Connect with us

Infrastrukturë

Kontrata 750 mijë euro e ‘Prishtina Parking-ut’, pozitë e opozitë kërkojnë të anulohet

Published

on

Ndërmarja publike lokale “Prishtina Parking” në muajin korrik ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë “INT Class Marketing Sh.p.k” në vlerë 250 mijë euro në vit për të kryer shërbime në menaxhimin e parkingjeve.

Për tri vjet sa është kohëzgjatja e kontratës i bjen që vlera totale të jetë 750 mijë euro. Për të njëjta shërbime, kjo ndërmarje me të njëjtën kompani kishte nënshkruar kontratë në tetor të vitit 2021.

Kallxo.com ka dërguar pyetje në adresë të ndërmarrjes Prishtina Parking për të kërkuar sqarime shtesë për këtë kontratë, por deri në momentin e publikimit të këtij artikulli nuk ka marrë përgjigje.

Procedurat janë kryer me procedurë të negociuar, pa njoftim paraprak. Tenderi iu dha kompanisë “INT Class Marketing Sh.p.k”.

Kontrata ka hyrë në fuqi me datën 27 korrik 2022 me afat deri më 27 korrik 2024. Sipas kontratës, operatori ekonomik do të kryejë vendosjen në dispozicion për shfrytëzim nga NPL Prishtina Parking të sistemit të integruar të parkimit me pagesë në përdorim të autorizuar të operatorit ekonomik “Sistemi” i cili konsiston në një platformë elekontronike nëpërmjet të cilës NPL Prishtina Parking do të monitorojë dhe administrojë shërbimin e parkimit me pagesë nga qytetarët apo subjektet tregare në rrugë.

“Kontrektisht nëpërmjet “Sistemit”, NPL Prishtina do të realizojë, parkimin publik me pagesë në rrugë dhe zonat e përcaktuara nga NPL “Prishtina Parking”, monitorimin e parkimit publik me pagesë nga qytetarët, arkëtimin e të ardhurave nga tarifat e parkimit publik me pagesë pranë buxhetit të NPL “Prishtina Parking”, Inspektimin e zbatimit nga qytetarët/subjektet tregtare të parkimit me pagesë në rrugë në zonat e përcaktuara si të tilla nga Komuna”, – thuhet në dosjen e kontratës.

Tutje pika tjetër e kontratës thotë se operatori ekonomik ka për obligim të ofroj, asistencë teknike gjatë gjithë kohëzgjatjes së kontratës, mirëmbajtjen e sistemit, ofrimin e asistencës teknike për pajisjet e dëmtuara, trajnimin e stafit të NPL Prishtina Parking të punësuar për vendosjen në punë, operimin, monitorimin dhe inspektimin e sistemit të kontrollit me pagesë të parkimit.

Opozita mirëpret shkarkimin e kryeshefit pas reagimit për tenderët

Pas vendimit të shkarkimit/dorëheqjes së kryeshefit Restelica, partia opozitare në Prishtinës, Lëvizja Vetëvendosje e ka mirëpritur duke thënë se u dëshmua reagimi i tyre për kontratën 750 mijë euro.Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar Bordi i Ndërmarrjes që menjëherë ta anuloj kontratën, gjithashtu thonë se presin veprime konkrete nga organet kompetente për hetimin dhe sqarimin e “të gjitha keqpërdorimeve të mundshme që kanë ndodhur deri tani”.

“U dëshmua se reagimi ynë për kontratën e dyshimtë të zhvilluar nga Ndërmarrja “Prishtina Parking”, ku një aplikacion kësaj Ndërmarrje i kushtoi 750.000.00€, ishte i drejtë dhe parimor. Kërkojmë nga Bordi i Ndërmarrjes që menjëherë ta anuloj kontratën të cilën e kemi denoncuar dhe poashtu presim veprime konkrete nga organet kompetente për hetimin dhe sqarimin e të gjitha keqpërdorimeve të mundshme që kanë ndodhur deri tani”, raporton Kallxo.com.

Zhvillimet e ditëve të fundit konfirmuan atë çfarë kemi potencuar për kohë të gjatë mbi paligjshmërinë dhe parregullsitë e vazhdueshme në këtë ndërmarrje komunale. Ashtu siç denoncuam këtë aferë, kontratën e paligjshme dhe ekonomikisht të dëmshme të “Prishtina Parking”, njejtë do të ngrisim zërin për çdo veprim eventual me tendenca abuzive në çdo ndërmarrje apo institucion të Komunës së Prishtinës. Ndërmarrjet Publike Komunale janë pasuri e përbashkët e qytetarëve të Prishtinës dhe qëllimi i tyre primar duhet të jetë ofrimi i shërbimeve për këta qytetarë” – thuhet në reagimin e LVV-së në Prishtinë./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

“Izoloni shtëpitë, para se të bëhet ftohtë. Ndërroni mënyrën e ngrohjes”

Published

on

Ministrja Artane Rizvanolli ka folur sot në Kuvendin e Kosovës ku ka arsyetuar vendimin e Qeverisë së Kosovës për zgjatjen e masave emergjente për furnizim me energji.

Ajo ka thënë se si Qeveri kanë marrë disa masa për përballjen me këtë situatë derisa ka dhënë edhe disa këshilla për qytetarët.

Ajo ka thënë se qytetarët duhet t’i izolojnë shtëpitë përpara se të ftohet moti derisa ka potencuar se duhet të ndërrohet edhe mënyra e ngrohjes, pra që të mos shfrytëzohet rryma për ngrohje.

“Izoloni shtëpitë, para se të bëhet ftohtë. Ndërroni mënyrën e ngrohjes”, ka thënë ministrja Rizvanolli./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Asfaltohet segmenti i parë i rrugës “Skënderbeu” në Podujevë

Published

on

Në qershor të këtij viti kishin filluar punimet për rikonstruktimin e një prej rrugëve kryesore të qytetit të Podujevës. Asokohe ishte paralajmëruar se rruga “Skënderbeu” do t’i kushtojë kësaj komune mbi 1.3 milionë euro.

Dhe nga zyrtarët komunalë ishte premtuar se kjo rrugë do të ndërtohet sipas standardeve europiane dhe do të vendosen rrjeti i kanalizimit, ujësjellësit, ndriçimit dhe po ashtu do të ndërtohet edhe shtegu për biçikleta.

E tre muaj më vonë ishte kryetari i kësaj komune Shpejtim Bulliqi, ai i cili njoftoi se tashmë punimet për vendosjen e infrastrukturës së nevojshme kanë përfunduar dhe se ka filluar asfaltimi i segmentit të parë të kësaj rruge e cila ka një gjatësi prej 600 metrash.

Bulliqi përmes rrjeteve sociale tha se gjatë tërë kohës i ka ndjekur nga afër punimet dhe se është i kënaqur me cilësinë e punëve që janë bërë.

Rruga “Skënderbeu” është ndër rrugët më të qarkulluara në qytetin e Podujevës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Super stadiumi Lusail me 80 mijë vende është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll

Published

on

Super stadiumi Lusail është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll,

Stadiumi Lusail, stadiumi më i madh në Katar dhe vendi kryesor i Kupës së Botës FIFA Katar 2022™, tani është i hapur për publikun.

Më 9 shtator, stadiumi priti finalen e Superkupës Lusail midis Al Hilal SFC dhe Zamalek, një ngjarje që shihet si pararendësja e Kupës së Botës FIFA në Katar që do të luhet më vonë këtë vit.

I vendosur në Lusail City, 15 kilometra në veri të Dohas, stadiumi me 80,000 vende synon të krijojë një atmosferë zhytëse si për lojtarët ashtu edhe për spektatorët.

Ndërtesa u projektua me partnerin e sipërmarrjes së përbashkët të Foster + Partners, Arup, dhe specialistin e sportit Populous.

Fasada përmban hapje trekëndore të cilat krijojnë një ekran të shpuar që siguron hije dhe filtron dritën që hyn në konkurset e brendshme.

Kjo, në kombinim me dizajnin e çatisë, përfaqëson një përshtatje me profilin klimatik të Katarit dhe ndihmon në uljen e konsumit të energjisë.

Çatia me rrjetë kabllore me diametër 307 metra me rrota me rreze është një nga çatitë më të mëdha me rrjetë kabllore tërheqëse në botë.

Unaza e jashtme e kompresimit lidhet me një unazë qendrore të tensionuar nga një sistem kabllor kompleks.

Teknologjitë e ftohjes së jashtme janë zbatuar gjithashtu për të maksimizuar komoditetin në stadiumin në ajër të hapur.

FIFA World Cup Katar 2022™, kampionati ndërkombëtar katërvjeçar i futbollit për meshkuj, është planifikuar të mbahet në Katar, për herë të parë në një vend arab, nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor 2022.

Që nga shpallja e ngjarjes në 2010 , Katari ka përgatitur gjithsej 8 stadiume për të pritur një nga ngjarjet sportive më të pritura.

Stadiumi Lusail është më i madhi nga të 8 strukturat dhe do të presë finalen e FIFA World Cup Katar 2022™.

Stadiumet e tjera janë projektuar nga Zaha Hadid Architects + AECOM, Ibrahim Jaidah Architects & Engineers, Fenwick Iribarren Architects, dhe më shumë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending