisjes së këtij investimi, Kryetari i Komunës Ardian Gjini u shpreh se ata që e kanë parë projektin e lumit Krena e dinë që pas një pune të madhe, vjen dicka e jashtëzakonshme. Ideja e këtij investimi është lidhja e lumit Llukac me lumenjtë Krena dhe Erenik si dhe rrugën “Bujar Roka”.

“Një projekt madhështor si ky do t’i dhurojë hijeshi Gjakovës dhe padyshim qytetarët tanë dhe të gjithë ata që vizitojnë komunën tonë, do të kenë edhe një vend rekreativ për të kaluar një kohë kualitative” tha ndër të tjera Kryetari Gjini.

Kët vit finalizohen faza e parë dhe e dytë e këtij projekti, konkretisht nga dalja për Prizren deri tek hapësira prapa Sallës Sportive “Shani Nushi”. Faza e parë është në kuadër të Programit Ndërkufitar IPA II Shqipëri dhe Kosovë me partneritet në mes të Komunës së Gjakovës, Bashkisë së Kukësit, OJQ-së “SHE ERA” dhe OJQ-së “ACER”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Bie çmimi i naftës në berzë/ paralajmërohet rënie edhe në tregun kosovar

Published

on

Çmimi i derivateve të naftës ka filluar të bie gjatë këtyre ditëve në shumë vende të botës. Kjo është vërejtur edhe në tregun e Kosovës. Rënia e çmimit të derivateve po vazhdon çdo ditë madje sot në berzë vërehet rënia më ë madhe e kohëve të fundit. Nafta po tregtohet 64 dollarë për fuqi që është çmimi më i ulët përgjatë një viti.

Kryetari i naftëtarëve, Fadil Berjani ka thënë për IndeksOnline se ka rënie në tregjet ndërkombëtare dhe kjo rënie po reflekton edhe në tregun tonë.

Berjani ka thënë se çmimin e naftës e përcakton berza dhe organizata prodhuese OPEK.

“Ne e dijmë se edhe këto çmime janë të larat për qytetarin, mirëpo kjo nuk varet nga ne”, ka thënë ai duke paralajmëruar se gjatë ditëve në vijim pritet të këtë sërish rënie të çmimeve./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending