Disa nga objektet më të çuditshme në botë

0

Shumë gabime në projektim, ndër më të pabesueshmet, janë subjekt i punës së arkitektëve anembanë botës. Megjithatë, këto gabime bëhen vetëm në një pjesë të caktuar të strukturës dhe rrallë më gjerë. Por, objektet që do t’ju shfaqim më poshtë, nuk janë gabime, veçse pjesë nga fantazia arkitekturore.

10.Filxhani i çajit:  I ndodhur në Zillah të SHBA-së, kjo është një qendër shërbimi në Teapot Dome e cila ka emrin e saj të regjistruar në Regjistrin Kombëtar të Vendeve Historike të SHBA që nga viti 1985. 

9. Parku i qenit që leh:  Siç mund ta keni ditur tashmë, është një hotel i vendosur në shtetin e Idaho-s të Shteteve të Bashkuara. Ky hotel me pamje qesharake ka formën e një langoi, i cili duket shumë mendjemprehtë prandaj është bërë një pikë referimi e rëndësishme në këtë zonë. Banorët vendas e quajnë edhe willy i ëmbël. Gjëja interesante është se në këtë hotel verior të Idaho B & B përmbajtjet janë gjithashtu të formësuara në formë qeni. Ju kurrë nuk do ta humbisni qenin tuaj të përkëdhelur kur të jetoni këtu. 

8.Hoteli Tianzi:  Është një ndërtesë me dhjetë kate që vizaton tre heronj të lindjes – megjithëse duket se është një statujë, është një hotel i ndërtuar në vitin 2000 dhe ndodhet në Provincën Heifei të Langfang, Kinë – midis Pekinit dhe Tianjinn. 

7.Torre Galatea, Kataloni, Spanjë:  I ndodhur në Figueres, Spanjë, është muzeu dhe teatri Dali, Torre Galatea. Është vendlindja e artistit të mirënjohur Salvador Dali. Arkitektura është një vepër e mrekullueshme e artit dhe vështirë të keni parë këso strukture të veçantë të kupolës së vezës. Ajo është emëruar nga gruaja e Dalit, Gala. Deri në fund të jetës së tij, Dali preferonte të qëndronte këtu.

6.Ripley besoje apo jo, New Jersey, SHBA:  Deri në vitin 2010, kishte rreth 30 prej muzeve “Ripley’s Believe it or Not!”. Ata janë të njohur edhe si oditoriume, ku mund të shihet diçka e pazakontë ose e çuditshme. Kjo ndodhet në Atlantik, New Jersey, SHBA. Muzetë ose Odditorët “Ripley’s Believe it or Not!” u krijuan nga sipërmarrësi amerikan, antropologu dhe karikaturisti Robert Leroy Ripley. 

5.Shtëpia që po vallëzon, Pragë, Çeki: I ndodhur në Pragë, Republika Çeke, kjo strukturë është kufiri për të kapur sytë tuaj rreth rrugës. Ajo njihet në popull si shtëpia e vallëzimit pasi struktura është si e tillë. Megjithatë, emri i vërtetë i kësaj ndërtese ishte fillimisht Fred dhe Ginger (Fred Astaire dhe Ginger Rogers) – një palë kërcimtarësh popullorë. Një arkitekt kroat i quajtur Vlado Muniliç filloi hartimin e kësaj strukture në vitin 1992 dhe e përfundoi pas katër vjetësh. 

4.Ndërtesa monedhë:  A nuk duket si një monedhë? Ndryshe nga shumica e ndërtesave të tjera, është në fakt selia zyrtare e Aldar (agjensi e patundshmërisë), e vendosur në Abu Dhabi. U hap në vitin 2010 dhe u projektua nga arkitektë të MZ. Është gjithashtu monedha e parë në formë rrethore në botë. 

3.Muzeu Moderner Kust:  I ndodhur në Schweizergarten, Vjenë, Austri, ky muze u hap në vitin 1920 për herë të parë si muze i shekullit të 20-të. Në vitin 1979, u rinovua si Muzeu i Artit Modern dhe në vitin 1991, mori emrin “Muzeu modernist Kunst Stiftung Ludwig Wien” ose “MUMOK”. Për shkak të arkitekturës së saj unike, kjo është një pikë referimi e njohur në zonë. 

2.Shtëpia me kokë teposhtë:  Kjo shtëpi është ndërtuar në mars të vitit 2010 në Gertoff, Gjermani për një kopsht zoologjik lokal.

1.Bota enigmatike:Krijuar nga Stuart Langborough, kjo strukturë qëndron e gjatë në Wanaka, Zelanda e Re dhe është një atraksion i nxehtë turistik atje. Ajo që filloi si një mister – një lojë e nivelit të vetëm të labirintit në vitin 1973-shkoi përpara për t’u bërë një dizajn i labirintëve 3D (pasi u shtuan struktura të reja mbi ura). Këtu ju mund të provoni enigma të ndryshme në pesë dhoma të mëdha. Dhomat kanë iluzione optike kështu që mund të bëhet paksa e ndërlikuar. Ekziston edhe një kullë e këndshme e Wanaka, me orën që ec prapa dhe tema të tjera si banjat romake, të cilat e bëjnë këtë vend vërtet interesant. 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here