Connect with us

Arkitekturë

Ëndrrat bëhen realitet! Postieri që kaloi 33 vjet duke mbledhur gur

Published

on

Postieri francez Ferdinand Cheval kaloi 33 vjet duke mbledhur gur gjatë dërgimit të postës. Jo çdo gur, mendoni, një lloj i veçantë ranor i ngurtësuar dhe i formuar nga koha dhe uji në forma të mrekullueshme. Me këto gurë ai ndërtoi  kështjellën “Le Palais Idéal”, në Hauterives. Ndërtesa konsiderohet një shembull kryesor i artit naiv, dhe në vitin 1969 u caktua një pikë referimi kulturore.

Cheval filloi ndërtimin në prill të viti 1879 kur ai ishte 43 vjeç. Ai tregoi që ishte ëndrra e tijë që të ndërtonte një pallat, një kështjellë ose shpellë, por nuk mund ta shprehte mire se çfarë ishte saktësisht.

“Unë po ecja shumë shpejt kur këmba ime kapi diçka që më bëri të pengohem disa metra larg, doja të dija shkakun. Në ëndërr kisha ndërtuar një pallat, një kështjellë ose shpella, nuk mund ta shpreh mirë. Unë nuk i thashë askujt për këtë nga frika se mos më tallin dhe vetë u ndjeva. Pastaj pesëmbëdhjetë vjet më vonë, kur pothuajse e kisha harruar ëndrrën time, kur nuk e kisha menduar fare, këmba ma kujtoi atë. Këmba ime u përplas në një gur që për pak më bëri të bie. Doja të dija se çfarë ishte … Ishte një gur me një formë aq të çuditshme sa e futa në xhep për ta admiruar atë. Të nesërmen, u ktheva në të njëjtin vend, ku gjeta më shumë gurë, edhe më të bukur.” kishte thënë Cheval

Guri që ai përdori ishte një gur ranor i formuar nga uji dhe i ngurtësuar nga fuqia e kohës. Bëhet i fortë si guralecë. Ai përfaqëson një skulpturë aq të çuditshme saqë është e pamundur për njeriun të imitojë.

“Menëse Natyra është e gatshme të bëjë skulpturën, unë do të bëj muraturën dhe arkitekturën.” kishte thënë Cheavel

Për tridhjetë e tre vitet e ardhshme, Cheval mori gurë gjatë postës së tij të përditshme dhe i çoi në shtëpi për të ndërtuar idenë e Kështjellës. Ai kaloi njëzet vitet e para duke ndërtuar muret e jashtme. Në fillim, ai mbante gurët në xhepat e tij, pastaj kaloi në një shportë. Përfundimisht, ai përdori një karrocë dore. Ai shpesh punonte natën, nën dritën e një llambë vaji.

Materialet e kështjellës kryesisht përbëhen nga gurë (të larë nga lumi), guralecë, tufa porozë dhe fosile të formave dhe madhësive të ndryshme. Kur një vizitor vjen për herë të parë në pallat, fytyra e parë që ata shohin është fasada jugore. Kjo është afërsisht 26 metra e gjatë dhe deri në 10 metra e lartë. Dekorimi i ngjanë aspekteve të Pavijonit të Brighton dhe Sagrada Família të Gaudit.

Tre gurë gjigantë, secili me fytyra të ngjashme me kukullat, që qëndrojnë rreth 10.5 të larta, shërbejnë jo vetëm si dekorim, por si një sistem mbështetës për kështjellën, me një shkallë spirale elegante të veshur me mjellma të bëra prej çimentoje që çojnë drejt saj. Gurët e gjatë u quajtën Vercingétorix, Arkimedi dhe Cezari. Cheval i gdhendi me dorë emrat në secilën figurë individuale.

Faqja veriore shfaq një rrugë të gjatë të mbushur me hapje të mëdha për të siguruar dritë të bollshme që çon në zemrën e vetë pallatit. Kjo fasadë është shumë e ngjashme me pyjet me mure të veshura me myshqe dhe alga masive deti. Tavani, modele rrotulluese me guralecë dhe predha që përshkruajnë llambadarët. Muret e sipërme janë të veshura me breza horizontale me kafshë të gdhendura në to në një stil të ngjashëm me Egjiptianët. Kafshët e tjera në fasadën veriore përfshijnë dy struc (me sa duket nëna dhe babai) dhe një zogth struci, një deve e gjatë 1.2 m, flamingo, oktapi, luanë, dragonj dhe një ari polar.

 

Fasada lindore mori më shumë kohë për t’u ndërtuar, rreth 20 vjet. Kjo anë përfshinë “Tempullin e Natyrës”, një strukturë e stilit egjiptian të ngjashëm me tempullin e mbështetur nga kolona të mëdha dhe të trasha ranor. Ai përfshinë dy ujëvara të quajtura “Burimi i Jetës dhe Burimi i Urtësisë.”

Palais është një përzierje e stileve të ndryshme me frymëzime nga Krishtërimi në Hinduizëm. Cheval i lidhi gurët së bashku me gëlqere, llaç dhe çimento. /Media Ndërtimi/

Arkitekturë

Shtëpitë – Kontejnerë, zgjidhje ekonomike në këto kohë krizash

Published

on

Shumë prej jush jeni mësuar që këta kontejnerë të i shihni në anije transportuese.

Megjithatë roli i tyre nuk është më vetëm të mbushen me mallra dhe të transportohen nga një vend në tjetrin.

Kjo pasi në shumë vende të botës, këto kontejnerë po shfrytëzohen për banim.

E përpos që po del të jetë më ekonomike, shtëpitë e ndërtuara nga kontejnerët po marrin një pamje shumë të bukur.

Një nga kompanitë e specializuara për ndërtimin e shtëpive – kontejnerë është edhe Ecohaus e cila operon në Amerikën Latine, më saktë në Argjentinë.

Kjo kompani e cila operon me moton “mund të jetojmë dhe punojmë më mirë në shtëpi të vogla” ndërton dizajne të ndryshme të shtëpive me madhësi nga 15 deri në 60 metra katror.

Kriza ekonomike që ka goditur globin, mund t’i japë mundësi këtyre shtëpive, pasi kanë disa avantazhe ndaj shtëpive klasike.

E para ka të bëjë me çmimin, pasi një e tillë mund të kushtojë rreth 10 mijë dollarë.

Kohëzgjatja e ndërtimit të një shtëpie të tillë është tejet e shkurtër, e po ashtu shkaku i madhësisë, mund të transformohet edhe në një shtëpi lëvizëse, të cilën mund ta marrësh me vete në çdo udhëtim.

Me mënyrën se si po lëviz bota, e ardhmja duket premtuese për shtëpitë – kontejnerë./ Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Pretendimet për jetëgjatësi të qytetit 170 kilometra saudit janë “naive” thonë ekspertët

Published

on

Pas zbulimit të planeve të qeverisë së Arabisë Saudite për një megaqytet të madh linear në shkretëtirë, ekspertët e dizajnit urban kanë shprehur skepticizëm nëse vizioni i saj utopik është realist.

“Do të kishte kaq shumë dukuri fizike dhe mjedisore që do të duhej të trajtoheshin për të arritur karakterin e jashtëzakonshëm minimal dhe të veçantë që propozojnë interpretimet,” tha Marshall Brown, drejtor i Qendrës Urban Imagjinate në Princeton dhe një profesor i asociuar i arkitekturës në Princeton. universiteti.

Philip Oldfield, kreu i shkollës së mjedisit të ndërtuar në Universitetin e Uellsit të Ri Jugor (UNSW) Sydney, paralajmëroi se kostoja e madhe e karbonit e mishëruar e ndërtimit “do të kapërcejë çdo përfitim mjedisor”.

Drejtoresha e planifikimit dhe dizajnit urban në C40, Hélène Chartier, argumentoi se ajo nuk do të “donte të jetonte në një vend ku është kaq i ngushtë”, ndërsa arkitekti Winy Maas tha se “do të donte të jetonte në një mjedis të tillë”.

Shteti i Lindjes së Mesme i pasur me naftë zbuloi së fundmi imazhe dramatike të The Line, duke përshkruar dy mure gjigante me pasqyrë që vrapojnë drejt paralelisht për 170 kilometra përgjatë shkretëtirës.

E projektuar nga studioja e arkitekturës amerikane Morphosis, do të ishte 500 metra e gjatë, por vetëm 200 metra e gjerë, me boshllëkun ndërmjet të mbushur nga pëlhura urbane e mbushur dendur së bashku me pemët dhe jetën e bimëve dhe një rrjet hekurudhor me shpejtësi të lartë të ngulitur nën tokë.

Princi i kurorës saudit Mohammed bin Salman u mburr se qyteti, i planifikuar për nëntë milionë banorë, “do të sfidojë qytetet tradicionale të sheshta, horizontale dhe do të krijojë një model për ruajtjen e natyrës dhe rritjen e jetesës njerëzore”.

Dezeen pyeti ekspertët e planifikimit dhe dizajnit urban se si mund të funksionojë në të vërtetë një strukturë e tillë.

Që në vitin 1882, planifikuesi urban spanjoll Arturo Soria y Mata po sugjeronte idenë e një qyteti linear, me planifikuesin sovjetik Nikolay Alexandrovich Milyutin që më vonë e miratoi atë në librin e tij të vitit 1930 Sotsgorod: Problemet e ndërtimit të qyteteve socialiste.

Arkitektët Peter Eisenman dhe Michael Graves imagjinuan një qytet Linear për Nju Xhersin në vitin 1965. Katër vjet më vonë, firma italiane Superstudio propozoi Monumentin e Vazhdueshëm, interpretimet e të cilit kanë një ngjashmëri të frikshme me ato të The Line.

Kohët e fundit, arkitekti britanik Peter Barber paraqiti një plan për një qytet 160 kilometra të gjatë dhe 200 metra të gjerë, të mbështjellë rreth Londrës.

Asnjë nga këto nuk është ndërtuar realisht. Corviale, një bllok banimi social i gjatë një kilometër në Romë i përfunduar në 1984, ndoshta i afrohet më shumë të qenit një qytet linear i realizuar.

Edhe pse projekti ka marrë vëmendje të konsiderueshme, nuk është ende e sigurt nëse The Line do të bëhet realitet.

“Edhe për të imagjinuar se si do të ishte kjo pasi të përfundonte ose çfarë do të ndodhte me kalimin e kohës – madje edhe gjëra të tilla si sa lëndë e parë do të kërkonte për të ndërtuar, sa forcë do të duhej për të pompuar ujin nëpër të nga fundi në fund, çfarë ndodh me gjëra të tilla si era dhe nxehtësia në një shkallë të tillë – nuk është e mundur me krahasimet ekzistuese, “tha Brown.

“Ne jemi në fushën e spekulimeve të pastra, gjë që më kthen në pyetjen: çfarë është kjo gjë? Dyshoj se imazhi arkitektonik mund të jetë një provokim për të nxitur bisedën që po bëjmë tani.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Si mund të jetohet në banesat e epokës sovjetike?

Published

on

Në të gjithë ish-Bashkimin Sovjetik dhe Bllokun Lindor, komplekset e mëdha të betonit qëndrojnë si dëshmi e lëvizjes së Evropës për strehim të pasluftës. Të ndërtuara masivisht në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të, dizajnet e tyre utilitare zakonisht ishin të orientuara drejt sigurimit të shtëpive sa më shpejt dhe më lirë.

Por ndërkohë që disa nga këto zhvillime që atëherë janë rrafshuar ose janë shkatërruar, shumë prej tyre kanë mbijetuar më shumë se qeveritë komuniste që i ndërtuan ato.

Në vitin 2012, David Navarro dhe Martyna Sobecka, themelues të shtëpisë botuese dhe studios së dizajnit Zupagrafika, filluan të dokumentojnë blloqet e vjetra të betonit të Evropës Lindore — dhe të takojnë njerëzit që ende i quajnë në shtëpi. Fillimisht, dyshja synonin të fotografonin modele arkitekturore letre kundër ndërtesave që përfaqësonin, megjithëse në vend të kësaj ata u kërkuan banorëve të pozonin për portrete duke mbajtur ilustrimet.

Një dekadë më vonë, dhe me ndihmën e fotografëve nga i gjithë rajoni, ata kanë publikuar imazhe dhe histori nga 40 projekte banimi në 37 qytete të ndryshme.

Nga ai që dikur ishte Berlini Lindor e deri te qyteti i largët rus i Norilsk, Navarro dhe Sobecka zbuluan se banorët e këtyre ndërtesave shpesh të shara ankohen për probleme, duke përfshirë izolimin e dobët dhe mungesën e mirëmbajtjes. Por ata gjithashtu zbuluan shumë banorë që ishin kompliment dhe nostalgjik për shtëpitë e tyre të kohës së Luftës së Ftohtë.

Siç shkruan dyshja në hyrjen e librit të tyre të ri, “Qiratarët: Portrete konkrete të ish-Bllokut Lindor”, subjektet e tyre kanë kujtime si për “vitet e arta të ndërtesave ashtu edhe për kohët më të errëta”.

“Unë kam qenë një nga qiramarrësit e parë këtu. Unë absolutisht e dua apartamentin tim në katin e katërt. Kam tre dhoma te bollshme me një kuzhinë të vogël.

“I vetmi disavantazh janë pëllumbat, oh i dashur, kjo është vërtet e tmerrshme! Rinovimi duket i bukur dhe i pastër nga jashtë, por ata nuk vendosën qeramikë në dyshemetë e ballkonit, siç premtuan. Përveç kësaj, qiramarrësit ende paguajnë rreth 200 zloty. (43 dollarë) në muaj secili për këtë rinovim.”

“Këto shtëpi panelake (betoni të parafabrikuara) u ndërtuan shumë shpejt në mënyrë që njerëzit të kishin vend për të jetuar. Të gjithëve u pëlqente këtu. Pastaj erdhi Revolucioni i Kadife dhe ata donin t’i shembnin; po t’i kishin prishur, ne nuk do t’i kishim shtëpitë sot.

“Kur ne blinim një apartament këtu ishte shumë e përballueshme, tani ato janë në dispozicion për 4 milionë koruna (166,000 dollarë), mjaft të shtrenjta për njerëzit që nuk kanë shumë para.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending