Connect with us

Aktuale

Kaq para mund të kurseni, nëse blini një shtëpi në Zvicër

Published

on

Për ata që mund ta përballojnë, blerja e një vendi për të jetuar në Zvicër është më e lirë sesa marrja me qira – veçanërisht për familjet. Ja sa do të kurseni nëse keni mundësi të blini.

Një raport i ri ka gjetur që blerja e një shtëpie në Zvicër do t’ju kursejë një shumë të konsiderueshme parash me kalimin e kohës – veçanërisht për familjet.Raporti, i përgatitur nga Raiffeisen Bank e Zvicrës, tregoi se pavarësisht rritjes së çmimeve të shtëpive – ato janë akoma më të lira të blihen nese për një kohë të gjatë kur jetonte në Zvicër.

Pagesat mesatare të qirave për një apartament 3 – 4,5 dhoma në Zvicër – kur krahasohen me kostot e ripagimit të hipotekës – janë 20 përqind më të larta se blerja e një shtëpie me të njëjtën madhësi mesatarisht, transmeton albinfo.ch.

Po ashtu, studimi gjithashtu merr parasysh kostot e mirëmbajtjes dhe pasojat e taksave.

Kërkesë e lartë për qira dhe kamata të ulëta

Studimi zbulon se një nga arsyet kryesore të mospërputhjes së kostos është një kërkesë më e lartë për pronat me qira sesa pasuritë e paluajtshme.

Një tjetër arsye kryesore që çmimet e pasurive të patundshme relativisht të ulëta në Zvicër është historia e gjatë e vendit për normat e ulëta të interesit, të cilat bëjnë hipotekat më të përballueshme.

Kërkesa e lartë që ekziston në tregun e qirave, e cila në Zvicër si shumica e botës ka tendencë të përbëhet nga njerëz të rinj dhe / ose njerëz me më pak kapital, ka çuar në një situatë ciklike ku tregu pronar-okupator në mënyrë efektive është “nënvlerësuar” , sipas studimit, shkruan Thelocal.

Njerëzit me të ardhura më të ulëta, të cilët kanë vështirësi relativisht të sigurojnë financimin për të blerë një shtëpi të re, përballen me pengesa shtesë në përfitimin financiar të pronarit që zë një shtëpi në Zvicër.

Ndërsa autorët komentuan “Blerja do të ishte akoma tërheqëse në krahasim me marrjen me qira pavarësisht çmimeve të larta (të blerjes së pronës). Ndryshimi nga një banesë me qira në një shtëpi të pushtuar nga pronari mund të ndihmojë familjet të zvogëlojnë kostot e tyre të strehimit.

“Sidoqoftë, për qiramarrësit financiarisht më pak të mirë, siç janë familjet e reja, është më e vështirë të realizojnë këtë potencial kursimi sepse nuk marrin financim”, thuhet në raport.

Po ashtu, studimi zbuloi se edhe pse blerja është më e lirë se marrja me qira – për ata që mund ta përballojnë atë – çmimet e shtëpive janë ende në rritje.

Rritja mesatare e shtëpive të vetme familjare ishte rreth katër përqind në vitin 2019, ndërsa godinat u rritën me rreth një përqind.

Aktuale

Skanska shet aksionet për 115 milionë dollarë

Published

on

Gjigandi suedez i ndërtimit Skanska ka shitur aksionet e tij të pronësisë në Terminalin B të Aeroportit LaGuardia në Nju Jork për 115 milionë dollarë.

Skanska drejtoi projektimin dhe ndërtimin e ndërtesës së terminalit si pjesë e një partneriteti publik-privat (PPP) me Autoritetin Portual të Nju Jorkut dhe Nju Xhersit për të rizhvilluar aeroportin, i përfunduar në 2022.

Ishte gjithashtu projekti i parë i aeroportit në botë që mori certifikatën LEED v4 Gold për projektimin dhe ndërtimin e ndërtesave.

Partnerët e LaGuardia Gateway fillimisht ranë dakord të marrin përsipër operacionet e Ndërtesës së Terminalit Qendror në aeroport, e hapur në vitin 1964, dhe të projektojnë, ndërtojnë, financojnë, operojnë dhe mirëmbajnë një terminal zëvendësues me qira deri në vitin 2050.

Projekti u financua duke përdorur kapitalin e vet, borxhin, tarifat e objekteve të pasagjerëve, shitjet me pakicë dhe të ardhurat e linjave ajrore.

Tani Skanska ka shitur të gjithë aksionin e saj 32% në LaGuardia Gateway Partners partnerëve të tjerë ekzistues, MI LaGuardia CTB dhe Vantage Airport Group (Nju Jork).

Kjo është shitja e dytë e një aksioni në një aeroport ndërkombëtar të profilit të lartë në pak më shumë se një javë, pasi Ferrovial shiti 25% të interesit të saj në Heathrow të Londrës në MB Fondit të Investimeve Publike Saudite për 3 miliardë dollarë. Të dyja vijnë në një kohë kur financimi i borxhit është bërë më i shtrenjtë për shkak të rritjes së normave të interesit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

“Open House Tirana” organizohet më 8 dhjetor në Tiranë

Published

on

“Open House Tirana” është iniciuar nga Fondi i Arkitekturës në Shqipëri në bashkëpunim me Shoqatën e Arkitektëve të Shqipërisë (SHASH), dhe me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës.

Kjo ngjarje do të organizohet më datën 8 dhjetor nga ora 16:00, në Villa Ekrem Bardha, Rruga Papa Gjon Pali II, Tiranë.

Kjo nismë synon të vlerësojë diversitetin arkitektonik dhe trashëgiminë kulturore të qytetit të Tiranës, duke hapur dyert e një numri të gjerë institucionesh, banesash, monumentesh kulturore dhe strukturash./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Disa shtete premtojnë të mbyllin termocentralet me qymyr

Published

on

Disa vende u zotuan në COP28 në Dubai, për të hequr gradualisht impiantet e qymyrit të cilat identifikohen se kontribuojnë kaq shumë në ngrohjen globale. Shtetet e Bashkuara gjithashtu u angazhuan në fundjavë ndaj idesë për të hequr gradualisht termocentralet e qymyrit, duke u bashkuar me 56 vende të tjera në shuarjen e zakonit të qymyrit që është një faktor i madh në ngrohjen globale.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së, John Kerry, njoftoi se Amerika po i bashkohej Aleancës Fuqizimi të së kaluarës së Qymyrit, që do të thotë se Administrata e Biden angazhohet të mos ndërtojë impiante të reja qymyri dhe të heqë gradualisht termocentralet ekzistuese. Asnjë datë nuk u dha se kur do të duhej të dilnin termocentralet ekzistuese, por veprimet e tjera rregullatore të Bidenit dhe angazhimet ndërkombëtare tashmë në punë kishin nënkuptuar mungesën e qymyrit deri në vitin 2035. “Ne do të punojmë për të përshpejtuar largimin e pandërprerë të qymyrit në të gjithë botën, duke ndërtuar ekonomi më të forta dhe komunitete më elastike,” tha Kerry në një deklaratë, duke shtuar se, “Hapi i parë është të ndalojmë së përkeqësuari problemin: ndaloni ndërtimin e ri të pandërprerë. termocentralet e qymyrit.’

Aleanca Powering Past Coal filloi gjashtë vjet më parë dhe kishte 50 vende anëtare deri të shtunën kur Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë të tjerë u bashkuan, tha zëdhënësja e aleancës Anna Drazkiewicz. Të tjerë që bashkohen të shtunën përfshijnë Republikën Çeke dhe Republikën Domenikane. “Tranzicioni i energjisë nuk është një detyrë e lehtë dhe si e tillë kërkon bashkëpunim dhe mbështetje të fortë”, tha ministrja Artane Rizvanolli. “Bashkimi në Aleancën Powering Past Coal rithekson përkushtimin e qartë të Kosovës dhe përpjekjet e vazhdueshme drejt një sektori të energjisë shoqërore të drejtë dhe të pastër.”/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending