Connect with us

Aktuale

Citroen Ami, makina që nuk kërkon patentë

Published

on

Franca po përqafon makinën e re elektrike në formë kubi të Citroen ndërsa udhëtarët kthehen në punë pas bllokimit të koronavirusit. 

Citroen Ami, e cila mund të drejtohet nga të rinjtë nga mosha 14 vjeç të cilët kanë kaluar një test motoçiklete, ka marrë vlerësime të mira që kur doli në rrugët e Parisit në Mars.

Ndërsa automjeti me dy ulëse 5,054 paund është i sigurt për të operuar në rrugët e qytetit, shoferët nuk mund të udhëtojnë shumë më larg se qyteti, pasi diapazoni është vetëm 44 milje. Prodhuesi francez po synon të rinjtë me ndërgjegje ekologjike me automjetin e përballueshëm plotësisht elektrik, i cili arrin një shpejtësi maksimale prej 30 milje në orë.

Citroen thotë se automjeti kombinon të gjitha avantazhet e 100 për qind të teknologjisë elektrike me ‘një dizajn të guximshëm dhe shumëngjyrësh dhe lehtësinë e përdorimit’ dhe ka potencialin të bëhet një ikonë urbane dhe popullore. Ami është për klientët urbanë me ose pa patentë shoferi.

Makina është gati 8 metra e gjatë dhe 4,5 metra e gjerë, e cila e ndihmon atë të përshtatet në hapësira të vogla parkimi në zona të zëna dhe të mbingarkuara. Për shkak se arrin vetëm 30 milje në orë, automjeti është i përshtatshëm për zona të ngadalta në qendrat e qytetit dhe më pak për udhëtime ose në rrugët kryesore.

Mund të karikohet duke përdorur një prizë në shtëpi në vetëm tre orë dhe mundësohet nga një motor elektrik 6kW, i cili është i lidhur me një bateri jon litiumi 5.5kWh. Dy dyert e makinës hapen në drejtime të kundërta, të cilat, sipas Citroen lejojnë hyrjen më të lehtë në kabinë.

Makina gjithashtu ka një çati panoramike për të lejuar më shumë rrezet e diellit, dhe megjithëse nuk ka bagazh, drejtuesit mund të vendosin një valixhe kabine në këmbët e pasagjerit.

Aktuale

ATK-ja dhe Inspektorati i Punës arrijnë memorandum bashkëpunimi për të trajtuar punën e padeklaruar

Published

on

Të hënën përmes një ceremonie zyrtare është nënshkruar Memorandumi i Bashkëpunimi ndërmjet Administratës Tatimore të Kosovës dhe Inspektoratit të Punës, i cili ka për qëllim  t’i mundësojë që ATK dhe IP të punojnë ngushtë së bashku për të përmirësuar përpjekjet institucionale për të trajtuar punën e padeklaruar përmes shkëmbimit më të mirë të të dhënave, informacionit, përvojave si dhe organizimit të aktiviteteve të përbashkëta.

Drejtori i ATK-së zt.Ilir Murtezaj tha se ky Memorandum Bashkëpunimi është përpiluar mbi bazën e konsultimeve, diskutimeve dhe angazhimeve konkrete të marra nga Administrata Tatimore e Kosovës dhe Inspektorati i Punës, në njohje të mundësive potenciale për përmirësimin e përpjekjeve institucionale për trajtimin e punës së padeklaruar në Kosovë nëpërmjet bashkëpunimit më të ngushtë, shkëmbimit të të dhënave në kohë reale ndërmjet dy institucioneve..

Ndërsa, kryeinspektori i Inspektoratit të Punës Hekuran Nikçi theksoj se memorandumi në fjalë është në funksion të ngritjes dhe lehtësimit të mëtutjeshëm të koordinimit dhe bashkëpunimit     ndër-institucional duke marrë për bazë faktin se puna e padeklaruar është një fenomen kompleks, që ndikohet nga ndërveprimi i faktorëve të ndryshëm ekonomik, social, institucional dhe kulturor dhe që trajtimi i shkaqeve dhe pasojave të punës së padeklaruar kërkon një qasje të balancuar, të koordinuar dhe gjithëpërfshirëse ndërmjet dy institucioneve./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Ekspozita “Arkitektura në kontekst tradicional” organizohet më 30 Mars

Published

on

Continue Reading

Aktuale

Paralajmërohen masa për vandalizmin në parkun të qytetit në Skenderaj

Published

on

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura ka reaguar pas gjendjes së parkut “Idriz Rrecaj”, të cilën Kallxo.com dje e kishte shfaqur përmes disa fotografive. Nura ka thënë se kushdo që e ka krijuar këtë gjendje do të japë llogari.

Sipas tij, kjo nuk është pamja që duan.

“Kjo pamje nuk është ajo që duam, dhe askush tjetër që ka mendje të shëndosh nuk e dëshiron këtë, me përjashtim të atyre që nuk ia duan të mirën qytetit. Pavarësisht përpjekjeve tona që me mish e shpirt mundohemi të krijojmë pak hapësirë për pushim, rekreacion dhe shëtitje, siç është parku i ri i përuruar javën e kaluar, për secilin që merr frymë në komunën tonë, për fatin tonë të keq, ekziston gjithmonë dikush i cili dëfrehet me vandalizëm, deri në këtë nivel sa shkatërron pushimoret dhe lojërat e fëmijëve në Parkun “Idriz Rreci” në qytet” – ka shkruar kryetari Nura në rrjetin social “Facebook” duke bashkangjitur fotografi të lodrave të thyera e të rrëzuara.

Kallxo.com të dielen publikoi disa fotografi të parkut “Idriz Rrecaj” në të cilat shihen lodra të rrëzuara, shtëpiza të thyera, shporta të mbeturinave të demoluara./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending