Connect with us

Infrastrukturë

Diga e shkatërruar në Ukrainë lë me dhjetëra mijëra banorë në rrezik të përmbytjeve

Published

on

Rreth 42,000 njerëz janë në rrezik nga përmbytjet në të dy anët e lumit Dnipro pas shkatërrimit të digës Nova Kakhovka, thanë zyrtarët ukrainas, me përmbytjet që pritet të arrijnë kulmin të mërkurën.

Parashikimi erdhi pasi shefi i ndihmës i OKB-së, Martin Griffiths i tha këshillit të sigurisë të martën mbrëma se thyerja e digës “do të ketë pasoja të rënda dhe me ndikim të gjerë për mijëra njerëz në Ukrainën jugore në të dy anët e vijës së frontit përmes humbjes së shtëpive, ushqimit, ujë të sigurt dhe mjete jetese”.

“Përmasat e mëdha të katastrofës do të realizohen plotësisht vetëm në ditët në vijim,” ka deklaruar ai.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, e ka dënuar sulmin në digën Nova Kakhovka në jug të vendit të tij të pushtuar nga Rusia, duke e cilësuar si “një bombë mjedisore të shkatërrimit në masë”.Zelenskiy e bëri këtë pretendim në video fjalimin e tij të natës drejtuar kombit të martën, duke shtuar se vetëm çlirimi i të gjithë Ukrainës nga pushtimi rus mund të jetë garanci kundër akteve të reja “terroriste”.

SHBA “nuk mund të thotë përfundimisht” se kush ishte përgjegjës, u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby.“Ne po bëjmë më të mirën që mundemi për të vlerësuar”, tha ai duke vënë në dukje “shkatërrimi i infrastrukturës civile nuk lejohet nga ligjet e luftës”.

Të martën, NBC News raportoi se qeveria amerikane kishte informata inteligjente se tregonte se Rusia qëndronte pas incidentit, sipas dy zyrtarëve amerikanë dhe një zyrtari perëndimor.Shefi i ndihmës i OKB-së, Martin Griffiths i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “përmasat e mëdha të katastrofës do të realizohen plotësisht vetëm në ditët në vijim”. “Por tashmë është e qartë se do të ketë pasoja të rënda dhe të gjera për mijëra njerëz në Ukrainën jugore në të dy anët e vijës së frontit përmes përmbysjes së shtëpive, mungesës së ushqimit, ujit të sigurt dhe humbjeve të mjeteve të jetesës”, shtoi ai.Kremlini ka akuzuar Ukrainën për sabotim të qëllimshëm të digës. Dmitry Peskov, zëdhënësi i Kremlinit, u ka thënë gazetarëve se “ne mund të themi pa mëdyshje se po flasim për sabotim të qëllimshëm nga pala ukrainase”. Peskov ka shtuar se [presidenti rus] Vladimir Putin ishte informuar për situatën.

Zonat më të rrezikuara nga përmbytjet janë ishujt përgjatë rrjedhës së Dnipro në rrjedhën e poshtme të Nova Kakhovka dhe pjesa më e madhe e bregut të majtë të mbajtur nga Rusia në Kherson jugor.Andrey Alekseyenko, një nga zyrtarët e instaluar nga Rusia në Kherson të pushtuar, ka postuar në Telegram duke thënë se deri në 22,000 njerëz janë në fushat e përmbytjeve në territorin e kontrolluar nga Rusia.Ministria e Jashtme e Ukrainës bëri thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të diskutuar atë që e quajti një “akt terrorist rus kundër infrastrukturës kritike të Ukrainës”. Në këtë takim, Ukraina e akuzoi Rusinë për “rrëshqitje në baltën e gënjeshtrave”./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Historike! Kontejnerët ‘Made in Kosova’ akomodohen në projektin gjigant të ndërtimit “Stuttgart 21” të STRABAG dhe ZÜBLIN

Published

on

Kontejnerët e prodhuar nga fabrika GAMP, pas eksportimit nga Kosova, tashmë kanë nisur të pozicionohen për nevojat e mega projektit të ndërtimit “Stuttgart 21”.

Kontejnerët e parë të ndërtuar nga GAMP, do të shërbejnë për akomodimin e mijëra punëtoreve të këtij projekti, me nënkontraktor ‘Amiri Bauunternehmen GmbH’.

Kontejnerët e transporti, të bërë kryesisht nga çeliku i fortë, ofrojnë një bazë të qëndrueshme dhe të fortë për ndërtim.

Ato janë të përshtatshme për të krijuar shtëpie, zyre, dyqane, lokale tregtare, restauronte, galeri arti dhe shumë ambiente të tjera banimi.

Projekti “Stuttgart 21”, përfshinë ndërtimin e stacionit nëntokësor me një kalim luginash, si pjesë e projektit në shkallë të gjerë dhe po ndërtohet nga kompanitë gjigante të ndërtimit STRABAG dhe ZÜBLIN.

Gjeografikisht, projekti i ndërtimit ndahet në Kokën Veriore, Sallën e Stacionit dhe Kreun e Jugut. Tuneli Nordkopf DB, i cili do të ndërtohet duke përdorur metodën e ndërtimit të hapur, lidhet me dy tunelet e minuar drejt Feuerbach dhe Bad Cannstatt dhe përfundon me kalimin në sallën e stacionit.

Salla e stacionit, e vendosur midis majave veriore dhe jugore, është 450 m e gjatë dhe 80 m e gjerë dhe ka kulmin arkitekturor të çatisë së guaskës, është thelbi dhe pika fikse e projektit të përgjithshëm “Stuttgart 21”.

Javë më parë, në Lipjan, është përuruar fabrika e kontejnerëve modularë “GAMP”, një investim 7 milionë euro i një kompanie kosovare dhe një gjermane.

Fabrika 7 mijë m² shtrihet në 20 mijë m² në fshatin Konjuh të Lipjanit dhe është arritur të ndërtohet për gjashtë muaj.

Bashkëinvestitori Valon Vataj, pronar i kompanisë “KAWA”, deklaroi se GAMP do të kontribuojë në hapjen e vendeve të reja të punës dhe prodhimet “Made in Kosova”, e cila do të “pushtojë” tregjet ndërkombëtare.

Continue Reading

Infrastrukturë

Pas Konventës së Bernës, 30 organizata mjedisore kërkojnë ndalimin e punimeve në aeroportin e Vlorës

Published

on

30 organizata mjedisore nga “Aleanca e Mesdheut për Ligatina”, një rrjet ndërkombëtar nga 15 shtete kanë kërkuar të ndalohen punimet e aeroportit të Vlorës në Vjosë-Nartë, duke e konsideruar vijimin e punimeve si “shkatërrimtare për xhevahirin mesdhetar që është shtëpi për 70 specie të rrezikuara, 200 lloje shpendësh apo llojesh endemike”.

Në këtë letër përmenden mundësitë alternative të ndërtimit infrastrukturor, pa dëmtuar mjedisin. Një prej këtyre alternativave përfshin zgjerimin e madhësisë së Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës ose ndërtimin e një hekurudhe të shpejtë për të lidhur jugun e vendit me Tiranën.

“AOS dhe PPNEA kanë propozuar shqyrtimin e vendndodhjeve alternative për aeroportin siç janë Risili, Kafaraj ose Levan, në varësi të një vlerësimi të përshtatshmërisë së mjedisit apo rrezikshmërisë”.

Kjo deklaratë vjen një ditë pas vendimit të Konventës së Bernës, e cila i ka kërkuar autoriteteve shqiptare të pezullonin punimet për ndërtimin e aeroportit të Vlorës brenda zonës së mbrojtur Vjosë – Nartë derisa të kryhet një vlerësim i plotë i ndikimit në mjedis.

Komisioni Evropian, në cilësinë e anëtarit të Komitetit Drejtues të Konventës, e mbështeti vendimin. Të gjitha palët anëtare të Komitetit Drejtues e mbështetën atë unanimisht. Ky vendim është marrë në një mbledhjen e 26 qershorit (2023) të Byrosë së Komitetit Drejtues, por u zyrtarizua në 13 shtator.

Vendimi i Konventës së Bernës çon në tre numrin institucioneve politike europiane që kundërshtojnë ndërtimin e aeroportit, qysh nga çelja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian (BE). Më herët në korrik të këtij viti edhe Parlamenti Europian kërkoi ndalimin e aeroportit.

Të premten dhe të shtunën e javës së shkuar, organizatat mjedisore protestuan përballë Ministrisë së Mjedisit dhe më pas përballë Kryeministrisë dhe kërkuan zbatimin e Konventës së Bernës, që Shqipëria e ka ratifikuar në janar të vitit 1999.

Zona ku sot po ndërtohet aeroporti i Vlorës, deri në vitin 2021 kategorizohej si zonë e rëndësisë së veçantë, pjesë e Peizazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë (Kategoria V). Planet për ndërtimin e këtij aeroporti kishin nisur prej muajit janar të vitit 2018./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Masterplani i Trojenës ka “harmoninë holistike”

Published

on

Drejtori i projektit LAVA, Lukas Kronawitter, ka përshkruar mendimin pas masterplanit të vendpushimit të skive Trojena që po zhvillohet si pjesë e projektit Neom në Arabinë Saudite.

Duke folur në një panel të fokusuar në Trojena në konferencën Cityscape në Riad, Kronawitter shpjegoi se si projekti synon të kombinojë peizazhin malor me zhvillimet turistike të integruara në peizazh.

Sipas Kronawitter, kjo qasje do të lejojë që zhvillimi turistik, i cili do të përfshijë një vendpushim skish dhe një kullë 330 metra të lartë, të projektuar nga Zaha Hadid Architects, të jetë në harmoni me peizazhin.

E shpallur vitin e kaluar, Trojena është planifikuar si një destinacion turistik në malet e rajonit Tabuk të Arabisë Saudite si pjesë e zhvillimit më të gjerë të Neom.

Masterplani do të ndërtohet rreth një liqeni të madh, të krijuar nga njeriu, i rrethuar nga hotele dhe shtëpi. Krahas liqenit, një mal do të jetë në majë nga një vendpushim skish i projektuar gjithashtu nga LAVA, ndërsa tjetri do të jetë në krye të rrokaqiellit të projektuar nga Zaha Hadid Architects.

/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending