Connect with us

Infrastrukturë

10 vendet më të varfëra të botës së tretë

Published

on

Vetëm më pak se një përqind e popullsisë së botës kontrollojnë afro pesëdhjetë përqind të pasurisë në të, dhe vetëm disa vende kanë të ardhurat që u nevojiten.

Bota është mjaftueshëm e pasur për të gjithë për të siguruar që çdo vend të ketë sa duhet për aq kohë sa bota do të vazhdojë të ekzistojë. Por, vetëm më pak se një përqind e popullsisë së individëve të botës kontrollojnë afro pesëdhjetë përqind të pasurisë në të, dhe vetëm disa vende kanë aq pasuri sa u duhet ndërsa shumë të tjerë janë duke luftuar ta arrijnë.

Problemi me 10 vendet më të varfëra të botës së tretë është më e keqe pasi ato vazhdojnë të lëngojnë në borxhe, inflacion dhe pasiguri.

Kur flasim për vendet më të pasura në botë, ka më shumë të ngjarë që të fillojë me shtëpi të pushtetit si Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Kina, Rusia dhe Gjermania. Bazuar në renditjen, megjithatë, vendet më të pasura në botë janë Zvicra, Irlanda, Islanda dhe Katari para Shteteve të Bashkuara.

Një vështrim në renditjen për 10 vendet më të varfëra te botes së tretë tregon se përfshin të gjithë vendet afrikane dhe ato kanë një GDP mesatare prej 1.275 dollarë.

1. Burundi

Popullsia: Mbi 11 milion
PBB për frymë: 727 dollarë

2. Republika Qendrore e Afrikës

Popullsia: Mbi 4.8 milion        PBB për frymë: 746 dollarë

3. Republika Demokratike e Kongos

Popullsia: Mbi 81 milion
PBB për frymë: 791 dollarë

4. Malavi

Popullsia: 18 milion          PBB për frymë: 1.234 dollarë

5. Nigeri

Popullsia: Mbi 21 milion
PBB për frymë: 1,280 dollarë

6. Mozambik

Popullsia: Pothuajse 30 milion
PBB për frymë: 1,331 dollarë

7. Liberia

Popullsia: Mbi 5 milion
PBB për frymë: 1.413 dollarë

8. Sudani i Jugut

Popullsia: Mbi 12 milion
PBB për frymë: 1.613 dollarë

9. Komoret

Popullsia: Afro 1 milion
PBB për frymë: 1,662 dollarë

10. Madagaskari

Popullsia: Mbi 25 milion
PBB për frymë: 1.698 dollarë

Infrastrukturë

Një vjet nga vendosja e gurthemelit për qendrën “Duje” në shërbim të personave me Sindromen Down dhe Autizëm

Published

on

Është shënuar një vjetori i vvendoje së gurthemelit të shtëpisë e cila me ngrohtësi pret fëmijët me Sindromen Down dhe Autizëm, në Suharekë.

“Sot shënojmë një vit që nga vënja e gurëthemelit të qendrës DUJE, e përkushtuar për fëmijët me aftësi të veçanta!

Një rrugë e mbushur me sukses, zhvillim dhe gëzim. Faleminderit për përkrahjen tuaj që na ka ndihmuar të rrisim potencialin e secilit fëmijë në këtë udhëtim emocionues.

Hapi i parë në një rrugë të gjatë që synon të ndriçojë ëndrrën e secilit fëmijë për një të ardhme plotë me mundësi dhe dashuri.

Në Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve, më 1 qershor 2023, është përuruar Qendra Rekreative “Duje”, e cila është ndërtuar për t’iu shërbyer personave me Sindromen Down dhe Autizëm.”, deklaroi Valon Vataj, themeluesi i Fondacionit “Valon Vataj”.

Ndërtimi i Qendrës Rekreative “Duje” është financuar nga Fondacioni “Valon Vataj”.

Objekti ka një hapësirë prej 400 metra katror dhe është ndërtuari brenda gjashtë muajsh, për të qenë e gatshme për nevojat e personave me Sindromen Down dhe Autizëm./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Gjendje e rëndë infrastrukturore në qendrën e Kulturës në Fushë Kosovë – Komuna s’përgjigjet

Published

on

Objekti i Qendrës së Kulturës në Fushë Kosovë është në gjendje të mjerueshme. Përveç se objekt i vjetër, shihet se edhe uji ka depërtuar, muret janë qarë e mbuluara nga myku.

Ambienti nuk duket aspak në nivel as për nga pastërtia e as për nga interieri. Këtu ushtrojnë një grup valltarësh, që jeta e puna e tyre po rrezikohet çdo ditë, raporton Insajderi.

Në këtë objekt ushtrojnë grupi i valltarëve “Ansambli Zëri i Kosovës”, ushtrimet e të cilëve janë ndërprerë për shkak të kushteve të rënda./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Infrastrukturë

Kurti: Procedura e tenderimit për rindërtimin e Stadiumit të Gjilanit në vlerë 15 milionë euro, javën e ardhshme

Published

on

Prej takimit të fundit në tetor 2022, Gjilani sot e ka Qendrën e Re të Mjekësisë Familjare, Mireshi shumë shpejt do të bëhet me çerdhe të re, ndërkaq sot përuruam parkun “Banja” me 17 mijë m2 dhe fillimin e punimeve për zgjerimin e rrugës “Hamdi Kurteshi” me vlerë 2.4 milionë euro.

Për vitin tjetër katër janë projektet kryesore:

– Stadiumi i qytetit për të cilin janë ndarë rreth 15 milionë euro. Procedura e tenderimit fillon javën e ardhshme.

– Unaza rrugore që në total do të kushtojë rreth 26 milionë euro e që është buxhetuar për vitin 2024.

– Bulevardi i qytetit në vlerë prej 12 milionë euro me 20 mijë m2, hapësirë publike, me infrastrukturë nëntokësore, me parking nëntokësor, gjithashtu i buxhetuar për vitin e ardhshëm.

– Autostrada e Gjilanit në të cilën po vazhdon puna në sajimin e problemeve që janë paraqitur së fundmi me rrëshqitjen e dheut e që kanë shkaktuar vonesa drejt finalizimit të saj deri në Bresalc, kurse për vazhdimin e saj deri në Dheun e Bardhë tashmë është ndarë buxheti dhe në fillim të vitit tjetër do të fillojnë procedurat e prokurimit.

Kryetari Alban Hyseni ka vazhduar që të paguaj borxhet e komunës nga e kaluara. Për dy vjet në zyre tashmë janë paguar rreth 10 milionë euro, e për vitin e ardhshëm kanë mbetur më pak se dy milionë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending