Si janë ndërtuar vendet më të sigurta në botë

0

Ka shumë vende në planetin tonë që janë me të vërtetë të vështira apo edhe të pamundura për t’u gjetur. Si rregull, këto vende janë më intriguese.

Ne kemi përmbledhur 11 vende të fshehta në mbarë botën që janë të pamundura  për të hyrë.

 1. Baza Sekrete e Mormonit, Utah, SHBA

Thellë nën Rockin e Granit, është një depozitë e ndërtuar nga Mormonët. Nga ajo çfarë dihet ata i ruajnë aty reliktet e tyre të çmuara. Vetëm anëtarët më të lartë të kishës së tyre mund të hyjnë në këtë vend që mund t’i rezistonte edhe në një shpërthim bërthamor.

 1. “Svalbard Global Seed Vault”

Objekti në të cilin ruhen farat që do të mbjellën nëpër gjithë botën u hap në 2008 në ishullin Spitzbergen. 250 milion mostra të farës janë të ruajtur atje. Ajo u krijua në mënyrë që njerëzit të mund të rivendosin çdo fabrikë. Ishulli është një vend i përkryer për ruajtjen e farave sepse praktikisht nuk ka aktivitet sizmik dhe është lart mbi nivelin e detit.

 1. Ishulli Niihau, Hawai, SHBA

Hawai është një parajsë plazhi. Megjithatë, ky ishull i vogël është i pamundur të hyjë. Ishulli u shit tek një familje të pronarëve të bimëve në 1863 dhe u mbyll në 1915. Ajo është ende një vend i ruajtur.

 1. “HavenCo”, toka detare

Qendra e të dhënave u hap në vitin 2000 nënjë tokë detare. Pronari i saj, HavenCo, mendoi se kjo ishte mënyra se si ata mund të dilnin rreth një ligji britanik. Ajo u mbyll në vitin 2008, por u hap përsëri në 2013.

 1. Bunkeri “Pionen”, Stokholm, Suedi

Qendrat e të dhënave të Bahnhofit janë vendosur në një shpellë 100 metra nën tokë. Ky bunker u ndërtua në vitin 1943 si një strehë e nëndheshme. Ka bimë të gjalla, ujëvara artificiale dhe një akuarium të madh brenda. Kështu kompania krijon një atmosferë të këndshme për punonjësit e saj.

 1. Burgu ADX Florence, Kolorado, SHBA

Nofka e këtij burgu është “Alcatraz i Rockies”. Qelitë janë bërë nga guri, dhe madje edhe shtretërit dhe varkat janë të bëra prej betoni. Ka kurthe dhe laser kudo brenda, si dhe dyert kontrollohen nga distanca. Të gjithë oficerët e sigurimit të këtij burgu mund të qëllojnë për të vrarë nëse dyshojnë për një ikje.

 1. RAF Menwith Hill Base, Yorkshire, Britani e Madhe

Ky vend është ndërtuar në vitin 1954 për kapjen e sinjaleve gjatë Luftës së Ftohtë. Nuk dihet se çfarë po ndodh tani, por kjo është ruajtja më e madhe e të dhënave të inteligjencës në botë.

 1. Resort “Greenbrier”, Virxhinia, SHBA

Duket e pamundur të shihet një vendpushim në një listë të tillë. Në fakt, ky vend është vendpushimi më i sigurt në botë, i arritshëm vetëm për agjentët e qeverisë amerikane.

 1. Arkivat Sekrete të Vatikanit

Kjo konsiderohet të jetë biblioteka më e fshehtë në botë. Të gjitha dokumentet e papëve janë ruajtur këtu që nga shekulli VII. Vetëm një oficer hulumtimi mund të hyjë në arkivat me leje të veçantë, gjë që është jashtëzakonisht e vështirë për t’u marrë.

 1. Parkingu i veturave me korsi të rrezikshme, Derbyshire, Britani e Madhe

Ky park makinash është një nga vendet më të sigurta në botë. Shoferët marrin bileta të veçanta barcode që janë të sinkronizuara me hapësirën e tyre të parkimit. Nën secilën makinë është një sens lëvizjeje që drejton alarmin në rast se dikush e lëviz makinën pa leje. Ekzistojnë 190 kamera survejimi në objekt.

 1. “Zona 51”, Nevada, SHBA

“Zona 51” është një objekt i veçantë për ndërtimin e automjeteve eksperimentale të fluturimit. Është e pamundur t’i afrohesh bazës nga toka ose ajri. Kjo do të thotë që nuk mund të bëhet fluturimi mbi këtë territor. Ekzistenca e këtij vendi u zbulua me gjysmë zemre, e cila lindi shumë teori konspiracionesh.

/Ndertimi.info/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here