Connect with us

Aktuale

Inspektorati në Lipjan ndalon punimet pa leje në një biznes

Published

on

Inspektorati i Komunës së Lipjanit gjatë së shtunës ka nisur një aksion për parandalimin e ndërtimeve pa leje brenda qytetit. Ndërkohë, inspektorati ka hasur në një biznes i cili po e dëmtonte hapësirën publike, parkingjet dhe trotuaret pranë objektit të komunës në rrugën “Isa Olluri”.

Po ashtu ky biznes pa ndonjë leje nga komuna po tentonte të ndryshonte edhe pamjen e jashtme të biznesit dhe prishjen e mureve të objekti pa ndonjë leje paraprake, derisa në pjesën e epërme të objektit jetojnë rreth 50 familje në banesa kolektive.

Sipas Inspektoratit të komunës aksioni është duke vazhduar edhe në pjesë të tjera të qytetit për ta monitoruar situatën pasi që shpeshherë ndërtime të tilla po ndodhin gjatë ditëve të vikendit.

Imer Rrustemi, drejtor i inspektoratit në komunën e Lipjanit ka thënë se mëngjesi i së shtunës ka rezultuar me parandalimin e dëmtimit të pronës publike në rrugën “Isa Olluri”.

Sipas tij, pronarët e bizneseve në raste të tilla nuk kanë të drejtë të bëjnë asnjë prishje të mureve për shkak të rrezikut të familjeve në banesa kolektive.

“Këtu është një objekt kolektiv, kurse në pjesën e lokaleve pronarët nuk kanë të drejtë të bëjnë ndryshime dhe prishje të mureve apo bazës së betonit. Ne e kemi parandaluar një veprim të tillë dhe e kemi njoftuar edhe Policinë e Kosovës sepse po ashtu ky biznes ka dëmtuar edhe pronën publike, parkingjet dhe trotuaret”, ka thënë Rrustemi.

Sipas tij, për këtë vepër të jashtëligjshme, gjobat do të jenë shumë të larta për pronarin dhe biznesin i cili pa ndonjë leje nga komuna ka dëmtuar pronën publike dhe ka rrezikuar dhjetëra familje që jetojnë në banesa kolektive.

Rrustemi ka njoftuar se dëmtimi i shenjave zyrtare pas ndërprerjes së punimeve është vepër penale dhe sanksionohet me ligjet e Republikës së Kosovës.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Skanska shet aksionet për 115 milionë dollarë

Published

on

Gjigandi suedez i ndërtimit Skanska ka shitur aksionet e tij të pronësisë në Terminalin B të Aeroportit LaGuardia në Nju Jork për 115 milionë dollarë.

Skanska drejtoi projektimin dhe ndërtimin e ndërtesës së terminalit si pjesë e një partneriteti publik-privat (PPP) me Autoritetin Portual të Nju Jorkut dhe Nju Xhersit për të rizhvilluar aeroportin, i përfunduar në 2022.

Ishte gjithashtu projekti i parë i aeroportit në botë që mori certifikatën LEED v4 Gold për projektimin dhe ndërtimin e ndërtesave.

Partnerët e LaGuardia Gateway fillimisht ranë dakord të marrin përsipër operacionet e Ndërtesës së Terminalit Qendror në aeroport, e hapur në vitin 1964, dhe të projektojnë, ndërtojnë, financojnë, operojnë dhe mirëmbajnë një terminal zëvendësues me qira deri në vitin 2050.

Projekti u financua duke përdorur kapitalin e vet, borxhin, tarifat e objekteve të pasagjerëve, shitjet me pakicë dhe të ardhurat e linjave ajrore.

Tani Skanska ka shitur të gjithë aksionin e saj 32% në LaGuardia Gateway Partners partnerëve të tjerë ekzistues, MI LaGuardia CTB dhe Vantage Airport Group (Nju Jork).

Kjo është shitja e dytë e një aksioni në një aeroport ndërkombëtar të profilit të lartë në pak më shumë se një javë, pasi Ferrovial shiti 25% të interesit të saj në Heathrow të Londrës në MB Fondit të Investimeve Publike Saudite për 3 miliardë dollarë. Të dyja vijnë në një kohë kur financimi i borxhit është bërë më i shtrenjtë për shkak të rritjes së normave të interesit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

“Open House Tirana” organizohet më 8 dhjetor në Tiranë

Published

on

“Open House Tirana” është iniciuar nga Fondi i Arkitekturës në Shqipëri në bashkëpunim me Shoqatën e Arkitektëve të Shqipërisë (SHASH), dhe me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës.

Kjo ngjarje do të organizohet më datën 8 dhjetor nga ora 16:00, në Villa Ekrem Bardha, Rruga Papa Gjon Pali II, Tiranë.

Kjo nismë synon të vlerësojë diversitetin arkitektonik dhe trashëgiminë kulturore të qytetit të Tiranës, duke hapur dyert e një numri të gjerë institucionesh, banesash, monumentesh kulturore dhe strukturash./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Disa shtete premtojnë të mbyllin termocentralet me qymyr

Published

on

Disa vende u zotuan në COP28 në Dubai, për të hequr gradualisht impiantet e qymyrit të cilat identifikohen se kontribuojnë kaq shumë në ngrohjen globale. Shtetet e Bashkuara gjithashtu u angazhuan në fundjavë ndaj idesë për të hequr gradualisht termocentralet e qymyrit, duke u bashkuar me 56 vende të tjera në shuarjen e zakonit të qymyrit që është një faktor i madh në ngrohjen globale.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së, John Kerry, njoftoi se Amerika po i bashkohej Aleancës Fuqizimi të së kaluarës së Qymyrit, që do të thotë se Administrata e Biden angazhohet të mos ndërtojë impiante të reja qymyri dhe të heqë gradualisht termocentralet ekzistuese. Asnjë datë nuk u dha se kur do të duhej të dilnin termocentralet ekzistuese, por veprimet e tjera rregullatore të Bidenit dhe angazhimet ndërkombëtare tashmë në punë kishin nënkuptuar mungesën e qymyrit deri në vitin 2035. “Ne do të punojmë për të përshpejtuar largimin e pandërprerë të qymyrit në të gjithë botën, duke ndërtuar ekonomi më të forta dhe komunitete më elastike,” tha Kerry në një deklaratë, duke shtuar se, “Hapi i parë është të ndalojmë së përkeqësuari problemin: ndaloni ndërtimin e ri të pandërprerë. termocentralet e qymyrit.’

Aleanca Powering Past Coal filloi gjashtë vjet më parë dhe kishte 50 vende anëtare deri të shtunën kur Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë të tjerë u bashkuan, tha zëdhënësja e aleancës Anna Drazkiewicz. Të tjerë që bashkohen të shtunën përfshijnë Republikën Çeke dhe Republikën Domenikane. “Tranzicioni i energjisë nuk është një detyrë e lehtë dhe si e tillë kërkon bashkëpunim dhe mbështetje të fortë”, tha ministrja Artane Rizvanolli. “Bashkimi në Aleancën Powering Past Coal rithekson përkushtimin e qartë të Kosovës dhe përpjekjet e vazhdueshme drejt një sektori të energjisë shoqërore të drejtë dhe të pastër.”/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending