Connect with us

Trashëgimia

Protesta e qytetarëve për mbrojtjen e Kalasë së Lipës, në vendngjarje dalin zëvendësministrat

Published

on

Banorët e fshatit Lipë të Komunës së Pejës kanë protestuar të premten pasi një gurëthyese po zhvillon punime në afërsi të Kalasë së Lipës.

Në protestën e ndaluar më pastaj nga policia për shkak të masave ndaj koronavirusit, ata pretendojnë se kompania Idila po kryen punime pa leje në afërsi të Kalasë së Lipës, e cila u zbulua në vitin 2004 dhe në vitin 2012 u fut në listën e Monumenteve të Mbrojtura me Ligj dhe mendohet se është më e madhja në Dukagjin.

Edhe kompania Idila nuk qëndroi duarkryq, ajo bllokoi rrugën e cila është në pronësi të saj mirëpo shfrytëzohet edhe nga banorët. Për këtë Policia e Kosovës e arrestoi një person nga kompania. Rruga më pas u hap pas një kërkese të PK-së.

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Avni Zogiani, i cili erdhi në vendngjarje së bashku me zëvendësministrin e Kulturës Yll Rugova, pohoi se kjo kompani nuk ka leje për të punuar në afërsi të Kalasë.

“Nuk ka leje, por, ka një pëlqim mjedisor që e ka marrë më herët. Nuk ka leje dhe nuk mund të funksionojë pa leje” tha për KlanKosova Avni Zogiani.

Kurse nga kompania Idila thonë se me pëlqimin për hulumtime që e kanë mund të operojnë me atë pëlqim deri në dy vjet. Poashtu ai thotë se Idila që nga 5 Maji ka leje për të operuar si gurëthyese të cilën ia ka lëshuar Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale.

“Ne jemi duke bërë punime më tepër se 100 metra në radius të Kalasë, asaj pike ku ata pretendojnë se ka gërmadha të kalasë” ka thënë një përfaqësues i firmës.

Banorët kanë paraljmëruar protesta të tjera në rast të rrezikimit të Kalasë nga ana e operatorit.

Trashëgimia

“Këndi i kurajos” me punime nga duart e viktimave të dhunës gjatë luftës së Kosovës

Published

on

Në Komunën e Skenderajt, të martën është përuruar “Këndi i kurajos”. Kënd, i cili përmban punime të punuara nga viktimat e dhunës gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Në njoftimin thuhet se, këto punime do të dhurohen për mysafirë të veçantë të kryetarit të komunës.

Në këtë ceremoni kanë marrë pjesë pjesë kryetari Fadil Nura, kryesuesja e Kuvendit, Adelina Spahiu, drejtoresha e Qendrës për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, Kadire Tahiraj, drejtoreshat e Ekzekutivit, zyrtare të Komunës dhe aktiviste.

Këtë nismë e ka ndërmarrë Qendra për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, e cila merret me identifikimin e viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës, thuhet në njoftim./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trashëgimia

Restaurohet shtëpia tradicionale ‘Ryshyt Këpuska’ në Gjakovë

Published

on

Ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku ka publikuar disa pamja pas restaurimit e shtëpisë tradicionale ‘Ryshyt Këpuska’ në Gjakovë.

“Jemi krenarë për punën që po bëhet nga profesionistët, për restaurimet e aseteve të trashëgimisë kulturore.”, tha ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku, teksa shtoi se kështu duhet ta ruajmë kujtesën historike të vendit dhe e formësojmë të ardhmen.

Continue Reading

Trashëgimia

Arkeologët nisin punën për zbulimin e plotë të amfiteatrit në Durrës

Published

on

Zbatimi i projektit që synon të nxjerr në pah të gjithë amfiteatrin e Durrësit filloi dy vjet pas bërjes publike të planeve me sondazhet arkeologjike në shpatin e kodrës ku monumenti mbështetet.

Në amfiteatrin e Durrësit kanë filluar të martën sondazhet, që synojnë zbulimin e elementeve të arenës ende të mbuluar, si dhe lidhjen me kodrën ku është mbështetur një pjesë e monumentit.

Drejtori i Qendrës Muzeore Durrës, Alban Ramohito tha për BIRN se sondazhet po realizohen nga firma “Altea & Geostudio 2000”. Leja e ministrisë së Kulturës ka mundësuar punimet e firmës së licensuar për ndërhyrje të këtij lloji – tha për BIRN Ramohito.

Specialistë dhe arkeologë po ndjekin nga afër punën që po kryhet në pjesën qendrore të amfiteatrit.

Ky është hapi i parë për zbatimin e projektit afatgjatë për hapjen e plotë të amfiteatrit të ndërtuar në shek II pas Krishtit. Projekti për hapjen e plotë të amfiteatrit si dhe për rehabilitimin e plotë e zonës qendrore të Durrësit u bë i njohur dy vjet më parë.

Bashkia e Durrësit, ministria e Kulturës dhe Fondacioni shqiptaro-amerikan për zhvillim AADF po bashkëpunojnë për zbulimin e plotë të monumentit më të madh që është gjetur deri tani në vendin tonë.

Amfiteatri i Durrësit u zbulua në vitin 1966 nga arkeologu i njohur Vangjel Toçi. Gjatë ekspeditave verore 1966-1970 u zbulua rreth 2/3 e monumentit, që ishte ndërtuar në periudhën e perandorit Trajan. Për hapjen e shkallareve dhe galerive autoritetet e kohës urdhëruan në pak javë prishjen e 33 shtëpive dhe transferimin e 50 familjeve, të cilat, pa e ditur, kishin banuar mbi një vepër monumentale 1900-vjeçare.

Megjithë kërkimet arkeologjike në hapësirën e amfiteatrit, në më shumë se 50 vjet nuk ka patur asnjë ndërhyrje me synim zbulimin e elementeve të tjerë të rëndësishëm. Projekti që pritet të zbatohet ka nisur me shpronësimet dhe kompensimet e familjeve që banojnë në pjesën veri-lindore të amfiteatrit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending