Connect with us

Infrastrukturë

Mbi 500 viktima në aksidentet e e-skuterit në Londër

Published

on

Pothuajse 40% e lëndimeve që përfshijnë e-skuterët në Angli, Skoci dhe Uells vitin e kaluar kanë ndodhur në Londër, sipas shifrave të reja të qeverisë. Policia regjistroi 510 viktima në kryeqytet gjatë vitit 2021, më shumë se dyfishi i numrit të vitit 2020. Nëntë vdekje u raportuan në Angli, Skoci dhe Uells vitin e kaluar, shkruan BBC.

Përdorimi i e-skuterëve në pronësi private në rrugët publike është i paligjshëm, megjithëse disa pajisje mund të përdoren në pjesë të Londrës përmes një skeme prove me qira. Raporti, i publikuar të mërkurën, tregoi se sa të lënduar u raportuan në incidentet që përfshijnë e-skuterët nga forcat e policisë në të gjithë vendin, transmeton BBGreen.

E-skuterët janë bërë një pamje gjithnjë e më e zakonshme në qytetet e Mbretërisë së Bashkuar, pasi shumë njerëz zgjedhin mënyrën miqësore me mjedisin, pa kabllo të lidhura për të lëvizur.Megjithatë, ata kanë pasur disa vështirësi për t’u integruar në sistemin e transportit, siç tregojnë statistikat e fundit të qeverisë për viktimat në rrugë, shkruan Euronews. Elly Baker, zëdhënëse e transportit për Asamblenë Laburiste të Londrës – e cila mban përgjegjës Kryetarin e Bashkisë, thotë se të dhënat e bëjnë rastin për “rregullim të fortë” rreth përdorimit të e-skuterëve. “Është shqetësuese të shohësh këto shifra që tregojnë se në shumë raste e-skuterët po përdoren ende në mënyrë të rrezikshme, duke vënë në rrezik londinezët më të cenueshëm”, thotë ajo.

A munden e-skuterët me kamera të mbrojnë këmbësorët dhe t’i bëjnë qytetet më të sigurta?

Ajo vjen një javë pasi Transporti për Londrën (TfL) njoftoi se do të zgjaste skemën e qirasë së provës për gjashtë muaj të tjerë, deri në nëntor 2022. Qeveria sapo ka sugjeruar gjithashtu që e-skuterët mund të përfshihen në një projekt-ligj të ardhshëm të transportit, i cili do të hapte rrugën për përmirësimin e rregulloreve të sigurisë dhe licencimit.

Baker shton, “Është thelbësore që ne të shikojmë me shumë kujdes të dhënat për të konfirmuar nëse e-skuterët mund të japin vërtet një kontribut pozitiv në ekosistemin e transportit të Londrës.”

Çfarë shqetësimesh të tjera ka në lidhje me e-skuterët?

Ka shqetësime se e-skuterët po përdoren nga bandat kriminale.

Ata ishin të përfshirë në 574 krime të regjistruara në Londër – duke përfshirë grabitje ose sulme – midis korrikut 2020 dhe prillit 2021.

Kryetari i Bashkisë së Londrës Sadiq Khan thotë se incidentet që përfshijnë e-skuterët janë “të nën-raportuara”, por po punohet me policinë për të siguruar që të gjitha incidentet të adresohen./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Spitali i Prishtinës do të ndërtohet në hapësirë prej 3 hektarësh në Hajvali

Published

on

Në një hapësirë prej tre hektarësh, me 6 mijë pemë të mbjella në oborr do të ndërtohet spitali i kryeqytetit në Hajvali te Prishtina e Re, në fund të vitit 2023.

Sipas drejtorit të Shëndetësisë Izet Sadiku objekti do të jetë i lartë katër kate, me 3,600 metra katrorë me kapacitet 190 shtretër, njofton Klan Kosova.

Aktualisht projekti është vetëm në letër, ndërsa po planifikohet që ndërtesa e këtij spitali të ketë katër kate dhe 3600 mijë metra katrorë me 190 shtretër për akomodimin e pacientëve./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Tondach- mbrojtja e çatisë që zgjatë me dekada

Published

on

Një çati e mirë nuk duhet të bëjë kompromis kur bëhet fjalë për cilësinë. Zgjedhja e saj kërkon po aq kohë dhe vëmendje sa edhe muret e objektit.

Me të gjitha sfidat klimatike dhe mjedisore me të cilat përballemi në shekullin e 21-të, ne kemi nevojë për një çati që plotëson këto kërkesa moderne dhe që në të njëjtën kohë është me cilësi të lartë, jetëgjatë dhe efikase në energji, shkruan Wienerberger.al.

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e çatisë, përveç materialit të tjegullave, janë edhe një sërë gjërash të tjera që duhet t’iu kushtojmë vëmendje. Këtu mund të flasim për formën dhe ngjyrën e tjegulles, si dhe formën e çatisë – domethënë shkallën e pjerrësisë në të cilën vendosen tjegullat.

Zgjidhjet e sistemit të çatisë Tondach

Membrana të çatisë

Një çati të mirë nuk e bën vetëm tjegulla cilësore, por edhe materialet tjera që përdoren për ta mbuluar, izoluar dhe mbrojtur çatinë. Një nga elementët më të rëndësishme të çatisë, që ndodhet aty për të siguruar termoizolim dhe hidroizolim të mirë, është membrana e çatisë.

Membrana e çatisë e përshkueshme nga avulli dhe e papërshkueshme nga uji Tondach Fol, e përbërë nga membrana me shumë shtresa që nga jashtë janë të papërshkueshme nga uji, ndërsa nga ana e poshtme janë të përshkueshme nga avulli. Në këtë mënyrë ato sigurojnë mbrojtje nga reshjet, dhe nga ana tjetër këto membrana çatie mundësojnë qarkullim optimal të ajrit dhe parandalojnë formimin e kondensimit.

Elementet e ajrimit

Gjithashtu, qarkullimi optimal i ajrit përveç membranes ndikohet edhe nga tjegulla ajruese. Ajo vendoset në zonën e kurores dhe kulmorëve. Me ajrim të mirë të çatisë, parandalohet lagështia dhe kalbja e nënstrukturës së çatisë. Shfaqja e lagështirës në trarët e çatisë mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme, dhe elementët e mirë të ajrimit janë parakushti për një çati cilësore dhe të sigurt.

Borëmbajtëset dhe kapëse kundër motit të lig

Borëmbajtësit montohen në skajin e poshtëm të çatisë, pra në zonën e poshtme mbi strehë. Egzistojnë borëmbajtësit nga qeramika dhe nga metali. Borëmbajtësit ndihmojnë që bora të shkrihet më shpejt dhe në mënyrë më të barabartë. Pa një borëmbajtës bora mund të rrëshqasë papritur nga çatia dhe të shkaktojë dëmtime në ulluqet, si dhe në pjesët e poshtme të çatisë. Në vendet që kanë reshje të dendura bore gjatë periudhës së dimrit, vendosja e borëmbajtësve në çati duhet të jetë më e shpeshtë. Përveç borëmbjatësve, si parandalim dhe mbrojtje kundër motit të lig instalohen edhe kapëse të cilat gjithashtu sigurojnë që çdo tjegull të qëndroj në vend edhe gjatë erërave të forta.

Zgjidhje efikase, e qëndrueshme dhe ekologjike

Tjegulla nga argjila, Tondach, e projektuar në mënyrë unike nga kompania Wienerberger garanton cilësinë dhe qëndrueshmërinë e materialit. Për më shumë se 200 vjet, Wienerberger ka prodhuar elemente ndërtimi nga argjila e cilësisë së lartë. Tradita e tjegullave efikase dhe me jetëgjatësi ka vazhduar edhe në prodhimin e sotëm modern. Ju vetëm duhet të zgjidhni dizajnin dhe ngjyrën e tjegullave, ndërsa ne kujdesemi për cilësinë!/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Bizneset hoteliere dhe gastronome lirohen nga obligimi ndaj Komunës për shfrytëzimin e hapësirave publike

Published

on

Me vendim të Kryetarit, Perparim Rama, bizneset hoteliere dhe gastronome janë liruar nga obligimi ndaj Komunës për shfrytëzimin e hapësirave publike të kryeqytetit për tremujorin e fundit (prill, maj, qershor).

“U bëjmë thirrje që për tremujorin e ardhshëm (korrik, gusht, shtator), i cili shënon edhe fillimin e pjesës së dytë të sezonës verore, të aplikoni për leje shfrytëzimi në Komunën e Prishtinës, përkatësisht në Drejtorinë e Shërbimeve Publike.”, shkruan në njoftimin e Komunës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending