Connect with us

Arkitekturë

“Shpatat e kryqëzuara”, kryevepra e re arkitekturore në Katar

Published

on

Arkitektura mbresëlënëse mbizotëron kudo në qytetet luksoze të Katarit, ndaj që një projekt i ri të tërheqë vëmendjen duhet të jetë vërtet i jashtëzakonshëm.

“Katara Towers” është hoteli më i ri në kryeqytetin Doha dhe është bashkëpunim i dy markave hotelesh, Fairmont dhe Raffles. Secili zë gjysmën e ndërtesës prej 300.000 metrash katrorë dhe ekspozon stilin e vet luksoz.

Gjysma e parë e hotelit

Gjysma e hotelit në zotërim nga kompania Raffles, frymëzohet nga artet e bukura dhe në hollet e tij mbizotëron ngjyra e bardhë dhe dritat që rrotullohen në tavan. Në dispozicion të klientëve është një kinema private, me ulëse prej kadifeje të kuqe, ku iu shërbehet ushqim i personalizuar. Hotelit sigurisht nuk mund t’i mungojnë as suitat luksoze dhe një nga më të mëdhatë është suita Raffles, e cila shtrihet në dy kate të hotelit dhe ka pishinën e saj private, ashensorin e brendshëm, sallonin e flokëve dhe madje edhe një hamam.

Bari “Blue Cigar”, është një nga ambientet më interesante të Raffles, me rafte librash të larta deri në tavan. Sapo hyjnë aty, vizitorët pyeten për pijen dhe autorin e tyre të preferuar. Menjëherë, stafi arrin të gjejë kopjen e një libri të rrallë nga ai autor specifik. Ekspertët e librave të rrallë nga e gjithë bota u dërguan në Katar për të ndërtuar këtë bibliotekë mahnitëse. Një nga veprat që ekspozohet aty është dhe botimi më i hershëm i njohur në anglisht i eposit të Homerit “Odisea”.

Gjysma e dytë e hotelit

Gjysma tjetër e “Katara Tower” është në zotërim të kompanisë Fairmont. Sapo hyn në ambientet e tij, stili ndryshon krejtësisht. Koncepti i dizajnit të Fairmont frymëzohet nga jahtet. Dhomat elegante dhe të ngrohta me nuanca të bardha dhe blu, kanë një pamje fantastike nga Gjiri Persik.

Tematika detare duket në çdo detaj, nga llambadarët në formë guaskash te librat me fotografi oqeanesh dhe detesh. Tavolinat, muret dhe pllakat kanë forma klasike nga kultura islamike. Në barin elegant të katit të 33-të, xhami blu dhe i bardhë reflekton dritën e diellit dhe shkëlqimin e shkretëtirës. Dy nga suitat më të shtrenjta të Fairmont, Peregrine dhe Lanner, janë emëruar sipas racave të skifterëve të famshëm të Katarit.

“Katara Tower” u hap zyrtarisht për vizitorët në janar të këtij viti. Megjithatë, para kësaj, ishte në përdorim gjatë Kupës së Botës për zyrtarët e FIFA-s, si dhe anëtarët e familjes mbretërore të Katarit.

Arkitektura e jashtme në formën e dy shpatave të kryqëzuar është dhe tipari më i spikatur i hotelit. Ky simbol është frymëzuar nga stema kombëtare e Katarit dhe mund të shihet kudo, duke filluar nga filxhanët e kafesë e deri te bizhuteritë, por kjo është hera e parë që shfaqet në formën e një ndërtese./Media Ndërtimi.

Arkitekturë

Rizhvillimi “i shëmtuar” në Liverpool, fiton çmimin për ndërtesën më të keqe të Britanisë

Published

on

Rizhvillimi i Lime Street në Liverpool nga studio britanike Broadway Malyan është emëruar ndërtesa e re më e keqe në vend në Kupën Carbuncle të këtij viti.

Organizuar nga revista e Mbretërisë së Bashkuar The Fence, gjyqtarët zgjodhën rizhvillimin e Lime Street si “ndërtesën e re shumë të keqe në Britani”, që kur konkursi u zhvillua për herë të fundit në 2018.

“Që nga shikimi i parë, dy nga paneli ynë e kishin këtë si përzgjedhjen e tyre numër një, dhe ndërsa lista e gjatë u ngushtua në një listë të ngushtë, kjo pjesë e tmerrshme e fatkeqësisë arkitekturore vazhdoi të qëndronte jashtë,” tha The Fence në njoftimin e çmimit.

Përfunduar në vitin 2019, dizajni i rizhvillimit të Broadway Malyan përmban panele metalike të gdhendura që përfshijnë një fasadë të rrugës që çon nga stacioni i trenit Liverpool Lime Street.

Panelet e gdhendura përshkruajnë ndërtesat shekullore që u shkatërruan për t’i hapur rrugë rizhvillimit, i cili tani përmban një hotel dhe strehim studentësh.

I ringjallur nga The Fence për vitin 2024, Carbuncle Cup synon të identifikojë ndërtesat më të këqija të Mbretërisë së Bashkuar. Ajo u drejtua çdo vit midis 2006 dhe 2018 nga revista e arkitekturës Building Design (BD)./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Arkitektura e kontrollit: Peizazhet e çuditshme postmoderne të Koresë së Veriut

Published

on

Rrokaqiejt postmodern bashkëjetojnë me monumente socialiste në shtetin e izoluar. Shumë prej fotografive janë të publikuara nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve dhe nuk kanë datë se kur janë bërë.

Ndërtesat e larta e shumëngjyrëshe shihen përreth një monumenti të vjetër në Phenian në Korenë e Veriut, 11 shtator 2018, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Pamje gjatë natës e distriktit Songhua në lindje të Phenianit, në Korenë e Veriut. Fotoja është publikuar nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA), por nuk ka datë se kur është bërë.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, gjatë një vizite në një zonë të zhvilluar banimi në rrethin Huaseong në Korenë e Veriut, në këtë foto të publikuar më 6 prill 2024 nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve, KCNA.

Pamje e përgjithshme gjatë ceremonisë së hapjes së Fermës së Serës Ryonpho për të shënuar përvjetorin e themelimit të Partisë së Punëtorëve në pushtet, në Korenë e Veriut, në këtë foto pa datë, e cila u publikua më 11 tetor 2022 nga KCNA-ja./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Historia e teknikave të hartimit të hartave në arkitekturë

Published

on

Duke u angazhuar me teknika të ndryshme, hartimi arkitektonik është një hetim ndërdisiplinor në të cilin rrëfimet hapësinore dhe vizuale kryqëzohen për të prodhuar njohuri arkitekturore. Duke ofruar njohuri të zgjeruara për qytetin, hartat alternative shfaqin lidhjen midis topologjisë, hapësirë-kohës dhe kujtesës kolektive për të kuptuar më tej gjërat, konceptet, kushtet, proceset ose ngjarjet që lidhen me atë vend specifik. Si proces i konvertimit të të dhënave në paraqitje hapësinore, hartimi arkitektonik është një hetim urban.

Hartbërja arkitekturore është tregimi i hapësirave kalimtare që shpalosen në kohë brenda sferave urbane. Mënyrat e rrëfimit hartografik janë shfaqur, evoluar dhe avancuar në kërkim të një kuptimi më të thellë hapësinor të qytetit që nga fillimi i praktikës arkitekturore. Megjithatë, ky artikull ka të bëjë me hartën moderne hapësinore dhe teknikat alternative të krijimit të hartave.

E përmendur si puna pioniere në hartimin hapësinor modern nga Felix Mayer, The Nuova Pianta di Roma dokumenton të gjitha ndërtimet e qytetit me një metodë të veçantë por me ndikim. Duke përdorur një perspektivë ortogonale në planimetrinë e tij të figurës, me përdorimin e çeljes dhe konturimit të detajuar, Nolli arrin të krijojë një fluks midis ndërtesave dhe rrugëve, shesheve dhe oborreve të lëna në të bardhë. Përtej regjistrimit të hapësirave pozitive dhe negative, dallimi midis ndërtesave antike dhe postantike dhe dallimet në lartësi midis strukturave tregohen thellësisht.

Hartbërja arkitekturore në studimin e hapësirës shkon përtej përshkrimit të gjendjes ekzistuese; në të kundërt, është një shprehje imagjinative e angazhimit brenda procesit hartografik. Një shembull i jashtëzakonshëm i një angazhimi të tillë mund të shihet në hartën kognitive të Guy Debord, një seri hartash ose udhërrëfyes psikogjeografikë të Parisit, që ilustron leximin e alternuar të qytetit dhe mënyrën e rrëfimit të realitetit të tij imagjinativ. Hartat janë rezultate të të dhënave të Debordit për bredhjet e tij përgjatë qytetit.

Një teknikë bashkëkohore për krijimin e hartave është shtresimi, i cili përfshin mbivendosjen e shtresave të ndryshme të pavarura mbi njëra-tjetrën. Sipas Corner, fokusi i ngushtë i masterplanit të vetëm ose i planit të zonimit, të cilat të dyja grupojnë, prioritizojnë dhe izolojnë elementët përbërës të tyre, nuk mund të japin një thellësi dhe kompleksitet të tillë. Çdo shtresë ka një kornizë, informacion dhe strukturë organizative specifike për përdorimin ose funksionin e synuar.

Nga ana tjetër, një larmi e konsiderueshme burimesh në internet përfshijnë cadmapper.com, mapacad.com dhe schwarzplan.eu, osm2world.org dhe Google Earth përdoren shumë në metodat e hartimit të hartave që mundësojnë përfaqësime me cilësi të lartë në hartimin e hartave arkitekturore. Arritjet në teknologji dhe përparimet në AI do të lejojnë dizajnerët urbanë, arkitektët, arkitektët e peizazhit dhe studentët e fushave të tejkalojnë teknikat e hartimit të hartave dhe të shtyjnë kufijtë e krijimtarisë në mënyrat e përfaqësimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending