Connect with us

Trashëgimia

Kalaja e Lipës dhe gurëthyesi – problem i pazgjidhur tash e shtatë vjet

Published

on

Gurëthyesi te Kalaja e Lipës, afër Pejës, ka detyruar Institutin Arkeologjik të Kosovës të dalë sërish në terren e bashkë me të edhe Inspektorati i Trashëgimisë Kulturore. Kompania ka thyer perimetrin prej 100 metrash, që ishte caktuar para gati tre vjetësh. Por përderisa pronarët e gurthyesit janë ndërruar disa herë, problemi mbetet i njëjtë: rrezikimi i monumentit që daton qysh nga shekujt IV-VI të erës sonë.

Historia e ekskavatorëve, buldozerëve e dinamitit për të nxjerrë gurë afër gërmadhave të Kalasë zë fill në shtator të vitit 2013.

Janë bërë shtatë vjet prej se shteti dhe Kalaja e Lipës sfidohen nga kompanitë gurëthyese. Përderisa pronarët e kompanisë që synon të nxjerrë zhavorr në fshatin afër Pejës janë ndërruar disa herë, problemi mbetet i njëjtë: rrezikimi i monumentit që daton qysh nga shekujt IV-VI të erës sonë.

Historia e ekskavatorëve, buldozerëve e dinamitit për të nxjerrë gurë afër gërmadhave të kalasë zë fill qysh më 2013, kur kompania e një ish-komandanti të UÇK-së nisi eksploatimin në atë zonë. Rasti i fundit është ai i javës së shkuar, kur banorët kishin lajmëruar institucionet se në atë pjesë është duke u punuar.

Instituti Arkeologjik i Kosovës është detyruar që të dalë prapë në terren. Bashkë me të edhe Inspektorati i Trashëgimisë Kulturore. Ky i fundit ka qenë në fshatin malor edhe të hënën, katër ditë pasi kishte ndalur punën. Të hënën, disa banorë të fshatit kanë shkuar te zona ku synohet të bëhet eksploatimi. Banorët e fshatit Lipë kanë qenë të zëshëm vazhdimisht dhe kanë lajmëruar institucionet sa herë ua ka marrë mendja se monumenti është duke u rrezikuar.

I pranishëm ka qenë edhe drejtori i Inspektoratit të Trashëgimisë Kulturore, Imer Hakaj, i cili është zgjedhur në këtë pozitë dy muaj më parë. Ai ka thënë se pesë apo gjashtë qytetarë në mënyrë shumë të qetë kanë kërkuar nga pronarët e gurëthyesit që të mos punohet e të ruhen mbetjet e Kalasë.

“E ne i kemi përsëritur rekomandimet tona detyruese që të mos punohet pa leje të institucioneve të trashëgimisë kulturore”, ka thënë ai.

Paraprakisht më 30 prill Inspektorati ka nxjerrë një rekomandim detyrues për kompaninë që kishte nisur të punonte.

“Të mos ndërmerrni asnjë veprimtari në hapësirën e mbrojtur pa miratim, sipas Ligjit për trashëgimi kulturore, ku nuk lejohet ndërhyrja pa pëlqim paraprak të IAK-ut, institucion kompetent”, shkruhet në rekomandim. Aty shkruhet se duhet të zbatohet pëlqimi për realizimin e veprimtarisë i lëshuar nga Instituti Arkeologjik i Kosovës në gusht të vitit 2017.

Enver Rexha, drejtor i Institutit Arkeologjik të Kosovës, ka treguar se asokohe kishin dalë në terren dhe kishin përcaktuar perimetrin e mbrojtur në kuadër të Kalasë.

“Ne i kemi vendosur kufijtë me koordinata 100 metra larg mbetjeve të Kalasë. Kompania e ka zgjeruar rrugën kaluese. Pa leje, është thyer 100-metërshi. Ata kanë thënë se nuk e kanë ditur që është e ndaluar, por e kanë zgjeruar nga dy metra në katër metra”, ka thënë Rexha. Ka treguar se i kishte rekomanduar Inspektoratit që të ndërpritej puna. Ai ka thënë se ishin njoftuar nga Qendra Rajonale e Trashëgimisë Kulturore në Pejë, pasi kjo e fundit ishte njoftuar nga qytetarët.

“Kompania e ka bërë të qartë se nuk do të prekë në zonën e Kalasë”, ka thënë Rexha. Sipas tij, gjendja është nën monitorim dhe nuk do të lejohet që të cenohet perimetri i monumentit. Ka thënë se IAK-ja vazhdimisht ka qenë e gatshme të dalë në terren sa herë që është lajmëruar se ka zhvillime në atë zonë. Sipas shkresës së Inspektoratit, bëhet fjalë për kompaninë “Idila sh.p.k”. Gazeta ka provuar që të kontaktojë me pronarët në bazë të të dhënave që jep Agjencia e Regjistrimit të Bizneseve të Kosovës. Personi që është lajmëruar ka thënë se e ka shitur kompaninë para rreth një viti dhe tash ajo ka pronarë të rinj./Koha.net

Trashëgimia

“Këndi i kurajos” me punime nga duart e viktimave të dhunës gjatë luftës së Kosovës

Published

on

Në Komunën e Skenderajt, të martën është përuruar “Këndi i kurajos”. Kënd, i cili përmban punime të punuara nga viktimat e dhunës gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Në njoftimin thuhet se, këto punime do të dhurohen për mysafirë të veçantë të kryetarit të komunës.

Në këtë ceremoni kanë marrë pjesë pjesë kryetari Fadil Nura, kryesuesja e Kuvendit, Adelina Spahiu, drejtoresha e Qendrës për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, Kadire Tahiraj, drejtoreshat e Ekzekutivit, zyrtare të Komunës dhe aktiviste.

Këtë nismë e ka ndërmarrë Qendra për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, e cila merret me identifikimin e viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës, thuhet në njoftim./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trashëgimia

Restaurohet shtëpia tradicionale ‘Ryshyt Këpuska’ në Gjakovë

Published

on

Ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku ka publikuar disa pamja pas restaurimit e shtëpisë tradicionale ‘Ryshyt Këpuska’ në Gjakovë.

“Jemi krenarë për punën që po bëhet nga profesionistët, për restaurimet e aseteve të trashëgimisë kulturore.”, tha ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku, teksa shtoi se kështu duhet ta ruajmë kujtesën historike të vendit dhe e formësojmë të ardhmen.

Continue Reading

Trashëgimia

Arkeologët nisin punën për zbulimin e plotë të amfiteatrit në Durrës

Published

on

Zbatimi i projektit që synon të nxjerr në pah të gjithë amfiteatrin e Durrësit filloi dy vjet pas bërjes publike të planeve me sondazhet arkeologjike në shpatin e kodrës ku monumenti mbështetet.

Në amfiteatrin e Durrësit kanë filluar të martën sondazhet, që synojnë zbulimin e elementeve të arenës ende të mbuluar, si dhe lidhjen me kodrën ku është mbështetur një pjesë e monumentit.

Drejtori i Qendrës Muzeore Durrës, Alban Ramohito tha për BIRN se sondazhet po realizohen nga firma “Altea & Geostudio 2000”. Leja e ministrisë së Kulturës ka mundësuar punimet e firmës së licensuar për ndërhyrje të këtij lloji – tha për BIRN Ramohito.

Specialistë dhe arkeologë po ndjekin nga afër punën që po kryhet në pjesën qendrore të amfiteatrit.

Ky është hapi i parë për zbatimin e projektit afatgjatë për hapjen e plotë të amfiteatrit të ndërtuar në shek II pas Krishtit. Projekti për hapjen e plotë të amfiteatrit si dhe për rehabilitimin e plotë e zonës qendrore të Durrësit u bë i njohur dy vjet më parë.

Bashkia e Durrësit, ministria e Kulturës dhe Fondacioni shqiptaro-amerikan për zhvillim AADF po bashkëpunojnë për zbulimin e plotë të monumentit më të madh që është gjetur deri tani në vendin tonë.

Amfiteatri i Durrësit u zbulua në vitin 1966 nga arkeologu i njohur Vangjel Toçi. Gjatë ekspeditave verore 1966-1970 u zbulua rreth 2/3 e monumentit, që ishte ndërtuar në periudhën e perandorit Trajan. Për hapjen e shkallareve dhe galerive autoritetet e kohës urdhëruan në pak javë prishjen e 33 shtëpive dhe transferimin e 50 familjeve, të cilat, pa e ditur, kishin banuar mbi një vepër monumentale 1900-vjeçare.

Megjithë kërkimet arkeologjike në hapësirën e amfiteatrit, në më shumë se 50 vjet nuk ka patur asnjë ndërhyrje me synim zbulimin e elementeve të tjerë të rëndësishëm. Projekti që pritet të zbatohet ka nisur me shpronësimet dhe kompensimet e familjeve që banojnë në pjesën veri-lindore të amfiteatrit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending