Gjashtë objektet që të shtyjnë të bësh “wow”

0

Revista “WONDER List”, ka bërë një rangim të 6 objekteve më të habitshme në gjithë botën. Struktura e tyre ariktetonike është unike dhe  të njëjtën kohë shumë e habitshme të jetë e mundur të jetë krijuar nga mendja njerëzore.

Bëhet fjalë për  gjashtë objekte ku bëjnë pjesë “Ragatta Hotel” në Indonesi, “Bujr Kahlifa” në Emiratet e Bashkuara Arabe,”Kulla Mbretërore e Mekës” në Arabinë Saudite, “Bota është një” në Mumbai, India, “Kulla e Shangait” në Kinë, dhe “Kullat e Rusisë”, në Moskë të Rusisë.

Këtu janë disa ndërtime bashkëkohore, më madhështore dhe kryevepër e të cilave përshkruajnë aftësitë dhe mjeshtërinë e projektuesve të tyre, si dhe fazën kulmore të mendjes njerëzore. Madhështia e tyre jo vetëm që i mrekullon shikuesit, por edhe t’i lëvdojë ata.

Më poshtë kemi paraqitur këto gjashtë objekte, hidhni një sy:

1.Ragatta Hotel, Indonesi

Hoteli Impressiv Xhakarta, është projektuar nga Atelier Enam. Bazuar në temën detare, ku pjesa qendrore është një hotel me formë aerodinamike, i detyruar të jetë një nga karakteristikat më të mrekullueshme të peizazhit me pamje nga deti Java.

2. “Bujr Kahlifa”, Emiratet e Bashkuara Arabe

Burj Khalifa është një rrokaqiell në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe. Burj Khalifa është projektuar për të qenë në qendër të një zhvillimi në shkallë të gjerë me përdorim të përzier që do të përfshinte 30,000 shtëpi, nëntë hotele, 3 hektarë park, të paktën 19 kulla rezidenciale, blerjet-shoppingu dhe liqeni Burj Khalifa i bërë nga 12 hektarë.

3. “Kulla Mbretërore e Mekës“, Arabinë Saudite

Meka Royal Hotel Clock Tower, është një kompleks ndërtimi në Mekë, Arabia Saudite. Këto kulla janë pjesë e projektit King Abdulaziz Endowment që përpiqet të modernizojë qytetin e shenjtë duke ushqyer pelegrinët. Kompleksi mban disa rekorde botërore, si hoteli më i lartë në botë, kulla më e lartë e orës në botë, fytyra më e madhe e orës në botë dhe ndërtesa me sipërfaqen më të madhe të dyshekut në botë. Kulla e hotelit në kompleks u bë ndërtesa e dytë më e lartë në botë në vitin 2012, e cila u tejkalua vetëm nga Burj Khalifa e Dubait. Kompleksi i ndërtesës është  disa metra larg nga xhamia më e madhe në botë dhe vendi më i shenjtë i Islamit, Masjid al Haram. Kompleksi do të jetë në gjendje të strehojë 100,000 njerëz dhe të kalojë mbi 2,171 metra.


4. “Bota është një“,India

“Bota Një” është një rrokaqiell rezidencial në ndërtim e sipër në Mumbai India, që do të përfundojë në vitin 2018. Pasi të përfundojë, ajo do të jetë rrokaqiellja më e lartë në botë. Projekti do të kushtojë 399 milionë dollarë për të ndërtuar dhe do të përfshijë mbi 1,450 metra që kanë 117 kate, 18 ashensorë, 300 apartamente. Një nga ndërtuesit më të mirë të Indisë, “Lodha Grup”, ka marrë përgjgjësinë për ndërtimin e këtij projekti.

 

5.”Kulla e Shangait”, Kinë

Kulla e Shangait është një rrokaqiell super i lartë në rrethin e Pudong të Shangait, Kinë. Kulla do të jetë 128 kate dhe do të ketë hapësirë prej 2073 kate. Që nga viti 2015, Kulla e Shangait është ndërtesa më e lartë në Kinë dhe ndërtesa e dytë më e lartë në botë nga lartësia në krye të arkitekturës, e tejkaluar nga Burj Khalifa. Kjo është struktura e tretë më e lartë në botë (pas Tokyt Skytree, 634 m). Projekti kushtonte 2.2 miliardë dollarë dhe ishte projektuar nga arkitekti amerikanë Artthur Gensler .

6. “Kullat e Rusisë“, Moskë

Kulla e Rusisë e vendosur në Moskë, është një rrokaqiell i planifikuar për Qendrën Tregtare Ndërkombëtare në Moskë, të  Rusisë. Ndërtimi filloi në shtator 2007 dhe pritej të përfundonte rreth vitit 2016. Kulla do të përmbajë 118 kate, 101 ashensorë, dhe parkim nëntokë ku gjendet një hapsirë për rreth 3.680 makina.

Kapaciteti i ndërtesave është 30,000, baza e ndërtesës kryesisht lokalet dhe tregtia. Kapaciteti maksimal i njerëzve nëpër ndërtesa ishte parashikuar të jetë rreth 30,000. Filloi, por përfundimisht u anulua për shkak të krizës së kreditit të vitit 2008.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here