Connect with us

Aktuale

Studentët e Ndërtimtarisë që kanë fituar bursën studentore

Published

on

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka njoftuar se kanë dalë të gjitha listat për studentët bursistë në këtë universitet për vitin akademik 2018/2019.

Kjo është lista e studentëve të Ndërtimtarisë që kanë fituar bursa, për ketë vit akademik.

 1. Marigona Arsim Ahmeti – viti i dytë
 2. Jetlira Agim Krasniqi – viti i dytë
 3. Fatlind Besim Musa – viti i dytë
 4. Nuraj Ibrahim Hysa – viti i dytë
 5. Besafort Ali Hashani – viti i tretë
 6. Idriz Haki Koraqi – viti i dytë
 7. Laur Afrim Haxhiu – viti i tretë
 8. Elena Naim Besholli – viti i tretë
 9. Ditjon Lulzim Reshit- viti i dytë
 10. Premton Kadri Duraku – viti i dytë
 11. Altin Arsim Mujaj – viti i dytë
 12. Laurit Basri Hafizi – viti i dytë
 13. Laureta Habib Konjusha – viti i tretë
 14. Trim Ilir Haxhiu – viti i dytë
 15. Endrit Naim Rrustaj – viti i dytë
 16. Fadil Qamil Stagova – viti dytë
 17. Sara Armend Preniqi – viti i dytë
 18. Rinor Ilir Feka – viti i dytë
 19. Elvis Enver Dobra –viti i tretë
 20. Lirim Ismet Maliqi – viti i dytë
 21. Drinas Arton Berisha – viti i dytë
 22. Rozafa Xhavit Spahiu – viti i dytë
 23. Qëndresë Abaz Konjusha – viti i tretë
 24. Vjosa Nebi Fetoshi – viti i dytë
 25. Diellëza Ismet Bekteshi – viti i dytë
 26. Redon Zijadin Lutolli – viti i dytë
 27. Ardot Skender Ramadani – viti i dytë
 28. Qëndresa Envera Berisha – vitit i tretë
 29. Atdhe Bashkim Haxhimusa – viti i dytë
 30. Anduenë Refik Poroshtica – viti i dytë
 31. Valentina Ekrem Rrustemi – viti i dytë
 32. Eltion Bujar Hyseni – viti i dytë
 33. Lorik Lulzim Thaçi – viti i dytë
 34. Lorik Lulzim Thaçi – viti i dytë
 35. Qendrim Qamil Haziri – viti i dytë
 36. Venera Naim Shala – viti i dytë
 37. Lulzim Imer Hajdini – viti i dytë
 38. Trendelinë Emrlla Shehu – viti i dytë

Ndërsa, për ata studentë të cilët konsiderojnë se kanë pasur të drejtë në fitimin e bursës, nga Universiteti i Prishtinës, njoftohet se mund të dorëzojnë ankesën me datën 25 dhe 26 shkurt. Ankesat duhet të dorëzohen në ndërtesën e rektoratit të UP-së.

Aktuale

Skanska shet aksionet për 115 milionë dollarë

Published

on

Gjigandi suedez i ndërtimit Skanska ka shitur aksionet e tij të pronësisë në Terminalin B të Aeroportit LaGuardia në Nju Jork për 115 milionë dollarë.

Skanska drejtoi projektimin dhe ndërtimin e ndërtesës së terminalit si pjesë e një partneriteti publik-privat (PPP) me Autoritetin Portual të Nju Jorkut dhe Nju Xhersit për të rizhvilluar aeroportin, i përfunduar në 2022.

Ishte gjithashtu projekti i parë i aeroportit në botë që mori certifikatën LEED v4 Gold për projektimin dhe ndërtimin e ndërtesave.

Partnerët e LaGuardia Gateway fillimisht ranë dakord të marrin përsipër operacionet e Ndërtesës së Terminalit Qendror në aeroport, e hapur në vitin 1964, dhe të projektojnë, ndërtojnë, financojnë, operojnë dhe mirëmbajnë një terminal zëvendësues me qira deri në vitin 2050.

Projekti u financua duke përdorur kapitalin e vet, borxhin, tarifat e objekteve të pasagjerëve, shitjet me pakicë dhe të ardhurat e linjave ajrore.

Tani Skanska ka shitur të gjithë aksionin e saj 32% në LaGuardia Gateway Partners partnerëve të tjerë ekzistues, MI LaGuardia CTB dhe Vantage Airport Group (Nju Jork).

Kjo është shitja e dytë e një aksioni në një aeroport ndërkombëtar të profilit të lartë në pak më shumë se një javë, pasi Ferrovial shiti 25% të interesit të saj në Heathrow të Londrës në MB Fondit të Investimeve Publike Saudite për 3 miliardë dollarë. Të dyja vijnë në një kohë kur financimi i borxhit është bërë më i shtrenjtë për shkak të rritjes së normave të interesit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

“Open House Tirana” organizohet më 8 dhjetor në Tiranë

Published

on

“Open House Tirana” është iniciuar nga Fondi i Arkitekturës në Shqipëri në bashkëpunim me Shoqatën e Arkitektëve të Shqipërisë (SHASH), dhe me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës.

Kjo ngjarje do të organizohet më datën 8 dhjetor nga ora 16:00, në Villa Ekrem Bardha, Rruga Papa Gjon Pali II, Tiranë.

Kjo nismë synon të vlerësojë diversitetin arkitektonik dhe trashëgiminë kulturore të qytetit të Tiranës, duke hapur dyert e një numri të gjerë institucionesh, banesash, monumentesh kulturore dhe strukturash./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Disa shtete premtojnë të mbyllin termocentralet me qymyr

Published

on

Disa vende u zotuan në COP28 në Dubai, për të hequr gradualisht impiantet e qymyrit të cilat identifikohen se kontribuojnë kaq shumë në ngrohjen globale. Shtetet e Bashkuara gjithashtu u angazhuan në fundjavë ndaj idesë për të hequr gradualisht termocentralet e qymyrit, duke u bashkuar me 56 vende të tjera në shuarjen e zakonit të qymyrit që është një faktor i madh në ngrohjen globale.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së, John Kerry, njoftoi se Amerika po i bashkohej Aleancës Fuqizimi të së kaluarës së Qymyrit, që do të thotë se Administrata e Biden angazhohet të mos ndërtojë impiante të reja qymyri dhe të heqë gradualisht termocentralet ekzistuese. Asnjë datë nuk u dha se kur do të duhej të dilnin termocentralet ekzistuese, por veprimet e tjera rregullatore të Bidenit dhe angazhimet ndërkombëtare tashmë në punë kishin nënkuptuar mungesën e qymyrit deri në vitin 2035. “Ne do të punojmë për të përshpejtuar largimin e pandërprerë të qymyrit në të gjithë botën, duke ndërtuar ekonomi më të forta dhe komunitete më elastike,” tha Kerry në një deklaratë, duke shtuar se, “Hapi i parë është të ndalojmë së përkeqësuari problemin: ndaloni ndërtimin e ri të pandërprerë. termocentralet e qymyrit.’

Aleanca Powering Past Coal filloi gjashtë vjet më parë dhe kishte 50 vende anëtare deri të shtunën kur Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë të tjerë u bashkuan, tha zëdhënësja e aleancës Anna Drazkiewicz. Të tjerë që bashkohen të shtunën përfshijnë Republikën Çeke dhe Republikën Domenikane. “Tranzicioni i energjisë nuk është një detyrë e lehtë dhe si e tillë kërkon bashkëpunim dhe mbështetje të fortë”, tha ministrja Artane Rizvanolli. “Bashkimi në Aleancën Powering Past Coal rithekson përkushtimin e qartë të Kosovës dhe përpjekjet e vazhdueshme drejt një sektori të energjisë shoqërore të drejtë dhe të pastër.”/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending