Connect with us

Arkitekturë

Shtëpi magjepsëse e “fshehur” nën tokë

Published

on

E ndërtuar në vitin 1985 në afërsi të Meksikës së Re, kjo shtëpi e pazakonshme është inspiruar nga forma e kikirikut të zhytur në tokë dhe duket sikur një sërë kodrash të vogla kur shikohet anash

Shtëpia shkrihet në ambientin që e rrethon dhe nuk e prish dukjen e peizazhit.

Sipërfaqja e gjelbër paraqet mbështjellësin rreth hapësirës së brendshme, duke e bërë pothuajse të padukshme.

E gjitha që nga jashtë mund të shihen janë: bar, shkurre, drurë dhe lule. Duke shëtitur nëpër kopsht, në të vërtetë shëtisim mbi kulmin e shtëpisë, duke mos e vërejtur fare.

Dheu dhe bari që e mbulojnë shtëpinë, e mbrojnë nga dielli, era, akulli dhe ndryshimet klimatike.

Kjo shtëpi ka më shumë ndritë dhe rreze dielli sesa shtëpitë tradicionale. Te tipi i këtillë i shtëpive, dritaret mund të jenë të drejtuara në cilindo drejtim, ndërsa kupolat mundësojnë depërtimin e dritës së diellit nga lartësia.

Ka edhe ventilim të shkëlqyeshëm, në saje të formës aerodinamike të shtëpisë e cila mundëson qarkullim të lirë të ajrit nëpër hapësira.

Pothuajse e gjithë shtëpia – nga muret, dyshemetë, tavani dhe deri te ndërtimi i mobilieve, është bërë nga fero- çimentoja i cili është mbështjellë me përzierjen e mermerit të bluar dhe çimentos së bardhë.

Enterierin skulpturor e përbëjnë hapësirat të cilat lidhen natyrshëm me njëra-tjetrën, transmeton Telegrafi.

E ndërtuar në formë të kikirikut, shtëpia përbëhet nga dy hapësira të mëdha ovale, të cilat janë të lidhura me një korridor të ngushtë.

Këto hapësira njëherësh e përbëjnë zonën e qëndrimit ditor dhe zonën e natës: njëra hapësirë është e dedikuar për tubime dhe ngrënie dhe përbëhet nga dhoma e ditës, trapezaria dhe kuzhina, ndërsa hapësira tjetër përbëhet nga dhoma e gjumit dhe banja.

Dhoma e pazakonshme ditore është e pajisur me divan të gjatë të mbushur me sfera poliuretani, në saje të të cilave divani formohet sipas personit i cili ulet në të.

Përballë saj qëndron kolltuku atraktiv në formë dore. Tuneli çon në dhomën e gjumit dhe në banjë… e cila është vendosur në ndarjen ovale me mure.

This slideshow requires JavaScript.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Arkitekturë

Projektohet ashensori që u mundëson banorëve të drejtojnë automjetet direkt në apartamentet e tyre

Published

on

Studioja projektuese ‘Sieger Suarez Architects’ dhe ‘Dezer Development’ kanë publikuar pamjet që detajojnë dizajnin e një ashensori që u mundëson banorëve të drejtojnë automjetet direkt në apartamente e tyre në të gjitha nivelet e rrokaqiellit 61-katësh në Miami Beach.

Bentley Residences është një projekt i përbashkët midis Sieger Suarez Architects (SSA), Bentley dhe Dezer Development.

SSA doli me konceptin për ashensorin e makinës, i cili më pas u patentua nga Dezer Developments me emrin “Dezervator”.

Çdo njësi e rrokaqiellit i gjatë 228 metra do të ketë një garazh me tre ose katër makina të bashkangjitur drejtpërdrejt në të, i cili mund të arrihet me një nga katër ashensorët që qasen nga kati përdhes.

Për të filluar në vend, rrokaqiell është projekti i parë rezidencial i markës nga prodhuesi britanik i automobilave dhe është vendosur të përfundojë në vitin 2026.

Struktura e ndërtesës është në formë ovale, dhe apartamentet individuale kanë edhe forma ovale për shkak të sasisë së madhe të ballores prej xhami./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Zbulohet koncepti për autostradën urbane 93 km të Dubait, lidhë tre milionë banorë nëpërmjet transportit

Published

on

URB, një zhvillues i qyteteve të qëndrueshme me bazë në Dubai, ka zbuluar detaje rreth autostradës së re urbane 93 km të gjatë – The Loop në Dubai.

Autostrada do të lidhë tre milionë banorë nëpërmjet mënyrave të transportit me vendndodhje dhe shërbime kyçe.

E planifikuar si një autostradë urbane e qëndrueshme, projekti thuhet se do të bëhet “infrastruktura më e zgjuar e çiklizmit dhe drejtimit kudo në botë”.

URB shton se projekti do të sigurojë një mjedis të këndshëm të kontrolluar nga klima, gjatë gjithë vitit, me shtimin e bërjes së ecjes dhe çiklizmit mënyrën kryesore të transportit për banorët e Dubait.

Duke zbuluar konceptin e ri, CEO i URB Baharash Bagherian, tha se “The Loop ofroi një mundësi të shkëlqyer për të nxitur një frymë sipërmarrëse në lëvizshmërinë urbane dhe Dubai është vendi më i mirë për të. Kjo është e ardhmja e infrastrukturave të lëvizshmërisë urbane, të cilat janë më shumë se sisteme transporti të qëndrueshme.

“Këto lloj infrastrukturash janë hapësira dhe shërbime për njerëzit, ku mund të ofrohen edhe shërbime të ndryshme të kohës së lirë dhe komunitare. Këto lloj infrastrukturash janë një mënyrë e këndshme e transportit të qëndrueshëm, pavarësisht nga kushtet e motit,” shtoi ai./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Prezantohet instalacioni ‘Qyteti si Xhami’ në Bienalen e Arteve Islame

Published

on

Studioja e dizajnit Bound ka krijuar një instalacion në Bienalen e Arteve Islame në Jeddah, Arabia Saudite, që synon të komunikojë idenë se e gjithë Meka mund të konsiderohet një xhami.

I quajtur Qyteti si Xhami, instalacioni  synon të krijojë mirëkuptim rreth vendeve formale dhe joformale të adhurimit në qytetin e Mekës – i njohur gjithashtu si Meka.

Instalacioni përbëhet nga 14 pllaka ranor që secila përfaqëson një xhami në Mekë.

Secila prej pllakave ishte bluar me një model në shkallë 1:1 të një tapeti lutjesh nga xhamia, së bashku me një kontur të ndërtesës.

Ato ishin të rregulluara brenda një platforme konkave të mbuluar me rërë, e rrethuar nga një rampë rrethore që vepron si një këndvështrim.

Krahas secilit prej qilimave prej guri, një dritë vertikale neoni ndriçon pllakat me një nuancë të gjelbër gjatë natës dhe ngjall minaret e xhamive.

Instalacioni i studios ‘Bound’ ndodhet brenda një “peizazhi të shkretëtirës” të krijuar si sfond për bienalen nga studio arkitekturore OMA brenda Terminalit të Haxhit Perëndimor të projektuar nga SOM në Aeroportin Ndërkombëtar të Mbretit Abdulaziz në Jeddah./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending