Connect with us

Trashëgimia

Muzeu Etnologjik i Prishtinës pritet të kthehet në atraksion virtual

Published

on

Janë bërë më shumë se dy vjet prej kur një nga dy ndërtesat e Muzeut Etnologjik në Prishtinë nuk është e qasshme për vizitorë. Monumenti, që për disa vjet radhazi ishte më i vizituari në Kosovë, kishte mbetur jashtë hartës turistike shkaku i keqmenaxhimit të institucioneve.

Kompleksi i ndërtuar në shekullin XVIII dhe XIX është kthyer te vizitorët. Por, tash në një tjetër format. Atë virtual. Një shëtitje në këto ndërtesa mund të bëhet online falë projektit “Ecja virtuale”, realizuar në vitin 2016. E, në kohën kur disa qytete në Kosovë janë në karantinë për shkak të masave të marra për parandalimin e përhapjes së virusit COVID19, në këtë formë “Eminxhiku” po synon ta thyejë distancën me vizitorët.

Edhe ky muze, prej 13 marsit, pjesën funksionale e ka mbyllur për shkak të ndalimit të aktiviteteve kulturore. Por tash është sjellë në vëmendje projekti i ideuar dhe zhvilluar nga Petrit Ibrahimi. Përmes pamjeve në 360 shkallë, projekti u mundëson vizitorëve virtualë për të klikuar mbi artefaktet e për të mësuar më shumë për ta, gjersa tingujt në sfond dhe zërat e instaluar në muze në kuadër të projektit “Haptic Space” nga Anyla Berisha sjellin një përjetim të veçantë, raporton KOHA.

Qasja në të është e lehtë: mjafton që ta vizitoni faqen zyrtare “Muzeu Etnologjik – Ethnological Museum, Prishtinë” në Facebook dhe të ndiqni linkun e postuar në murin e tyre. Shëtitja virtuale ka disa mundësi: brenda odës së burrave vizitorët mund të klikojnë mbi një lahutë për të mësuar se ajo i takon shekullit XX e që është me origjinë nga rajoni i Rugovës, e në të njëjtën kohë të dëgjojnë tingujt e lahutës në sfond. Po ashtu mund të shohin xhubletën që qëndron e ekspozuar në korridor.

Ngjyrat e zeza të saj tregojnë se ishte veshje vetëm për gra të martuara ose të moshuara. Këtë detaj vizitorët mund ta mësojnë nga përshkrimi që paraqitet në këtë hapësirë, ku gjenden edhe dy pushkë të varura në mur, të prodhuara në Prizren në vitin 1878, gjatë periudhës së Lidhjes së Prizrenit. Mbrapa nuk mbesin as hapësirat e tjera, ku vizitorët mund të hulumtojnë këtë pjesë të trashëgimisë. Etnologu Bekim Xhemili nga Muzeu Etnologjik ka thënë se kanë vendosur që të rikthejnë në vëmendjen e vizitorëve projektin “Ecja virtuale”, për t’u qëndruar afër gjatë këtyre ditëve të vetizolimit.

“Duke marrë parasysh se edhe muzetë e tjerë e galeritë nëpër botë kanë filluar me vizita të tilla virtuale, edhe ne e kemi parë të nevojshme që ta vendosim këtë projekt në faqe të muzeut, ani pse nuk është projekt i yni por i CHwB-së, i realizuar në vitin 2016”, ka thënë ai.

Më herët, sipas tij, i njëjti projekt nuk ishte promovuar nga muzeu, pasi që nuk ishte parë si diçka e nevojshme. Ka thënë se atëherë njerëzit kanë pasur mundësinë që ta shihnin ekspozitën, ani pse një vit pas realizimit të projektit ekspozita kryesore është e mbyllur për shkak të restaurimeve. “Është diçka e mirë pasi që faktikisht objekti i shekullit XIX është ekspozita kryesore, ‘Jeta në Kosovë prej shekujve XV-XVI deri në shekullin XX’, prezantohet cikli i jetës dhe është shumë mirë pasi që shoqërohet edhe me muzikë e informacione dhe njerëzit mund ta shohin duke qëndruar në shtëpi”, ka thënë ai.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Trashëgimia

Rikonstruktohet objekti 300-vjeçar i Bajraktarit të Hotit në Malësinë e Madhe

Published

on

Kulla rreth 300-vjeçare e Çun Mules, Bajraktarit të Hotit, në Malësinë e Madhe i është nënshtruar një rikonstruksioni.

Dera e parë e Malësisë së Veriut, që shërbeu si institucion për kuvendime, e besëlidhje në luftërat kundër ushtrive osmane dhe serbo malazeze, por edhe si vatër kulture, do të kthehet në një muze. Gjithçka po bëhet falë dhurimeve të shqiptareve nëpër botë të cilët kanë mbledhur rreth 280 mijë dollarë, raporton Top Channel.

Serbo-malazezet dhe turqit e kanë djegur 3 herë kullën ndërsa gjatë komunizmit iu shkatërrua e gjithë biblioteka për të cilën kishte kontribuar edhe vetë At Gjergj Fishta, prandaj për pasardhësit, sfidë mbetet mbledhja e kësaj pasurie.

Sot, punimet po vazhdojnë por fondi i mbledhur nuk arrin të finalizojë të gjitha punimet për muzeun. Kjo kullë shekullore, ende është në pritje të statusit “monument kulture”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trashëgimia

Konservimi i shtëpive tradicionale në Prizren prezantohen në simpoziumin ndërkombëtarë në Ankara

Published

on

Punonjësja profesionale për arkitekturë Kujtesa Godeni Skenderi mori pjesë në Simpoziumin “Ruajtja dhe Hulumtimi i Trashëgimisë Kulturore”, e cila u zhvillua në Universitetin Haci Bayram Veli, Ankara, Republika e Turqisë.

Arkitektja Godeni Skenderi përfaqësojë Qendrën Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren me temën “Parimet e vlerësimit dhe konservimit të shtëpive tradicionale në Prizren në aspektin e qëndrueshmërisë”, ku u shpalosën vlerat e shtëpive tradicionale të Prizrenit, sfidat për ruajtjen e tyre si dhe praktikat e ruajtjes dhe konservimit të cilat janë duke u zbatuar nga programet e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Përfaqësimi i QRTK-Prizren në këtë simpozium, mundësoi prezantimin dhe interpretimin e vlerave të trashëgimisë sonë kulturore si dhe prezantimin e punëve të shumta që zhvillohen në rajonin e Prizrenit nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit përmes Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren.

Kjo vizitë po ashtu ishte në funksion të shkëmbimi të përvojave dhe praktikave ndër inistucionale të Republikës së Turqisë dhe të Republikës së Kosovës, përvoja këto që mund të barten në institucionet e Republikës së Kosovës, gjegjësisht në QRTK Prizren.

Në kuadër të programit 2 ditor, u realizuan mbi 70 prezantime nga profesionist të fushës me tematika të ndryshme që ndërlidhen kryesisht me parimet e ruajtjes së trashëgimisë kulturore botërore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trashëgimia

Në ditën e muzeve, kërkohet më shumë investime në ruajtjen e trashëgimisë

Published

on

Sot është Dita Ndërkombëtare e Muzeve, ditë kjo e cila shënohet edhe në Kosovë. Ciceroni i Muzeut të Kosovës, Mimoza Goçi Dragusha, tha për Radio Kosovën se Muzeu Kombëtar i Kosovës ka dy ekspozita bazë në dy salla ku prezantohet arkeologjia dhe historia.

“Muzeu i Kosovës prezanton dy salla ekspozuese. Janë dy ekspozita bazë ku prezantohet arkeologjia dhe historia, që janë të vendosura ashtu në mënyrë kronologjike, ku fillojnë nga neolitit, eneolitit, periudhën e bronzit, hekurit dhe periudhën romake. Po ashtu edhe pjesa e historisë  prezantohet në mënyrë kronologjike që nga Perandoria Osmane, Lidhja Shqiptare e Prizrenit, pastaj lufta e fundit, zhvillimi i luftës, të gjitha ngjarjet që kanë ndodhur gjatë luftës. Ka dëshmi të luftës dhe masakrave dhunimeve deri te pjesa e ndërkombëtarëve edhe dreri te shpallja e pavarësisë së Kosovës”, tha ajo.

Dragusha, tha se viteve të fundit është rritur numri i vizitorëve, ku vetëm vitin e kaluar mbi dyzetmijë vizitorë e kanë vizituar Muzeun Kombëtar të Kosovës.

“Është rritur numri i vizitorëve, sidomos gjatë vitit të kaluar që ka qenë pjesa e “Manifestës” që është mbajt brenda Muzeut Kombëtar të Kosovës. Pastaj është pjesa e bashkatdhetarëve që vijnë për pushime. Janë vizitorët ndërkombëtarë. Kemi nxënës dhe vizitorë vendorë të grupmoshave të ndryshme. Diku vetëm vitin e kaluar kemi pasur mbi 40 mijë vizitorë”, deklaroi Goçi Dragusha.

E për etnologen e cila është pjesë e Muzeut të Mitrovicës, Nora Prekazi,  gjendja në muzetë e Kosovës nuk e kënaqshme. Ajo i tha Radio Kosovës se sidomos te muzetë lokale, ka  mungesë të buxhetit.

“Muzetë qendrore e kanë një përkrahje për sa i përket buxhetit, të ardhurave që është pak me e kënaqshme. Ndërsa te muzetë lokalë kanë më pak për arsye se janë të gjitha pjesë përbërëse e drejtorive për kulturë. Nëse nuk do kishin pasur staf profesional që në disa muze janë mjaft të motivuar, kishim për ta pasur shumë të mangët botën muzeale të cilës i mungon përkrahja”, tha Prekazi.

Po ashtu, Samir Hoxha, drejtor i Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore  në Prizren, i tha Radio Kosovës se numri i vizitorëve në Muzeun Arkeologjik të Prizrenit është në rritje, pasi është bërë edhe  restaurimi i shumë artefakteve të cilat u janë prezantuar vizitorëve për herë të parë.

“Numri i vizitorëve në Muzeun Arkeologjik dita-ditës po shkon duke u rritur. Duke e ristrukturuar funksionimin e  këtij institucioni muzeal, por edhe duke e bërë restaurimin e shumë artefakteve të cilat janë prezantuar për herë të parë para qytetarëve të Komunës së Prizrenit dhe turistëve. Po ashtu, numri i vizitorëve po shënon rritje të dukshme edhe në kompleksin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Dhe, pa dyshim, fluksi i vizitorëve po rritet çdo ditë e më shumë edhe në kalanë e Prizrenit”, deklaroi Hoxha./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending