Connect with us

Aktuale

Situata me energji elektrike drejtë përmirësimit

Published

on

Nga sot pritet të ketë përmirësim të situatës me energji elektrike.

Kështu po thotë zëdhënsi i KEDS-it Viktor Buzhala, i cili shton se ky përmirësim vjen pas futjes në funksion të njësisë B2 i Termocentralit Kosova, njësi kjo e cila ishte në remont.

““Kufizimet e energjisë elektrike janë vazhdimisht që nga e hëna e kaluar deri sot, kanë qenë rreth dy orë… Presim që të ketë përmirësim pasi që në bazë të informatave që kemi nga KEK-u pritet të rikthehet nga planifikimi mirëmbajtja e planifikuar vjetore, njësia B2 e Termostatit Kosova B dhe do ta stabilizojë mjaft situatën” ka thënë Buzhala.

Buzhala foli edhe për aplikacionin eKesco nëpërmjet të cilit qytetarët kanë mundur të informohen për orarin e reduktimeve.

Ai tha se ky aplikacion ka rezultuar si ndër më të suksesshmit për informimin e qytetarëve rreth reduktimeve.

“I vetmi aplikacion automatik është eKesco, ne jemi në botën e aplikacioneve. Secili qytetar ka qasje në internet. Penetrimi në internet në Kosovë është gati qind për qind, d.m.th. është gjendur zgjidhja më e mirë për t’i njoftuar secilin qytetar individualisht për pikën matëse aty ku është rezident. Pra, aplikacioni eKesco në këtë rast që është ndër më të suksesshmit në Kosovë sa i përket kompanive elektro-energjetike edhe në rajon është metoda më efikase”.

Ndërsa sa i përket vonesave të rrymës në disa raste, ai tha se kjo po ndodh shkaku i volumit të madh të shkyqjeve të daljeve.

“Bëhet fjalë për volum jashtëzakonisht të madh të shkyçjeve të daljeve dhe është e pamundshme që ato të kryhen për të njëjtën kohë. Mirëpo nëse një shkyçje ndodh në orën 8:20, atëherë konsumatorit i kthehet energjia elektrike në 22:20 apo edhe me herët ndoshta në ndonjë rast”, thekson ai.

Qytetarët e Kosovës janë duke u përballur me reduktime të energjisë elektrike nga data 15 gusht.

Ndërkaq Qeveria e Kosovës të mërkurën ka ndarë 41 milionë euro në kuadër të pakos së ringjalljes ekonomike për mbështetje në tejkalimin e krizës energjetike.

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati tha se ky është zotim i qeverisë për të mbështetur qytetarët në tejkalimin e krizës energjetike dhe përballimin e tarifave të shtrenjta./Media Ndërtimi

Aktuale

Lendlease del nga tregjet ndërkombëtare të ndërtimit

Published

on

Kompania australiane e ndërtimit dhe e pasurive të paluajtshme Lendlease ka njoftuar se do të shesë disa nga bizneset e saj jashtë shtetit, duke përfshirë operacionet e saj të ndërtimit në SHBA, MB dhe Evropë.

Njoftimi u bë si pjesë e një rishikimi të kompanisë pasi duket se do të lirojë deri në 4.5 miliardë dollarë AU (3 miliardë dollarë) kapital.

Në një deklaratë, kompania tha se ishte pjesë e planeve për të “thjeshtuar strukturën e saj organizative” dhe se do të “përqendrohej në biznesin e saj australian dhe platformën e investimeve ndërkombëtare lider në treg”.

Lëvizja, e një prej kompanive më të mëdha të ndërtimit të Australisë, krijon pasiguri rreth një sërë projektesh të papërfunduara në mbarë botën, duke përfshirë Malajzinë, Kinën, SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Italinë.

Është raportuar se ristrukturimi mund t’i kushtojë Lendlease deri në 1.48 miliardë dollarë AU (985,000 USD) në zhvlerësime dhe tarifa në lidhje me shitjet e projektit dhe pasi ajo shënon emrin e mirë të lidhur me bizneset e saj të ndërtimit në SHBA dhe MB.

Kompania tha se do të disponojë një palë projekte të mëdha në Azi gjatë vitit të ardhshëm, duke përfshirë projektin më të madh të zhvilluesit në rajon, zhvillimin e përdorimit të përzier Exchange TRX në Kuala Lumpur./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Shtëpia e filmit ikonik “Home Alone” shitet për 5.2 milionë dollarë

Published

on

Shitet shtëpia nga filmi ikonik “Home Alone”, e cila ndodhet në Winnetka afër Çikagos. Ndërtesa luksoze kushton 5.2 milionë dollarë.

Shtëpia është rinovuar tërësisht dhe është zgjeruar në vitin 2018 dhe pronarët aktualë kanë jetuar në të për 12 vjet.

Pronarët e rinj do të kenë në dispozicion pesë dhoma gjumi dhe gjashtë tualete. Përveç kësaj, shtëpia ka një kinema, si dhe një fushë sportive të brendshme.

Në momentin e xhirimeve të pjesës së parë të filmit “Home Alone”, kjo shtëpi luksoze i përkiste familjes Abendschien. Ata e zotëronin shtëpinë nga viti 1988 deri në vitin 2011, kur e shitën për 2.4 milionë dollarë.

Kjo familje jetoi në shtëpi vetëm një vit e gjysmë kur e kërkoi Chris Columbus, regjisori i një prej filmave më të njohur të Krishtlindjeve.

“Ai na tha se shtëpia jonë është ideale për xhirime. Nuk e kishim idenë se filmi do të kishte një sukses të tillë,” thanë pronarët më herët.

Gjatë xhirimeve të “Home Alone”, ata kanë qëndruar kryesisht në dhomën e gjumit për rreth gjashtë muaj, ndërsa në pjesën tjetër të shtëpisë janë filmuar skena të njohura nga komedia./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rusia do të ndërtojë central bërthamor “jetik” në Uzbekistan

Published

on

Rusia dhe Uzbekistani e kanë nënshkruar një marrëveshje, sipas të cilës, Moska do ta ndërtojë një central të vogël bërthamor në vendin e Azisë Qendrore.Kjo marrëveshje ishte në mesin e disa marrëveshjeve të nënshkruara më 27 maj në Tashkent mes presidentit rus, Vladimir Putin, dhe homologut të tij uzbek, Shavkat Mirziyoev.

Lideri uzbek e lartësoi projektin si “jetik” në një komunikatë të publikuar nga zyra e tij për media pas bisedimeve me Putinin, në të cilët u theksua se Uzbekistani i ka “rezervat e veta të mëdha të uraniumit”.

Ndërkohë, Putini u zotua se do të bëjë “gjithçka për të punuar në mënyrë efikase” për tregun e energjisë bërthamore të Uzbekistanit.

Nëse kjo marrëveshje miratohet, centrali bërthamor do të jetë i pari në Azinë Qendrore, dhe do ta thellojë edhe më shumë ndikimin rus në rajon.Putini theksoi se Rusia do t’i derdhë 400 milionë dollarë në një fond të përbashkët investimi 500 milionë dollarësh për t’i financuar projektet në Uzbekistan.

Mirziyoev tha gjithashtu se Tashkenti është i interesuar të blejë më shumë naftë dhe gaz nga Rusia./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending