Connect with us

Infrastrukturë

Të vendosësh panele diellore në vend të gardhit?

Published

on

Industria e energjisë diellore është rritur ndjeshëm gjatë viteve të fundit dhe çmimet e paneleve diellore kanë rënë në nivele rekord.

Kjo është arsyeja pse nuk mendohet më shumë për vendndodhjen ideale për vendosjen e tyre, por situatat gjithnjë e më të zakonshme janë që ato vendosen vertikalisht, në bujqësi (agrosolarët bifacialë), në rrethojat e ballkonit, por edhe si zëvendësim i plotë i një ballkoni. ose gardh oborri.

Është e qartë se panelet fotovoltaike të instaluara në këtë mënyrë nuk do të arrijnë prodhimin e tyre optimal, por llogaritja është e qartë, gjithsesi duhet (ose dëshironi) të instaloni gardhin dhe nuk do të keni asnjë përfitim ekonomik prej tij. Panelet diellore fotovoltaike, nga ana tjetër, do të mbrojnë privatësinë tuaj dhe do të prodhojnë energji gjatë rrugës.

Çfarë është një gardh me panel diellor?

Gardhet e paneleve diellore janë një formë më pak e njohur e prodhimit të energjisë së rinovueshme, por ato po bëhen një mënyrë gjithnjë e më popullore për të kursyer para në faturat e energjisë elektrike. Një gardh i bërë nga panele diellore është fjalë për fjalë një gardh i jashtëm i bërë nga panele diellore të montuara në një strukturë që normalisht do të mbështeste një gardh konvencional. Gardhet e paneleve diellore mund të instalohen në vende të ndryshme, duke përfshirë oborre, kopshte, toka bujqësore ose prona industriale dhe komerciale.

A është një gardh me panele diellor efikas në energji?

Efektiviteti i një gardh diellor varet kryesisht nga vendndodhja e tij. Për shkak se panelet diellore janë instaluar vertikalisht për t’u përdorur si gardhe, ato nuk janë gjithmonë në këndin ideal për ekspozimin ndaj diellit. Megjithatë, kjo mund të zgjidhet duke instaluar panele dyfaciale. Këto panele janë bërë nga qeliza monokristaline dhe konsiderohen 30% më efikase sepse mund të thithin rrezet e diellit nga të dyja anët. Një studim i përfunduar nga studiuesit në Universitetin e Shkencave të Aplikuara të Leipzigut të Gjermanisë zbuloi se panelet diellore vertikale dyfaqëshe lindje-perëndim janë më efikas në prodhimin e energjisë elektrike diellore.

Cilat janë avantazhet e një gardh diellor?

Përparësitë më të mëdha të gardheve diellore janë ulja e faturave të energjisë dhe zvogëlimi i gjurmës së karbonit. Gjithashtu, gardhi diellor konsiderohet një opsion më i qëndrueshëm dhe më afatgjatë në krahasim me llojet e zakonshme të gardhit (përveç aluminit) dhe nuk kërkon mirëmbajtje (lyerje). Gjithashtu, këto sisteme janë një alternativë për ata që nuk mund të instalojnë panele në çati. Një avantazh tjetër është se këto lloj panelesh janë më të lehta për t’u mirëmbajtur dhe pastruar në krahasim me panelet diellore të çatisë.

Cilat janë disavantazhet e një gardhi diellor?

Sidoqoftë, gardhet diellore gjithashtu kanë disa disavantazhe. Gardhet e paneleve diellore kërkojnë shumë kohë mirëmbajtjeje në krahasim me gardhet e bëra nga materiale të tjera pasi që panelet kërkojnë pastrim të rregullt për të ruajtur efektivitetin e tyre. Gjithashtu, gardhet e paneleve diellore shpesh kanë boshllëqe midis paneleve ose janë pjesërisht transparente. Kjo në përgjithësi nuk është ideale për të gjitha oborret pasi nuk garanton privatësi të plotë.

Sa kushtojnë gardhet e bëra me panele diellore?

Kostoja e investimit në një gardh panelesh diellore është përgjithësisht më e lartë se instalimi i PV diellore në çati. Megjithatë, nuk duhet të anashkalojmë faktin se ato kryejnë një funksion të dyfishtë dhe se edhe një gardh i zakonshëm do të jetë mjaft i shtrenjtë. Gardhet më të thjeshta të paneleve me rrjetë me lartësi mesatare kushtojnë rreth 20 euro për metër, ndërsa për gardhe të falsifikuara ndonjëherë do të paguani më shumë se 100 euro për metër, dhe për gardhe moderne prej alumini më shumë se 200 euro për metër. Një gardh i bërë nga panele diellore kushton vetëm pak më shumë se një gardh i rregullt alumini. Çmimi i përafërt për një gardh diellor me gjatësi rreth pesë metra do të jetë rreth 1500 euro, ose rreth 300 euro për metër. Çmimet e listuara të të gjitha gardheve nuk përfshijnë kostot e montimit dhe instalimit të shtyllave./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending