Connect with us

Aktuale

Ndikimi i temperaturave të ulëta dhe borës në beton

Published

on

Temperatura e ulët dhe bora për disa punë nuk na përshtaten. Por, si ndikojnë këto në beton? Edhe pse ekzistojnë këto kushte atmosferike puna në ndërtim mund të vazhdojë, por duhet të bëhet me shumë zell. Kjo pasi këto temperatura dhe bora kanë ndikim në beton. Moti i ftohtë dhe bora mund të ketë një efekt të dëmshëm në beton për disa arsye.

Betoni transformohen nga gjysmë i ngurtë në një material të ngurtë për shkak të një reagimi kimik të quajtur hidratim. Kur uji është përzier me çimento pluhur, reagimi kimik shkakton një proces kristalizimi. Shpejtësia e këtij reagimi varet nga temperatura e betonit. Kur jashtë është nxehtë, reagimi është i shpejt, por  është ftohtë, reagimi kimik ngadalësohet. Kristalet zakonisht rriten pas disa muajsh që është bërë betoni dhe më shumë të rriten kristalet betoni bëhet edhe më i fortë. Nëse temperatura bien në – 0 gradë celsius në fillim kur është vënë betoni, ndalet rritja e kristaleve. nën 14 gradë në fillim të jetës së betonit të ri, kristalet ndalen në rritje. Rritja e kristaleve mund të fillojë përsëri sapo të fillojë ngritja e temperaturave.

Betoni duhet të formojë sa më shumë kristale të brendshme për t’i rezistuar presioneve të shkaktuara nga uji që mund të ngrijë brenda betonit. Në mënyrë që hedhja e betonit në mot të ftohtë të bëhet me sukses paraprakisht duhet të merren disa masa.

  • Asnjëherë mos derdhni beton në tokë të ngrirë, borë apo akull. Kjo pasi shkrirja e tokës më vonë mund të krijojë çarje në beton.
  • Gjithmonë mbuloni sipërfaqen e gërmuar të freskët me mbulojë të izoluara për të ruajtur ngrohtësinë natyrore të nëntokës. Atë mund të heqin kur të vendosni të hedhin betonin.
  • Sigurohuni që ndërtuesi juaj të përdorë beton të duhur, të cilësisë së lartë. Kimikatet e shtuara në beton të përzier krijojnë miliona flluska ajrore mikroskopike brenda betonit. Këto veprojnë si amortizues miniaturë nëse uji duhet të ngrijë me matricën e betonit.
  • Kur betoni derdhet, nuk është e pazakontë të shohësh ‘rruaza’ të formës së ujit në sipërfaqe pas disa minutash. Kjo quhet ujë i rrjedhshëm. Nëse një punonjës i pakualifikuar e zhvarros këtë ujë në sipërfaqen e një pllake betoni, shtresa e sipërme e betonit mund të dobësohet rëndë. Në këto raste gjatë dimrit ndërtuesit i lejohet që me një mbulojë të mbulojë betonin në mënyrë që të mbrohet nga dëmtimet.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Skanska shet aksionet për 115 milionë dollarë

Published

on

Gjigandi suedez i ndërtimit Skanska ka shitur aksionet e tij të pronësisë në Terminalin B të Aeroportit LaGuardia në Nju Jork për 115 milionë dollarë.

Skanska drejtoi projektimin dhe ndërtimin e ndërtesës së terminalit si pjesë e një partneriteti publik-privat (PPP) me Autoritetin Portual të Nju Jorkut dhe Nju Xhersit për të rizhvilluar aeroportin, i përfunduar në 2022.

Ishte gjithashtu projekti i parë i aeroportit në botë që mori certifikatën LEED v4 Gold për projektimin dhe ndërtimin e ndërtesave.

Partnerët e LaGuardia Gateway fillimisht ranë dakord të marrin përsipër operacionet e Ndërtesës së Terminalit Qendror në aeroport, e hapur në vitin 1964, dhe të projektojnë, ndërtojnë, financojnë, operojnë dhe mirëmbajnë një terminal zëvendësues me qira deri në vitin 2050.

Projekti u financua duke përdorur kapitalin e vet, borxhin, tarifat e objekteve të pasagjerëve, shitjet me pakicë dhe të ardhurat e linjave ajrore.

Tani Skanska ka shitur të gjithë aksionin e saj 32% në LaGuardia Gateway Partners partnerëve të tjerë ekzistues, MI LaGuardia CTB dhe Vantage Airport Group (Nju Jork).

Kjo është shitja e dytë e një aksioni në një aeroport ndërkombëtar të profilit të lartë në pak më shumë se një javë, pasi Ferrovial shiti 25% të interesit të saj në Heathrow të Londrës në MB Fondit të Investimeve Publike Saudite për 3 miliardë dollarë. Të dyja vijnë në një kohë kur financimi i borxhit është bërë më i shtrenjtë për shkak të rritjes së normave të interesit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

“Open House Tirana” organizohet më 8 dhjetor në Tiranë

Published

on

“Open House Tirana” është iniciuar nga Fondi i Arkitekturës në Shqipëri në bashkëpunim me Shoqatën e Arkitektëve të Shqipërisë (SHASH), dhe me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës.

Kjo ngjarje do të organizohet më datën 8 dhjetor nga ora 16:00, në Villa Ekrem Bardha, Rruga Papa Gjon Pali II, Tiranë.

Kjo nismë synon të vlerësojë diversitetin arkitektonik dhe trashëgiminë kulturore të qytetit të Tiranës, duke hapur dyert e një numri të gjerë institucionesh, banesash, monumentesh kulturore dhe strukturash./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Disa shtete premtojnë të mbyllin termocentralet me qymyr

Published

on

Disa vende u zotuan në COP28 në Dubai, për të hequr gradualisht impiantet e qymyrit të cilat identifikohen se kontribuojnë kaq shumë në ngrohjen globale. Shtetet e Bashkuara gjithashtu u angazhuan në fundjavë ndaj idesë për të hequr gradualisht termocentralet e qymyrit, duke u bashkuar me 56 vende të tjera në shuarjen e zakonit të qymyrit që është një faktor i madh në ngrohjen globale.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së, John Kerry, njoftoi se Amerika po i bashkohej Aleancës Fuqizimi të së kaluarës së Qymyrit, që do të thotë se Administrata e Biden angazhohet të mos ndërtojë impiante të reja qymyri dhe të heqë gradualisht termocentralet ekzistuese. Asnjë datë nuk u dha se kur do të duhej të dilnin termocentralet ekzistuese, por veprimet e tjera rregullatore të Bidenit dhe angazhimet ndërkombëtare tashmë në punë kishin nënkuptuar mungesën e qymyrit deri në vitin 2035. “Ne do të punojmë për të përshpejtuar largimin e pandërprerë të qymyrit në të gjithë botën, duke ndërtuar ekonomi më të forta dhe komunitete më elastike,” tha Kerry në një deklaratë, duke shtuar se, “Hapi i parë është të ndalojmë së përkeqësuari problemin: ndaloni ndërtimin e ri të pandërprerë. termocentralet e qymyrit.’

Aleanca Powering Past Coal filloi gjashtë vjet më parë dhe kishte 50 vende anëtare deri të shtunën kur Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë të tjerë u bashkuan, tha zëdhënësja e aleancës Anna Drazkiewicz. Të tjerë që bashkohen të shtunën përfshijnë Republikën Çeke dhe Republikën Domenikane. “Tranzicioni i energjisë nuk është një detyrë e lehtë dhe si e tillë kërkon bashkëpunim dhe mbështetje të fortë”, tha ministrja Artane Rizvanolli. “Bashkimi në Aleancën Powering Past Coal rithekson përkushtimin e qartë të Kosovës dhe përpjekjet e vazhdueshme drejt një sektori të energjisë shoqërore të drejtë dhe të pastër.”/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending